Sępólno
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka
W ubiegłą środę na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Obchody zaszczycił swoją obecnością nadbryg. Jacek Kaczmarek, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Apel był doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień strażakom z komendy powiatowej.
U roczystości na placu przed ko-
mendą powiatową rozpoczęły się od złożenia meldunku komendantowi wojewódzkiemu oraz wciągnięcia biało czerwonej flagi na maszt. Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Maciej Suchomski szczególnie gorąco witał komendanta wojewódzkiego, który kilka dni wcześniej podczas centralnych obchodów w Warszawie otrzymał nominację generalską.
– Za chwilę ten uroczysty apel przejdzie do historii, ale my zapamiętamy, że w 2022 roku w roku jubileuszu 30-lecia państwowej straży pożarnej naszą uroczystość uświetnił swoją obecnością kujawsko – pomorski komendant wojewódzki PSP w stopniu generalskim. Jesteśmy jedną z pierwszych komend powiatowych, które odwiedza pan po otrzymaniu awansu. Panie generale, to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie – powiedział Maciej Suchomski.
W dalszej części swojego wystąpienia nawiązał do przeszłości. – 30 lat temu na mocy ustawy powołano do życia Państwową Straż Pożarną jako umundurowaną formację, wyszkoloną i wyposażoną w sprzęt do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Z szacunkiem należy odnieść się do pracy naszych poprzedników, którzy położyli podwaliny pod rozwój naszej służby. Dziś można chyba powiedzieć, że nazwa straż pożarna to nazwa wynikająca raczej z tradycji. Dzisiejsza straż pożarna jawi się jako nowoczesna, bardzo mobilna, profesjonalna i uniwersalna służba, która ma pod sobą bardzo ważną misję. Tą misją jest niesienie pomocy innym i bycie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Wystarczy z historii naszej młodej komendy powiatowej wspomnieć rok 2017 i likwidację skutków nawałnicy, jaka przeszła przez nasz powiat. Ogrom pracy i skala działań ratowniczych realizowanych wówczas jak dotąd była niespotykana. Ostatnie dwa lata to czas walki z pandemią koronawirusa i to znów straż pożarna państwowa i ochotnicza okazała się nieodzowna. Wykonywaliśmy szereg dodatkowych działań, takich jak organizacja polowych izb przy szpitalach, dystrybucja leków, środków dezynfekcyjnych, zaopatrzenie ludzi przebywających na kwarantannach czy transport ludzi do punktów szczepień. Możemy uznać, że wygrywamy z pandemią, ale nasz spokój i nasze świętowanie mąci niepewność, niepokój, obawa o przyszłość i bezpieczeństwo wywołane kolejną plagą, jaką jest wojna za naszą wschodnią granicą na Ukrainie. Również w tej sytuacji straż pożarna nie pozostała bierna i zareagowała natychmiast, organizując zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy – powiedział podczas uroczystego apelu st. bryg. Maciej Suchomski, komendant powiatowy KP PSP w Sępólnie.
Słowa szczególnego podziękowania skierował do strażaków ochotników. – Dziękuję wam za pomoc i za to, że ramię w ramię wspieracie działania ratownicze Państwowej Straży Pożarnej. Wasze szeregi to wielkie źródło powołań do służby zawodowej. Symboliczną klamrą spinającą te podziękowania niech będzie obowiązująca od tego roku ustawa o ochotniczych strażach pożarnych, która w sposób znaczący docenia i podnosi prestiż druha, strażaka, ochotnika – dodał komendant.
– Dziękuję, koleżanki i koledzy, druhny i druhowie, za to całoroczne ogromne poświęcenie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Mamy prawo być dumni z naszej formacji. Mój sukces zawdzięczam również wam. Bez waszej ciężkiej, profesjonalnej pracy nasze województwo nie zostałoby dostrzeżone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Niech osobista satysfakcja z udziału w sukcesie posiadania największego zaufania społecznego wspiera wasze i nasze poczynania zawodowe i społeczne – powiedział komendant wojewódzki PSP w Toruniu, nadbryg. Jacek Kaczmarek.
Uroczystość na placu przed komendą powiatową była okazją do wręczenia awansów i odznaczeń wyróżniającym się strażakom. Wręczone zostały następujące odznaczenia, awanse oraz nagrody:
n srebrna odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” - otrzymał ją st. ogn. Grzegorz Barwiński;
n brązowa odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” -
mł. ogn. Przemysław Szmelter,
dh Janusz Ancuta;
n złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - st. ogn. Krzysztof Jacuński;
n srebrny medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - st. asp. Łukasz Krieger, mł. ogn. Michał Delikat, mł. ogn. Dawid Steinborn, mł. ogn. Robert Nowakowski.
Awansowani w stopniu służbowym:
• na stopień kapitana – mł. kpt. Ireneusz Kierzkowski;
• na stopień aspiranta - mł. asp. Radosław Betin, mł. asp. Kamil Kubicki, mł. asp. Mirosław Tyda, mł. asp. Przemysław Winowiecki;
• na stopień starszego strażaka – str. Adrian Pozorski, str. Mariusz Żychski.
Kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP, nadbrygadier Jacek Kaczmarek za szczególne zaangażowanie podczas wykonywania obowiązków służbowych wyróżnił nagrodą finansową następujących funkcjonariuszy: st. bryg. Macieja Suchomskiego, mł. bryg. Dariusza Chylewskiego, mł. asp. Annę Siekierkę.
Ponadto nagrodę komendanta wojewódzkiego za zdobycie złotego medalu podczas rozgrywanych
w Lizbonie Mistrzostw Świata Strażaków w triathlonie otrzymał st. asp. Łukasz Krieger. Ponadto mistrz świata otrzymał skromny upominek od starosty w postaci czeku na kwotę 500 zł. Po zakończeniu części oficjalnej do komendanta powiatowego ustawiła się długa kolejka samorządowców z prezentami, kwiatami i gratulacjami.