Sośno

Prymas Polski przewodniczył jubileuszowym uroczystościom w Sośnie

Robert Lida, 22 czerwiec 2017, 11:25
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi w Sośnie obchodziła 50. rocznicę swojego powstania. W jubileuszowych uroczystościach wziął udział prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak oraz ordynariusz diecezji pelplińskiej arcybiskup Ryszard Kasyna. Świadkami tego historycznego wydarzenia byli liczni parafianie oraz zaproszeni goście.
Prymas Polski przewodniczył  jubileuszowym uroczystościom w Sośnie

Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak witany przez ks. prałata Andrzeja Jaskułę przed wejściem do sośnieńskiej świątyni na uroczystości jubileuszu 50-lecia parafii.

Parafia w Sośnie to niewielka wspólnota: 1150 wiernych z Sośna, Zielonki, Sitowca oraz kilkunastu domostw w Hucie i Dziedzinku. Przed wojną wieś nie miała kościoła katolickiego, tylko kościół ewangelicki. Po wojnie tutejszy neogotycki kościół wyświęcono jako świątynię katolicką. Od czasu do czasu dojeżdżał tutaj ksiądz i odprawiał mszę. Przez ponad 10 lat prymas kardynał Stefan Wyszyński starał się o utworzenie na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej kilku parafii, w tym parafii w Sośnie. Na podstawie umowy między episkopatem a władzami PRL-u na utworzenie parafii zgodę musiał wydać wydział ds. wyznań funkcjonujący przy urzędzie wojewódzkim. Takiej zgody w Bydgoszczy dla Sośna długo nie było. W 1966 roku kardynał Wyszyński postanowił utworzyć parafię bez pytania o zgodę. Nie mógł tego zrobić oficjalnie, dlatego utworzył w Sośnie rektorat przy kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi. Ten rektorat istniał przez dwa lata. Rektorat to kościół bez parafii. Wierni oficjalnie należeli do parafii w Wierzchucinie Królewskim, a w Sośnie był kościół filialny. Faktycznie już wtedy w Sośnie prowadzono księgi kościelne. Pierwszy duszpasterz, który w rozumieniu prawa kanonicznego miał tytuł rektora, ks. Bernard Jankowski, nie był zameldowany w Sośnie. Dojeżdżał rowerem z Mąkowarska. Po wydarzeniach z marca 1968 roku władze państwowe wydały oficjalną zgodę na utworzenie parafii w Sośnie. Dopiero w latach 90. ubiegłego wieku uregulowano sprawy własnościowe związane z budynkiem kościoła, który należał przecież do ewangelików.
Sośno to mała parafia, ale półwiecze swojego istnienia obchodziła w sposób wyjątkowy, niespotykany na naszym terenie. Dla parafian było to na pewno ogromne przeżycie. W sali gimnastycznej zespołu szkół zorganizowano konferencję naukową pt. „Krajna, historia, pamięć”. Wystąpienia prelegentów poprzedziła inscenizacja przygotowana przez uczniów szkoły. Rzecz działa się w gabinecie prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego i gabinecie dyrektora urzędu ds. wyznań w Bydgoszczy, gdzie przybyła delegacja mieszkanek Sośna z prośbą o zgodę na zorganizowanie procesji Bożego Ciała. Takiej zgody nie otrzymała, ponieważ była taka zasada, że w jednej parafii może być tylko jedna procesja. Regionalista Leszek Skaza nakreślił historię Sośna. Dr Izabela Mazanowska z delegatury IPN w Bydgoszczy przedstawiła historię powstania parafii. Pochodzący z Krajny prof. Mieczysław Góra, prokurator IPN-u, mówił o zbrodniach Niemców na terenie powiatu sępoleńskiego. Prof. dr hab. Wojciech Polak z UMK w Toruniu (przypadkowa zbieżność imienia i nazwiska) wygłosił bardzo ciekawy referat o polityce władz komunistycznych wobec kościoła, natomiast prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, również z UMK, mówił o dziedzictwie religijnym, które pozostało po zakonie krzyżackim.
Przed około 200-osobowym audytorium, przed znakomitymi gośćmi rozstrzygnięto konkurs historyczny „Krajna i jej historia” oraz plastyczny „Mój kościół, moja parafia” zorganizowany dla najmłodszych. Nagrody wręczał obecny na konferencji prymas Polski Wojciech Polak oraz biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Konferencji towarzyszyła wystawa prezentująca historię i dzień dzisiejszy parafii w Sośnie. Później uroczystości przeniosły się do kościoła parafialnego. W świątyni zmieścili się tylko goście, dlatego pozostałe osoby mogły uczestniczyć w tym wydarzeniu przed kościołem, gdzie ustawiono telebim. Eucharystii przewodniczył prymas Wojciech Polak. W swojej homilii często nawiązywał do Matki Boskiej.  – Kardynał Wyszyński dobrze wiedział, że oddając was wszystkich, waszą parafialną wspólnotę pod jej macierzyńską opiekę, więcej, powierzając was Jej Niepokalanemu Sercu, powierzył Tej, która was nigdy nie opuści, nigdy nie wyrzuci ze swego matczynego serca, ale będzie się nad wami nieustanie pochylać, aby wam dodawać otuchy i nadziei. Ona jest przecież matką nadziei. Nie jesteśmy więc sierotami – mówił ksiądz prymas.
Po mszy na ręce proboszcza ks. prałata Andrzeja Jaskuły, który funkcję tę sprawuje od 1989 roku, wręczono kwiaty i upominki z okazji tego wyjątkowego jubileuszu. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki wręczył obraz toruńskiego artysty przedstawiający wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Przedstawiciel wojewody przekazał proboszczowi naczynie liturgiczne, wójt Sośna z przewodniczącą rady gminy obraz miejscowego artysty Jerzego Węska przedstawiający sośnieńską świątynię. Z życzeniami i prezentem przyjechał też proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Bydgoszczy, Marek Loskot. Poza licznymi kapłanami i reprezentantami lokalnych władz w uroczystościach wzięli udział również poprzedni proboszczowie z Sośna: ks. Roman Jankowski i ks. Zdzisław Rybczyński.
Po udzieleniu wszystkim obecnym błogosławieństwa przez księdza prymasa świętowanie się nie zakończyło. Mieszkańcy mogli wziąć udział w festynie, który dla nich przygotowano na szkolnym boisku.