Rozmawiali o bezpieczeństwie

Jacek Grabowski, 01 listopad 2014, 23:55
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W miniony czwartek odbyła się sesja Rady Gminy w Sośnie. Głównym tematem czwartkowych obrad było podsumowanie pracy jednostek zajmujących się bezpieczeństwem w gminie. – Bardzo się bałem, jak będzie wyglądała praca policjantów, gdy komisariat zostanie zlikwidowany. Dziś wiem, że zapewnienia komendanta były podstawne i cieszę się, że nasza współpraca układa się bardzo dobrze – mówił wójt Leszek Stroiński.
Rozmawiali o bezpieczeństwie

Sośnieńscy radni podczas sesji. Fot. Jacek Grabowski

Jako pierwszy głos w sprawie bezpieczeństwa zabrał mł. insp. Paweł Zawada z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie. Bardzo szczegółowo mówił o bezpieczeństwie i porządku publicznym na terenie gminy Sośno w okresie od 1 stycznia do 30 września 2014 r. Jako kolejni wypowiedzieli się bryg. Maciej Suchomski, z-ca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Sępólnie, oraz komendant OSP w Sośnie Mirosław Grzegorzewski.
– W 2014 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji wszczęli łącznie 58 postępowań przygotowawczych dotyczących ujawnionych lub zgłoszonych przestępstw z terenu gminy. Na tym samym poziomie jak w ubiegłym roku utrzymuje się kradzież cudzych rzeczy. Znaczący spadek zaobserwować można w prowadzeniu pojazdu przez osoby w stanie nietrzeźwym, przestępstwach drogowych, uszkodzeniu rzeczy. Kradzież z włamaniem wzrosła z jednego do trzech – mówił Paweł Zawada.  Funkcjonariusze w ramach wykonywania zadań służbowych są również zaangażowani do interwencji na wezwania obywateli. – Ogółem od początku roku mieliśmy 202 interwencje, w tym 40 domowych, 22 w miejscu publicznym i 16 interwencji wszczętych procedurą „Niebieskiej karty” – kontynuował prelegent. W 2014 roku wykonano 366 służb w patrolach i obchodach na terenie gminy Sośno. Dane te nie zawierają ilości służb funkcjonariuszy ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji kierowanych na teren gminy oraz służb patrolowo-interwencyjnych, których zadania obejmowały dynamiczne przemieszczenie się w obrębie gmin Sośno-Więcbork - Kamień. Miejsca, gdzie dochodzi do częstych zdarzeń drogowych, to Przepałkowo, Dziedno i Olszewka. W ubiegłym roku do tego grona należało także Sośno. – Średni czas reakcji na zgłoszenie zdarzenia wynosi 13 min i 13 s. Czas dojazdu patrolu jest uzależniony od odległości. W dalszym ciągu powtarzającymi się najczęściej przyczynami zdarzeń drogowych były kolejno: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, nieprawidłowe wykonanie manewrów (cofania, wyprzedzania i mijania). Podsumowując stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym, można uznać, iż jest on na zadawalającym poziomie. Jako pozytywne wskaźniki należy tu wymienić spadek ilości ofiar śmiertelnych oraz jedynie niewielki wzrost ilości wypadków z osobami rannymi – podsumował  Paweł Zawada.
– W gminie Sośno w okresie od 1 stycznia do 30 września doszło do 60 zdarzeń, w tym 10 pożarów, 50 miejscowych zagrożeń. Do ratunkowych akcji aż 37 razy włączała się Ochotnicza Straż Pożarna w Sośnie. W powiecie zanotowano 77 zdarzeń, w tym 5 z nich wydarzyło się w gminie Sośno. W jednostce OSP w Sośnie odbyła się inspekcja gotowości operacyjnej jednostki OSP KSRG Sośno. Ogólna ocena inspekcjonowanej jednostki - dobry – mówił  bryg. Maciej Suchomski. Na terenie gminy Sośno znajduje się dziewięć jednostek OSP: 4 jednostki typu M (posiadające motopompy) i 5 jednostek typu S (posiadające samochody). Jednostka w Sośnie działa w systemie ratowniczo-gaśniczym. Przy OSP w Sitnie działa drużyna młodzieżowa. Młodzi druhowie są w wieku 12-16 lat. W OSP Sitno, Rogalin i Toninek powołane są drużyny kobiece. – W gminie Sośno ogółem jest 175 czynnych strażaków.  124 druhów nie skończyło jeszcze 40 lat, druga część to druhowie w wieku od 40 do 60 lat. Ponadto jest 20 honorowych członków, 20 członków młodzieżowych drużyn pożarniczych i 30 kobiet.  Łącznie brać strażacka liczy 245 druhów. W najbliższym czasie jednostka OSP w Sośnie zaopatrzona zostanie w specjalistyczny sprzęt hydrauliczny  firmy Weber – mówił Mirosław Grzegorzewski. Podczas wystąpienia komendant Grzegorzewski nie szczędził słów uznania pod adresem młodzieżowej drużyny z Sitna, która za wzorowe reprezentowanie gminy Sośno w województwie nagrodzona została wyjazdem do Piły Młyn na dwutygodniowy obóz. Na ten cel z budżetu gminy przeznaczono 11 tys. zł.
Podczas sesji radni podjęli uchwały: w sprawie zmian w budżecie gminy na 2014 rok; w sprawie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych. Nie obyło się bez wolnych wniosków i zapytań radnych.  Na zakończenie dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie Marcin Grubicki poinformował zebranych o problemach z jakością wody w Rogalinie. Radna Maria Pieńkowaska apelowała o zmianę formy informowania mieszkańców o problemach, gdyż nie do wszystkich docierają informacje  o zaistniałych niedogodnościach.