Rycerze 2019 roku
„Rycerze” to kontynuacja nagród wręczanych najlepszym sportowcom i ludziom kultury w latach 1996 – 2007, czyli za kadencji burmistrza Andrzeja Maracha. Wręczanie nagród, które najpierw miały formę wazy, później płaskorzeźby odbywało się zawsze podczas karnawałowego balu. Po 10-letniej przerwie do tej tradycji wrócił obecny burmistrz Więcborka. W sobotę bal sportu i kultury odbył się po raz czwarty z rzędu. Tym razem w sali bankietowej Hotelu Pod Koroną. Część oficjalną poprowadził „urzędowy” duet Katarzyna Włodarczak – Jacek Masztakowski. Nagrody w formie statuetek, symbolicznych czeków oraz sprzętu sportowego wręczał burmistrz Waldemar Kuszewski.
Na dwa dni przed wręczeniem Oscarów nagrodę ,,Rycerza” otrzymała przedstawicielka sztuki filmowej Ewa Stołowska-Piątek z Czarmunia. Laureatka na co dzień pracuje w pracowni kina i filmu bydgoskiego MCK. Jest aktorką niezależnego teatru Niebopiekło oraz autorką książki „Pasieka Dredziarza”. Jej filmy zdobywały nagrody na przeróżnych festiwalach. Prowadziła warsztaty filmowe również dla mieszkańców Więcborka. Ich efektem był cykl krótkich portretów filmowych pt. „Montaż pokoleń”. Jeden z nich prezentował postać znanego, więcborskiego żeglarza Witolda Kantaka. Inny prezentował Jerzego Nowakowskiego, posiadacza oryginalnego, 60-letniego mikrusa. Film pt. „Tolek” został zakwalifikowany do Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych w Oświęcimiu. Laureatem ,,Rycerza” został również Krzysztof Brączyk, najlepszy obecnie biegacz powiatu sępoleńskiego. W ciągu kilku lat poczynił nieprawdopodobne postępy, a maraton to dla niego już zbyt mało. W ubiegłym roku Krzysztof zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w biegu 24-godzinnym i został powołany do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata. Na tej imprezie zajął bardzo dobre 44 miejsce.
Nagrodę „Rycerza” otrzymał również Mikołaj Paterek. Trenowany przez swojego ojca – Przemka Mikołaj w ubiegłym roku został mistrzem Polski młodzików do lat 15 w podnoszeniu ciężarów, a na mistrzostwach Europy zajął 9 miejsce. Mikołaj jest mieszkańcem Więcborka, ale zawodnikiem Krajny Sępólno dlatego wyróżnienie za swoje osiągnięcia w 2019 roku otrzymał również dzień wcześniej podczas balu sportu w Sępólnie.
Wyróżnienie otrzymała Vanessa Gorgoń, również przedstawicielka podnoszenia ciężarów, wicemistrzyni Polski do lat 15 w kategorii 55 kg, oraz jej trener Marek Ksobiak, który nie jest już czynnym zawodnikiem, ale dzisiaj dźwiga z ruin więcborskie ciężary jako szkoleniowiec młodych ciężarowców.
W grupie wyróżnionych znalazł się taneczny duet Sandra Pasieka – Artur Kozar, założyciele Studia Tańca Natural Więcbork. Jako instruktorzy tańca szkolą dzieci i młodzież oraz organizują w Więcborku imprezy taneczne o zasięgu regionalnym oraz krajowym. Co potrafią ich wychowankowie, mogliśmy zobaczyć bezpośrednio po uroczystości wręczenia „Rycerzy”. Dwie dziecięce pary zaprezentowały kilka tańców. Po tym występie część balowiczów wstydziła się wyjść na parkiet.
Grono wyróżnionych uzupełniła Agata Urbańska-Krasowska, która od 2014 roku w Dorotowie i Wymysłowie realizuje projekt „Kultura w szczerym polu”. W tramach tego projektu mieszkańcy tych miejscowości mogli zobaczyć spektakle teatralne oraz wziąć udział w warsztatach teatralnych. Dzięki jej inicjatywie przy świetlicy w Dorotowie wybudowano piec chlebowy. Pani Agata zajmuje się również ceramiką artystyczną.