Powiat
Ptaki ponownie na uwięzi
W związku z ryzykiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu sępoleńskiego oraz innych powiatów wojewoda kujawsko-pomorski wprowadził kilka zakazów dotyczących hodowli drobiu. Drób domowy ma być chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem. Kury, kaczki i gęsi ponownie zostały uwięzione w zagrodach przez urzędników.
Kilka dni temu weszło w życie rozporządzenie wojewody kujawsko-pomorskiego w sprawie zarządzenia środków podejmowanych w związku z ryzykiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w kilku powiatach na terenie województwa. Wojewoda zakazuje utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że: drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi lub drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem lub wodą przeznaczonymi dla drobiu. Ponadto wojewoda nakazuje odosobnienie drobiu w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami i niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.
Warto przypomnieć, że podobne zakazy obowiązywały na terenie powiatu sępoleńskiego na początku bieżącego roku, gdy w stadzie gęsi na terenie Dużej Cerkwicy stwierdzono obecność ptasiej grypy. Padło wówczas około 300 ptaków, 2500 zagazowano i zutylizowano. Prawdopodobnie wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI do Dużej Cerkwicy dotarł z pobliskiego Pamiętowa.