Sępólno

Podwójny jubileusz księdza Skierki

Robert Środecki , Robert Lida, 29 sierpień 2019, 09:55
Średnia: 0.0 (0 głosów)
We wtorek 20 sierpnia ksiądz prałat Zenon Skierka skończył 85 lat. Przez większą część duszpasterskiej posługi był związany z Sępólnem. To postać powszechnie znana i szanowana, która zaskarbiła sobie sympatię mieszkańców. Miesiąc temu były proboszcz sępoleńskiej parafii obchodził jubileusz 60-lecia kapłaństwa.
Podwójny jubileusz księdza Skierki

Życzenia Jubilatowi złożyła delegacja władz gminy Sępólno

Podwójny jubileusz księdza Skierki

Kwiaty od służby liturgicznej

Zenon Skierka urodził się 20 sierpnia 1934 roku w Liniewie koło Kościerzyny. W 1948 roku przyjął pierwszą komunię św. i sakrament bierzmowania z rąk biskupa Bernarda Czaplińskiego. Naukę rozpoczynał w szkole niemieckiej, ale od 1945 roku kontynuował ją w siedmioklasowej szkole polskiej. W 1948 roku rozpoczął edukację w Gimnazjum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie. Maturę zdał w 1952 roku. Po egzaminie dojrzałości rozpoczął pracę w Gminnej Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska” w Liniewie jako pracownik umysłowy na stanowisku planisty. Od 1954 roku był alumnem Wyższego Seminarium duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 12 lipca 1959 roku w Pelplinie z rąk biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego. Początkowo był wikariuszem w Redzie. W 1963 roku przeniósł się do Sępólna. Rok później zdał egzamin proboszczowski. 15 grudnia 1976 roku został mianowany wikariuszem - ekonomem dla parafii Sępólno, co oznaczało w istocie rozpoczęcie obowiązków proboszczowskich. 17 maja 1977 roku otrzymał oficjalny dekret proboszczowski. Od 1 listopada 1981 roku pełnił funkcję wicedziekana dekanatu kamieńskiego. Po reorganizacji sieci dekanalnej został wicedziekanem dekanatu sępoleńskiego. W 2003 roku przejął obowiązki dziekana. Od 2 sierpnia tego roku jest kanonikiem Gremialnym Kapituły Kolegiackiej Kamieńskiej. 2 sierpnia biskup Jan Bernard Szlaga mianował Zenona Skierkę kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Pelplińskiej. W 2004 roku w atmosferze smutku wieloletni proboszcz pożegnał się z parafianami i przeszedł na zasłużoną emeryturę. Zamieszkał w Charzykowach, ale nigdy na dobre nie rozstał się z ukochanym miastem. W 2005 roku w dowód uznania jako pierwszy otrzymał od władz samorządowych statuetkę św. Wawrzyńca.
– Nagroda jest nie tylko podziękowaniem za wieloletnie kształtowanie naszych serc i dusz, ale także za efektywną pracę administratora parafii. Przypomnijmy tylko utworzenie Stacji Opieki Długoterminowej ,,Caritas” i wybudowanie budynków przykościelnych. To on [ks. Zenon Skierka] wskazał św. Wawrzyńca na patrona naszej gminy – mówił podczas wręczenia statuetki burmistrz Sępólna.
– To miasto ukochałem. Ono jest moim miastem. Ja tylko robiłem to, co do mnie należało. To nie tylko moja zasługa. Wszyscy byliśmy twórcami tego dzieła i wszystkim składam podziękowanie za współpracę – powiedział wówczas z typową dla siebie skromnością ks. Zenon Skierka.
Przyznając nagrodę, konwent w pełni podzielił stanowisko wnioskodawców, radnych i kilkuset mieszkańców gminy. ,,Ksiądz Skierka jest osobą powszechnie znaną, będącą wielkim autorytetem, cieszącą się ogromnym poważaniem i szacunkiem społeczeństwa. Ponad czterdzieści jeden lat oddanej działalności na rzecz parafii oraz gminy pozwoliło mu zająć znamienite miejsce w historii Sępólna” - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
O księdzu Skierce pamiętają przedstawiciele lokalnych władz, którzy regularnie odwiedzają go w dniu jego urodzin i składają życzenia. My również przyłączamy się do powinszowań. 100 lat, Księże Proboszczu, Czcigodny Jubilacie.
Korzystaliśmy z publikacji Grzegorza Tomasika pt. ,,Znani w Sępólnie Krajeńskim”.

 

60 lat w służbie Bogu i ludziom 

Niedzielną sumę w sępoleńskim kościele odprawił ks. prałat Zenon Skierka, który właśnie obchodzi 60-lecie swojego kapłaństwa.
Aż 41 lat ks. Zenon spędził w Sępólnie. Uroczystość zbiegła się z odpustem patrona parafii św. Bartłomieja.
 
Zanim Jubilat zaczął sprawować liturgię mszy świętej, życzenia złożyły mu delegacje władz miasta, służby liturgicznej, szafarzy nadzwyczajnych, chóru parafialnego, rady parafialnej, katechetów oraz róż różańcowych. Potem organista Grzegorz Sobiechowski zaintonował znaną przyśpiewkę „Życzymy, życzymy…". Po kilku zwrotkach było kilka minut głośnych braw dla Jubilata.
Homilię wygłosił ks. Henryk Borkowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Charzykowach, czyli parafii, której rezydentem jest obecnie prałat Zenon Skierka. Homilia, jak się łatwo domyślać, dotyczyła kapłaństwa, a zwłaszcza tajemnicy powołania do stanu kapłańskiego. Jej spora część została również poświęcona Jubilatowi. Proboszcz Borkowski przypomniał, że ks. Zenon dbał nie tylko o swoje owieczki, tutaj w Sępólnie, ale również zajmował się sprawami diecezji. Był przecież diecezjalnym ekonomem. Był twórcą domu emeryta w Chojnicach, a także twórcą diecezjalnego funduszu emerytalnego. – To on napisał statut tego funduszu, a biskup Szlaga go zaakceptował i wdrożył w życie. Zresztą ks. Zenon do dziś jest przewodniczącym tego funduszu, który wspiera księży emerytów – mówił proboszcz z Charzyków. Wspomniał również o Stacji Opieki Długoterminowej Caritas, którą wieloletni proboszcz utworzył w Sępólnie i był jej dyrektorem. Stacja działa do dzisiaj i wspomaga ludzi w cierpieniu. Ks. prałat Zenon Skierka jest kapłanem, jest człowiekiem, który za życia postawił sobie wiele pomników. Przecież to on przeprowadził najważniejsze remonty kościoła. Wybudował nowy dom dla sióstr elżbietanek i wikariuszy, wybudował salki katechetyczne i budynki gospodarcze za plebanią. To są materialne dzieła prałata Skierki. O tych niewidocznych, duchowych można by pisać i mówić długo.
Licznie zgromadzeni w kościele wierni czekali na to, co Jubilat powie na zakończenie mszy. A on, jak zwykle używając prostego języka, bez górnolotnych sformułowań po prostu podziękował wszystkim, którzy go doprowadzili do kapłaństwa i przez nie przeprowadzili. – Gdybym na każdy rok przeznaczył tylko minutę, to wyszłaby godzina, a nie chcę tej uroczystości przedłużać. Dziękuję wszystkim za wszystko, a jeśli kogokolwiek uraziłem, to przepraszam. Trzymajcie się – zakończył swoją wypowiedź prałat Skierka ponownie nagrodzony brawami.