Posterunek do likwidacji
Potwierdzają się doniesienia o likwidacji najmniejszych posterunków policji. Od dawna mówiło się, że w powiecie sępoleńskim z policyjnej mapy znikną kwatery mundurowych w sennym Sośnie i równie spokojnym Kamieniu. Czarny scenariusz zaczyna się sprawdzać. Do magistratu w Kamieniu wpłynęło pismo z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy z informacją o zamiarze likwidacji miejscowego posterunku. „Posterunek ten przewidziany jest do likwidacji, a wstępny termin zakończenia tego procesu został określony na dzień 31 grudnia 2012 roku. Obecnie trwają prace związane z reformą sieci posterunków policji. W województwie kujawsko-pomorskim należy ona do jednych z najbardziej rozbudowanych w Polsce. Celem reformy jest takie ukształtowanie sieci posterunków policji, aby najefektywniej wykorzystać dostępne siły i środki”– czytamy w dokumencie podpisanym przez komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.
Rewelacji na temat likwidacji posterunku w Kamieniu nie potwierdza na razie komendant powiatowy policji Krzysztof Różański.
– W tej kwestii nie zapadły jeszcze żadne decyzje. Planujemy jednak pewne zmiany organizacyjne – powiedział enigmatycznie. – To komendant powiatowy wskazuje posterunki przewidziane do likwidacji. Komendant wojewódzki jedynie akceptuje i zatwierdza pomysł komendanta powiatowego – powiedziała nam Kamila Ogonowska, z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej policji.
W kwietniu bieżącego roku podczas posiedzenia Konwentu Burmistrzów Województwa Kujawsko – Pomorskiego dyskutowano na temat współpracy samorządów lokalnych z komendą wojewódzką policji. Samorządowcy wyrazili swój niepokój związany z zapowiadanymi reformami polegającymi na likwidacji posterunków. –Likwidacja posterunków policji i wciąganie ich w większe struktury powinna być dokładnie przemyślana. Są gminy, gdzie przestępczość jest znikoma, ale są również samorządy, gdzie likwidacja posterunku spowodowałaby eskalację zagrożenia. Małe gminy często są centrami turystycznymi z ośrodkami wypoczynkowymi, a na ich terenach zlokalizowane są trasy szybkiego ruchu. Bardzo ważny w takim przypadku jest szybki dojazd do takiego miejsca. Samorządy wspierają swoich policjantów w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom. Zebranie posterunku może spowodować zmniejszenie tej współpracy – mówił podczas dyskusji Andrzej Grabowski, przewodniczący konwentu. Kamień jest właśnie takim miastem, o jakim mówił Grabowski. Stanowi centrum turystyczne z ośrodkami wypoczynkowymi i polem namiotowym oraz ważny węzeł komunikacyjny z drogą krajową, na której regularnie dochodzi do wypadków.
– To policjant powinien szybko dotrzeć do obywatela, a nie obywatel na posterunek. Jest wiele obiektów, gdzie w ciągu miesiąca nie było żadnego interesanta czy zdarzenia, a przecież trzeba je utrzymać, zapewnić odpowiednią obsadę, w tym etat pracownika służby kryminalnej. Policjanci całą służbę spędzają w terenie, a nie za biurkiem. Na pewno nie nastąpi likwidacja etatów, a jedynie reorganizacja lokalizacji. Nie ma żadnych ścisłych założeń co do ilości zlikwidowanych posterunków – mówił podczas posiedzenia konwentu burmistrzów podinsp. Tomasz Trawiński, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.
Jak rewelację na temat likwidacji posterunku przyjął burmistrz Kamienia Wojciech Głomski? – Zamierzam reagować. Będę się w tej sprawie kontaktował z wojewodą i parlamentarzystami z naszego terenu. Jeśli dojdzie do likwidacji posterunku to współpraca gminy z policją dobiegnie końca – zapowiada burmistrz Kamienia. Wojciech Głomski dodaje, że kamieński posterunek należy do najładniejszych w okolicy. Na przestrzeni kilku ostatnich lat gmina zaangażowała tam olbrzymie środki, aby stworzyć optymalne warunki pracy mundurowym. Rzeczywiście, obiekt przy głównej drodze cieszy oko. Jeśli decydenci będą nieugięci i skutecznie doprowadzą proces likwidacji do końca, to samorząd będzie musiał w racjonalny sposób zagospodarować reprezentacyjny budynek, który przez wiele lat był siedzibą policji.