Powiat

Puste autobusy do Nakła, pełne autobusy do Bydgoszczy

Robert Środecki, 01 luty 2024, 12:51
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W styczniu PKS Bydgoszcz uruchomił dodatkowe połączenia autobusowe z Kamienia do Nakła oraz linie autobusowe z Sępólna do Bydgoszczy przez Sośno. To rozwiązanie ma umożliwić mieszkańcom powiatu sępoleńskiego sprawne dotarcie do stolicy województwa. Jedno z wymienionych połączeń cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pasażerów, natomiast na drugiej linii ruch jest niewielki.
Puste autobusy do Nakła, pełne autobusy do Bydgoszczy

Pasażerowie wsiadają do autobusu do Bydgoszczy

Puste autobusy do Nakła, pełne autobusy do Bydgoszczy

Pusty autobus do Nakła

Z Kamienia do Bydgoszczy kursuje kilka autobusów, które w dni powszednie wyjeżdżają o godzinie 6.00 i 11.20. Ponadto w soboty, niedziele i święta jest dodatkowy kurs o godzinie 17.30. Są to połączenia bezpośrednie przez Sępólno – Więcbork – Mroczę i Wojnowo. 
Od nowego roku mieszkańcy Kamienia i okolic mają znacznie więcej możliwości dotarcia do stolicy województwa, bowiem bydgoski PKS uruchomił dodatkowo kursy z Kamienia do Nakła, gdzie pasażerowie mogą się przesiąść na pociąg do Bydgoszczy. Autobusy wyruszają z Kamienia o godzinie 5.15; 11.15 i 14.25. Autobusy powrotne z Nakła do Kamienia wyruszają o 7.00, 12.40 i 16.30. 
Po pierwszych tygodniach funkcjonowania nowych linii można pokusić się o wstępne wnioski. Niestety, linia autobusowa z Kamienia do Nakła nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem ze strony pasażerów.  
– Monitorujemy sytuację. Rekordowy pod względem ilości sprzedanych biletów na tej linii był 5 stycznia. Sprzedano wówczas 18 biletów. W pozostałe dni autobusami na trasie Kamień – Nakło i Nakło – Kamień podróżowało od kilku do kilkunastu osób. Najmniej pasażerów decyduje się na kurs do Nakła o godzinie 5.15. Zdarza się, że autobus jedzie pusty – informuje Artur Juhnke, dyrektor wydziału komunikacji w Starostwie Powiatowym w Sępólnie. 
Gdy bliżej przyjrzymy się rozkładom jazdy, to taka sytuacja nie powinna nikogo dziwić. Po co jechać o godzinie 11.15 z Kamienia do Nakła, skoro 5 minut później jest bezpośredni autobus do Bydgoszczy? Kursy się dublują, a podróżni wolą bezpośrednie połączenie. 
– Organizatorem tych kursów jest marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Bez względu na zainteresowanie autobusy na tej linii mają jeździć przez dwa lata. Taka jest polityka urzędu marszałkowskiego, który chce w tym czasie zweryfikować, czy takie rozwiązanie będzie miało potencjał – dodaje dyrektor wydziału komunikacji. 
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja z nowymi liniami autobusowymi na trasie Sępólno – Bydgoszcz przez Sośno uruchomionymi w tym roku. Warto przypomnieć, że w tej chwili z Sępólna do Bydgoszczy jedzie 5 autobusów dziennie o godzinach 6.10; 6.30; 11.30; 12.40 w dni powszednie i 17.40 w soboty, niedziele i święta. Trzy kursy odbywają się przez Więcbork i Mroczę.  Dwa nowe autobusy jadą przez Sośno – Mąkowarsko i Koronowo. Z Sępólna wyruszają o 6.30 i 12.40. Z Bydgoszczy do Sępólna wyjeżdżają o 9.00 i 14.55. 
– Szczególnie duży ruch widać w połączeniach porannych. Były takie dni, gdy o godzinie 6.30 do Bydgoszczy podróżowały 44 osoby, a o 14.55 do Sępólna wracało 38 osób. 12 stycznia na tej trasie zostało sprzedanych 91 biletów – informuje dyrektor Artur Juhnke. 
– Ta linia do Bydgoszczy przez Sośno zapowiada się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o połączenie z Kamienia do Nakła,  to mam nadzieję, że zainteresowanie wzrośnie i linia się rozkręci – komentuje starosta sępoleński Jarosław Tadych. 
Dwa tygodnie temu na naszych łamach publikowaliśmy szczegółowe rozkłady jazdy nowych autobusów, ponieważ przewoźnik nie zdążył tego zrobić w należytym czasie. Za jakiś czas znowu pokusimy się o podsumowanie i ocenę, czy nowe linie autobusowe umożliwiające mieszkańcom powiatu dotarcie do Bydgoszczy i Nakła mają sens.