Rozmawiali o bezrobociu
Podczas czwartkowej sesji radni zapoznali się z sytuacją lokalnego bezrobocia. – W okresie od grudnia 2012 roku do grudnia 2013 roku w powiecie sępoleńskim bezrobocie uległo zwiększeniu. Na koniec 2012 roku bezrobocie liczyło 24,7% a rok później już 25,1%.
Liczba bezrobotnych w gminie Sośno w 2013 roku liczyła ogółem 437 osoby, w tym 225 kobiet. Bezrobotnych z prawem do zasiłku w ubiegłym roku było 74. Ogółem w Powiatowym Urzędzie Pracy w ubiegłym roku zarejestrowanych było 3 597 osób, w tym 1 989 kobiet, z czego 728 bezrobotnych miało prawo do zasiłku. W ubiegłym roku 12 osób z terenu gminy Sośno pozyskało jednorazowe środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej – mówił podczas prezentacji Artur Żychski, dyrektor PUP w Sępólnie. Dzięki dotacji z urzędu pracy, w gminie Sośnie powstały firmy oferujące usługi budowlane, fotograficzne, kucharskie, kosmetyczne, naprawy urządzeń telekomunikacyjnych i leśne oraz handel spożywczy, odzieżą i wielobranżowy.
– Najchętniej wybierane oferty pracy w 2013 roku przez mieszkańców powiatu to robotnik gospodarczy (487 osób), sprzedawca (238 osób), pracownik w sadownictwie (173 osoby), pracownik w ogrodnictwie (153 osoby) oraz pracownik produkcyjny (138 osób) i pracownik biurowy (111 osób). Znikomym zainteresowaniem cieszyły się zawody o kierunku: zbrojarz, kierowca samochodu dostawczego, pracownik polowy, pracownik budowlany, pracownik administracyjny i kierowca C, CE. Z każdego z tych stanowisk pracy skorzystało od 5 do 9 bezrobotnych – kontynuował podczas prezentacji dyrektor urzędu pracy. Aby podwyższyć kwalifikacje bezrobotnych, Powiatowy Urząd Pracy przeprowadził szereg indywidualnych i grupowych szkoleń. Największym powodzeniem cieszyło się szkolenie z ABC Przedsiębiorczości. Duża ilość zainteresowanych spowodowana była udziałem w projektach związanych z dofinansowaniem finansowym na otwarcie własnej działalności gospodarczej. – Szkolenie z ABC Przedsiębiorczości okazało się znakomitą formą pozyskiwania wiedzy potrzebnej na początku drogi z własnym biznesem. Beneficjenci uczą się pisać biznesplan oraz szkolą się m.in. w kwestii finansów i ubezpieczeń społecznych – dodał prelegent. W ubiegłym roku pracę znalazło 2.734 bezrobotnych, w tym 701 osób wyemigrowało za chlebem. Największym powodzeniem cieszyły się Francja (427 osoby), Niemcy (132) i Holandia (66 osób). Po jednej osobie, wg danych z urzędu pracy, wyjechało do Włoch, USA, Austrii, Norwegii i Czech. Po prelekcji głos w sprawie lokalnego bezrobocia zajęło kilku radnych. – Czy Powiatowy Urząd Pracy ma wpływ na to, co dzieje się w zakładach pracy, do których kieruje bezrobotnych? Mówię tu w szczególności o firmie Gabi. Z tego, co mi wiadomo, dobrze tam się nie dzieje – pytała radna Maria Pieńkowska. Po wnikliwej analizie dowiedzieliśmy się, że firma Gabi ima się wszystkiego, aby pracownicy nie rozwiązywali umów o pracę. Pod latarnią najciemniej. Okazuje się, że w gminie Sośno również znajduje się firma, która nie jest godna polecenia. – My nie możemy nic zdziałać. Nie jesteśmy kompetentni. Jak dowiadujemy się o problemach pracowników, kierujemy sprawę do zależnych instytucji. Zapisałem sobie i podejmę wszelkie środki, aby wyjaśnić sprawę – odpowiedział na pytanie radnej dyrektor Żychski. Rada Wanda Gackowaska także nie kryła swojego niezadowolenia na temat bezrobocia oraz szkoleń i zainteresowania osobami niepełnosprawnymi. Pytanie radnej Gackowskiej skierowane powinno być do dyrektora PCPR w Więcborku, a nie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. – Dziękuję panu dyrektorowi za dobrą współpracę – podkreślał wójt Leszek Stroiński. Dyrektor PUP odwzajemnił podziękowania i zapewniał, że zrobi wszystko, aby ta współpraca nadal była na dobrym poziomie.
Podczas sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwały, m.in. dotyczące: zmiany uchwały w sprawie budżetu na 2014 rok, zmiany uchwały w sprawie ,,Wieloletniej prognozy finansowej budżetu gminy Sośno na lata 2014- 2026”; podwyższenia kryterium dochodowego w zakresie zasiłków celowych na zakup posiłku lub żywności dla osób wskazanych programem wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania przyjętym uchwałą rady ministrów z dnia 10 grudnia 2013 roku; sprzedaży nieruchomości gruntowych w Dziednie, stanowiących własność gminy Sośno; regulaminu korzystania z boiska wielofunkcyjnego w Sośnie; przystąpienia gminy Sośno do realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pn. „Rozwój gimnazjalisty” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ustalenia stawek jednostkowych dotacji przedmiotowych dla samorządowego zakładu budżetowego - ustalono 4,10 zł do przejechanego 1 km autobusem do 20 miejsc siedzących oraz 4,66 zł do przejechanego 1 km autobusami powyżej 20 miejsc siedzących.