Powiat
Rada powiatu się skurczy, a powiat się wyludnia
W nowej kadencji w Radzie Powiatu Sępoleńskiego zasiądzie 15 zamiast 17 radnych. Taką decyzję podjął przed tygodniem wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Jego działania mają związek ze znacznym spadkiem liczby mieszkańców powiatu sępoleńskiego, który odnotowujemy w ostatnich latach.
Powiat
W Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego ukazało się zarządzenie wojewody Mikołaja Bogdanowicza w sprawie ustalenia liczby radnych wybieranych do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego w kadencji 2024-2029. Wojewoda zdecydował, że w nowej kadencji w Radzie Powiatu Sępoleńskiego zasiądzie 15 zamiast 17 radnych. Wojewoda w wydanym zarządzeniu powołuje się na Kodeks wyborczy, który mówi, że liczbę radnych wybieranych do rad ustala, odrębnie dla każdej rady, wojewoda, po porozumieniu z komisarzem wyborczym, odpowiednio do zasad określonych w kodeksie oraz ustawach odrębnych. Ustalenie liczby radnych dla każdej rady następuje na podstawie ustalonej w Centralnym Rejestrze Wyborców liczby mieszkańców danej gminy lub powiatu na koniec kwartału roku poprzedzającego ogłoszenie wyborów. Zarządzenie wojewody ustalające liczbę radnych wybieranych do rad ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym i podaje do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia w każdej gminie nie wcześniej niż na 6 miesięcy i nie później niż na 4 miesiące przed upływem kadencji. Drugim aktem prawnym, na który powołuje się wojewoda, jest ustawa o samorządzie powiatowym, która określa liczbę radnych. Z jej zapisów wynika, że w skład rady powiatu wchodzą radni w liczbie piętnastu w powiatach liczących do 40 tys. mieszkańców oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20 tys. mieszkańców, ale nie więcej niż dwudziestu dziewięciu radnych. Problem w tym, że liczba mieszkańców powiatu sępoleńskiego sukcesywnie spada. Według danych urzędów stanu cywilnego na dzień 31 grudnia ubiegłego roku liczba mieszkańców wynosiła 39 418. Gminę Sępólno zamieszkiwało wówczas 15066 osób, gminę Więcbork 12850 osób, gminę Kamień 6704 osoby, a najmniejszą gminę Sośno 4798 osób. Jeszcze bardziej niepokojące są najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich w październiku na terenie powiatu sępoleńskiego zamieszkiwało 39078 osób. W ciągu ostatnich miesięcy odnotowano kolejny zauważalny spadek liczby mieszkańców która ma bezpośredni wpływ na liczbę radnych.
Warto przypomnieć, że w przypadku wyborów do rady powiatu każdemu okręgowi wyborczemu przyporządkowana jest określona liczba mandatów. Okręg wyborczy numer 1 tworzy gmina Sępólno, która w radzie ma 7 przedstawicieli, okręg numer 2 tworzy gmina Więcbork posiadająca w radzie powiatu 5 mandatów, a okręg wyborczy numer 3 tworzą gminy Kamień i Sośno posiadające w radzie powiatu w sumie 5 przedstawicieli. Okrojenie liczby radnych o 2 osoby sprawia, że ktoś zyska, a ktoś straci. Decyduje o tym tzw. jednolita norma przedstawicielstwa. Z prostego wzoru matematycznego wynika, że gmina Sępólno straci w radzie powiatu jeden mandat, Więcbork utrzyma liczbę mandatów na dotychczasowym poziomie, a Sośno i Kamień tworzące jeden okręg wyborczy również stracą jeden mandat. Szykuje się nowa próba sił.
– Do biura rady wpłynęła informacja dotycząca ilości radnych, którzy będą wybierani w naszym powiecie w następnych wyborach samorządowych. Jak wszyscy wiemy następne wybory planowane są na kwiecień 2024 roku. Zmniejszenie liczby radnych wynika ze zmniejszenia liczby mieszkańców powiatu. To jest smutna wiadomość, ale w stosunku do okresu 5-letniego (początku kadencji) w okręgu wyborczym nr 3 obejmującym gminy Sośno i Kamień ubyło nam 944 mieszkańców, w gminie Sępólno 655 mieszkańców, natomiast w gminie Więcbork 470 mieszkańców. Będzie mniejsze przedstawicielstwo mieszkańców w radzie. Myślę, że to nie jest dobra wiadomość dla rady. Mówię z punktu widzenia przewodniczącego – komentuje całą sprawę Marek Chart, przewodniczący Rady Powiatu Sępoleńskiego.
Liczba radnych, którzy zasiądą w radzie powiatu i będą pobierać sowite diety z kieszeni podatnika, nie jest sprawą najważniejszą. Zarządzenie wojewody uwypukla istotniejszy problem jakim jest permanentny spadek liczby mieszkańców powiatu sępoleńskiego. Powiat się starzeje i wyludnia i nikt nie jest w stanie z tym nic zrobić.