Sępólno

Od teraz Krajenka

Robert Lida, 27 czerwiec 2024, 10:34
Średnia: 0.0 (0 głosów)
czwartek odbyła się uroczystość nadania imienia Przedszkolu Gminnemu nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Sępólnie. Najstarsza tego typu placówka w mieście nosi teraz nazwę „Krajenka”.
Od teraz Krajenka

Odsłonięcie nowej tablicy z nazwą placówki

Od teraz Krajenka

Z Krajną w sercu

Uroczystość odbywająca się na przedszkolnym dziedzińcu pod historyczną lipą – lipą, pod którą bawiło się kilka pokoleń mieszkańców Sępólna - zgromadziła grupy przedszkolne wraz z nauczycielkami, przedstawicieli władz gminy, pozostałych placówek oświatowych prowadzonych przez gminę, przyjaciół przedszkola, emerytowanych pracowników przedszkola, rodziców, a także absolwentów. 
– Ten budynek powstał w 1920 roku. Najpierw była tutaj ochronka, którą prowadziły siostry zakonne, a jej patronem był ksiądz Grudziński. Do tego przedszkola chodziło wiele pokoleń mieszkańców Sępólna. Wartości, które promujemy w naszym przedszkolu, mówię w naszym przedszkolu, ponieważ dążymy do tego, aby było to przedszkole rodzinne, aby panowała tutaj rodzinna atmosfera, to właśnie miłość do rodziny, miłość do miejsca, w którym mieszkamy, miłość do regionu, do Krajny, do ojczyzny oraz dbałość o tradycję. Przygoda naszych małych przedszkolaków z edukacją regionalną, taka bliższa przygoda, rozpoczęła się w roku szkolnym 2022/2023, kiedy to wdrożyliśmy innowację pedagogiczną „Krajna - mój mały wielki świat”. Celem jej było poznawanie przez dzieci swej małej ojczyzny, rozwijanie dbałości o tradycję i rozbudzanie poczucia dumy bycia Polakiem. Ważne jest dla nas, aby dzieci, które tak szybko stają się dorosłymi, nigdy nie czuły się mniej ważne, mniej obdarowane, nigdy nie miały kompleksu z powodu życia z dala od wielkich miast. My mamy do zaoferowania znacznie więcej: tożsamość i identyfikację z miejscem, w którym żyją. Niechaj nasze małe przedszkolaki, nasze małe krajniaczki tak jak nasza przedszkolna lipa o silnych korzeniach nie zapomniały o swojej małej ojczyźnie, o tradycji. Niechaj wyrastają na ludzi silnych, otwartych na świat i patrzących z dumą w przyszłość. Niech przedszkole Krajenka będzie miejscem, gdzie dzieci będą rozwijać swoje talenty, czerpać wiedzę i kształtować charakter – mówiła w swoim wystąpieniu dyrektor placówki Grażyna Guguła.
Po tych słowach przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Artur Juhnke wręczył pani dyrektor akt nadania przedszkolu imienia. Jest on konsekwencją uchwały rady z 29 maja bieżącego roku. Później odsłonięto nową urzędową tablicę z pełną nazwą placówki. Do tego aktu poproszono kujawsko-pomorskiego wicekuratora oświaty Joannę Rek, dyrektor Grażynę Gugułę oraz burmistrza Waldemara Stupałkowskiego. Tablicę oraz cały budynek przedszkola poświęcił proboszcz sępoleńskiej parafii ks. Henryk Lesner.
Nazwa „Krajenka” została wybrana w specjalnym konkursie skierowanym do przedszkolnej społeczności. Jej autorką jest mała Marcelina Tumanik. Ogłoszono również konkurs na logo placówki, a jego zwycięzcą został jej absolwent Szymon Suchomski. To logo, którego głównym elementem jest wspomniana już lipa wraz z nazwą „Krajenka”, zawisło na szczytowej ścianie historycznego budynku przedszkola. Te podświetlane elementy największe wrażenie robią po zmierzchu. Przedszkole ma również swój hymn oraz taniec krajniaczek, który dzieci zaprezentowały zgromadzonym na uroczystości. Maluchy miały więcej okazji do zaprezentowania swoich artystycznych umiejętności, zbierając zasłużone brawa. 
Inicjatorzy nadania przedszkolu imienia nie szukali daleko. Nie wybrali na patrona pisarza czy bajkowej postaci. Rozejrzeli się dookoła i sięgnęli po to, co mają najbliżej. Sens tego pomysłu w swoim wystąpieniu doskonale przedstawiła pani dyrektor. Być może dzieci z „Krajenki” w przyszłości rozjadą się po Polsce czy nawet po świecie, ale będą wiedziały, gdzie są ich korzenie. 
W czwartek przedszkole pełne było krajeńskich akcentów. Przy wejściu do placówki urządzono „krajeńską izbę”, w której znalazły się stare sprzęty domowe. Była również wystawa haftu krajeńskiego, a także starych zdjęć prezentujących życie przedszkola. Dzieci i nauczycielki ubrały się w niebiesko-białe barwy z krajeńskimi motywami. Dyrektor Grażyna Guguła przemawiała nawet gwarą krajeńską.