Gmina Sępólno
Rada wspiera rolników
W ubiegłą środę Rada Miejska w Sępólnie podjęła uchwałę w sprawie podjęcia działań ze strony państwa polskiego mających na celu wsparcie rolników. Ma to związek z masowym napływem zboża i produktów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz rygorami Zielonego Ładu. Z rolnikami solidaryzuje się wiele samorządów, których wpływ na kreowanie polityki rolnej jest znikomy.
Rada Miejska w Sępólnie zwraca się z apelem do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań zmierzających do poprawy sytuacji w rolnictwie. Jednocześnie proponuje podjęcie konkretnych działań: przywrócenia kontyngentów i cła na wymianę handlową produktów rolnych pochodzących z krają spoza Unii Europejskiej; zweryfikowania założeń europejskiego Zielonego Ładu, a w szczególności wymogu ugorowania 4% gruntów ornych; nieograniczania hodowli zwierząt gospodarskich na terenie Polski oraz wprowadzenia dopłat dla rolników z tytułu utraconych dochodów ze sprzedaży płodów rolnych oraz podwyższonych kosztów zakupu środków produkcji.
„Rada Miejska w Sępólnie Krajeńskim w imieniu producentów rolnych zwraca uwagę na bardzo trudną sytuację polskich rolników solidaryzując się z protestującymi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Rada w pełni rozumie postulaty dotyczące konieczności poprawy warunków ekonomicznych prowadzenia działalności gospodarstw rolniczych oraz zabezpieczenia rynku rolnego Polski i Unii Europejskiej przed wprowadzaniem nieuprawnionych produktów. Oczekujemy od Rządu i Komisji Europejskiej natychmiastowych rozwiązań satysfakcjonujących rolników oraz przystąpienia do wspólnego z rolnikami opracowania założeń Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w najbliższej perspektywie. Drastyczne pogorszenie sytuacji naszych rolników jest w dużej mierze skutkiem toczącej się od dwóch lat wojny w Ukrainie, która to zmieniła globalny rynek produktów rolnych. W odpowiedzi na protesty rolników w kraju i Unii Europejskiej przeciwko nadmiernemu importowi zbóż i artykułów z Ukrainy mającemu wpływ na pogarszanie się sytuacji w rolnictwie, braku reakcji na problemy wsi i rolników przez poprzedni Rząd oraz rygory stawiane naszym rolnikom w ramach europejskiego Zielonego Ładu doprowadziła do zapaści wielu gospodarstw szczególnie tych najlepszych. Polskie społeczeństwo w pełni popiera walkę Ukrainy o jej wolność i niepodległość, to jednak należy zauważyć, że skutki zniesienia barier w obrocie handlowym Unii Europejskiej z Ukrainą w nieproporcjonalny sposób ponoszą rolnicy z krajów bezpośrednio sąsiadujących z tym państwem, zwłaszcza rolnicy polscy. Niepokój producentów wzbudzają zapowiedzi przedłużenie importu zbóż bez cła z Ukrainy na kolejny rok. Mając powyższe na uwadze, Rada Miejska w Sępólnie Krajeńskim zwraca się w imieniu rolników o podjęcie stanowczych działań dotyczących poprawy sytuacji Rolników oraz całej gałęzi gospodarki, jakim jest rolnictwo nie tylko w Gminie, ale i na terenie Polski. Nadmienić należy, że treść apelu została wypracowana podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych działających na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie, tj.: Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Izby Rolniczej oraz Komitetu Protestacyjnego Rolników z terenu Gminy Sępólno Krajeńskie” - czytamy w uzasadnieniu podjętej uchwały.
Ze stanowiskiem Rady Miejskiej w Sępólnie popierającym rolników należy się zgodzić. Niestety, w uzasadnieniu uchwały pojawił się wątek polityczny. Padają tam zarzuty pod adresem poprzedniego rządu, którego bierność miała doprowadzić do trudnej sytuacji w rolnictwie. Nie tylko naszym zdaniem, ale również zdaniem większości rolników protestujących w całej Europie głównym winowajcą zapaści w rolnictwie jest Unia Europejska i oderwana od rzeczywistości polityka rolna uprawiana przez parlamentarzystów w Brukseli. W zbyt wielu dziedzinach życia starają się narzucić mieszkańcom poszczególnych państw, co i jak mają robić. Efekty ingerencji widać na przykładzie rolnictwa.