Sośno
Okrągła 76. rocznica
W sobotę 76. rocznicę swojego istnienia obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Sośnie. Początkowo myśleliśmy, że to błąd w zaproszeniu, ale okazało się, że to wina pandemii. Rok temu panie chciały świętować 75-lecie istnienia koła, ale z powodu pandemicznych obostrzeń swoje plany musiały odłożyć w bliżej nieokreśloną przyszłość. Może dobrze się stało, ponieważ dzięki temu mogły lepiej się przygotować. Efekt tych przygotowań był znakomity.
Koło Gospodyń Wiejskich w Sośnie jest największym kołem w gminie i liczy 60 członiń i ... członków. Sobotnie uroczystości porzedziła msza święta odprawiana w kościele parafialnym przez ks. prałata Andrzeja Jaskułę. Później uroczystości przeniosły się do sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sośnie. Oprócz jubilatek wśród gości były władze samorządowe gminy i powiatu, przewodnicząca Rady Wojewódzkiej Kół Gospodyń Wiejskich w Toruniu Marianna Radzięda, a także Aleksander Peszko, koordynator regionalny Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie Oddział Regionalny w Łysomicach, z którym KGW Sośno współpracuje. Na sali obecne były również delegacje pozostałych 9 KGW z terenu gminy.
W roli konferansjerek wystąpiły: przewodnicząca koła Dorota Ostrouch oraz Jolanta Lapke. Po powitaniu wszystkich obecnych panie przypomniały historię koła oraz jego współczesne dokonania. Koło Gospodyń Wiejskich w Sośnie powstało w 1946 roku u boku miejscowego Kółka Rolniczego, którego założycielami byli Zdzisław Skalski i Jan Ostrouch. Pierwszą przewodniczącą koła była Urszula Szablewska. Później jej obowiązki przejmowały: Cecylia Herzberg, Irena Zięba, Ludwika Stosik, Wanda Stusik i Gizela Dykiert. Od 2006 roku funkcję przewodniczącej pełni Dorota Ostrouch.
– Chyba nikt nie wątpi, że działania kół gospodyń wiejskich zawsze wnosiły i nadal wnoszą ożywienie w codzienne życie wsi. To właśnie my kobiety dbamy o to, aby nasze domy i rodziny nadążały za pedzącą nowoczesnością, ale również o to, aby kultywować zwyczaje, tradycje, by wokół nas było pięknie, a wszyscy, których kochamy, byli szczęśliwi i ufali sobie – mówiła przewodnicząca koła.
Obecnie koło organizuje wycieczki krajowe i zagraniczne, spotkania okolicznościowe, warsztaty rękodzieła oraz kulinarne, szkolenia, a także pokazy i konkursy kulinarne. W 2020 roku koło uzyskało osobowość prawną poprzez wpis do Krajowego Rejestru KGW. Specjalnością kulinarną koła są potrawy z gęsiny.
Po tych wspomnieniach do przewodniczącej ustawiła się długa kolejka osób z gratulacjami, życzeniami i prezentami. Wójt Leszek Stroiński wręczył voucher wartości 500 złotych, sołtys Stanisław Gackowski kopertę z żywą gotówką, wicestarosta Andrzej Marach szczelnie zapakowany, podobno praktyczny prezent.
Szefowa wojewódzkich struktur KGW Marianna Radzięda wręczyła Dorocie Ostrouch okolicznościowy medal. Później przyszedł czas na wyróżnienie członkiń koła. Pamiątkowe statuetki za całokształt działalności otrzymały panie: Ludwika Stosik, Wanda Wesołowska, Henryka Wardyn, Bernadeta Gabriel i Maria Hartwich. Dyplomy za aktywną pracę w kole otrzymały: Marzena Górska, Ewa Bąk, Maria Wirkus, Lidia Bereda, Wioletta Gapińska, Elżbieta Ozimek, Danuta Paliga, Bożena Żarczyńska, Joanna Fröhlke.
Po tych oficjalnych czynnościach przyszedł czas na prawdziwe świętowanie. W czasie, kiedy na scenie instalował się zespół teatralny Bakro z Sępólna pod kierownictwem Marii Kryger, my zaprosiliśmy członkinie 76-letniego koła do wspólnej fotografii na łonie natury. Teatr Bakro zaprezentował humorystyczną sztukę o wizycie cioci Rózi napisaną w krajeńskiej gwarze. Salwy śmiechu oraz gromkie brawa były chyba najlepszą nagrodą dla aktorów - seniorów. Urodzinowi goście jeszcze długo świętowali przy suto zastawionych stołach i muzyce zespołu Ty i Ja z Janikowa. Kołu Gospodyń Wiejskich z Sośna życzymy kolejnych okrągłych jubileuszy.