Gmina Sępólno

Sikorz może zapomnieć o gazie

Robert Środecki, 25 listopad 2021, 09:58
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Właściciele budynków mieszkalnych w Sikorzu zamierzają podłączyć swoje posesje do sieci gazowej. Według bydgoskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa taka inwestycja jest niemożliwa z przyczyn technicznych. Dla lokalnej społeczności jest to niezrozumiałe ponieważ na terenie sołectwa znajduje się stacja redukacyjno-pomiarowa, a kilka nieruchomości jest podłączonych do sieci.
Sikorz może zapomnieć o gazie

Stacja redukcyjno-pomiarowa w Sikorzu

Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się kampanie informacyjne nakłaniające właścicieli nieruchomości do odchodzenia od tradycyjnych źródeł ogrzewania domów i mieszkań. Wmawia się nam, że węgiel i drewno są nieekologiczne. Mieszkańcy Sikorza wzięli sobie te uwagi do serca i postanowili zapytać Polską Spółkę Gazownictwa o możliwość podłączenia nieruchomości do sieci gazowej. Napisali w tej sprawie pismo do bydgoskiego oddziału spółki. To samo uczyniła gmina jako właściciel jednego z budynków wielorodzinnych. Wieści, które do nas docierają, nie są zbyt optymistyczne dla mieszkańców. 
„W odpowiedzi na wniosek informujemy, że przedmiotowe przyłączenie budynku mieszkalnego nie jest możliwe z powodu braku warunków technicznych. Jednocześnie informujemy, że w przypadku zmiany powyższych okoliczności możliwe będzie ponowne rozpatrzenie sprawy” - pisze bydgoski oddział Polskiej Spółki Gazownictwa.
Pisma podobnej treści otrzymali mieszkańcy. Nie potrafią tego zrozumieć. – W naszym sołectwie znajduje się stacja redukcyjna. Przez wieś przebiega rurociąg. Kilka posesji jest podłączonych do sieci gazowej. Nie trzeba ciągnąć rury z oddalonych miejscowości. Wystarczy zrobić przewiert pod drogą. Skoro mamy odchodzić od węgla i drewna, to czym mamy ogrzewać nasze domy? – mówi jeden z mieszkańców. Ma rację. Jakie inne opcje pozostają mieszkańcom mniejszych miejscowości? Jedyną alternatywą jest prąd i montaż pompy ciepła, jednak nie każdego stać na taki wydatek. 
Kilka lat temu powstał „Plan zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwo gazowe dla gminy Sępólno na lata 2020 – 2035”. W dokumencie jest szereg informacji dotyczących infrastruktury gazowej. Dowiadujemy się, że gmina zasilana jest siecią gazową dystrybucyjną wysokiego ciśnienia PN 6,3 MPa. „Sieć ta zasila stację gazową redukcyjno-pomiarową SRP I stopnia zlokalizowaną w Sikorzu. W gminie zgazyfikowane miejscowości to: Piaseczno, Sępólno Krajeńskie, Sikorz. Stopień zgazyfikowania gminy wynosi 47,26%. Stacja redukcyjno-pomiarowa SRP I stopnia w Sikorzu posiada przepustowość 2000m3/h” - czytamy w dokumencie. 
W praktyce okazuje się, że mieszkańcy „zgazyfikowanych” miejscowości nie mają możliwości podłączenia się do sieci. Trudno się w tym wszystkim połapać i zrozumieć prawdziwe przesłanki, którymi kieruje się Polska Spółka Gazownictwa. Widocznie podłączenie kilkunastu bądź kilkudziesięciu nieruchomości jest dla spółki nieopłacalne. Dla takiego dostawcy liczą się więksi odbiorcy. Do tematu będziemy wracać.