Słabiutki nabór do szkół
W roku szkolnym 2015/2016 edukację w szkołach prowadzonych przez powiat rozpoczęło 489 uczniów. W tym roku we wrześniu do szkoły poszło 406 uczniów. Ich liczba znacznie spadła. Można powiedzieć, że ubyły 3 liczne klasy. Największy spadek zanotowano w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
w Więcborku, gdzie w roku szkolnym 2015/2016 naukę rozpoczęło 152 uczniów. W tym roku z tego przywileju skorzystały 72 osoby. W Liceum Ogólnokształcącym w Więcborku liczba uczniów rozpoczynających naukę zmniejszyła się w ciągu jednego roku z 96 do 75. To i tak znacznie lepszy wynik niż w sępoleńskim ogólniaku, gdzie naukę rozpoczęło w tym roku 52 uczniów, co oznacza utworzenie dwóch klas. Największy wzrost zanotowano w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie, gdzie nabór wzrósł o 14 uczniów oraz w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, gdzie nabór zwiększył się o 10 osób.
Sytuacja na lokalnej mapie edukacyjnej wygląda coraz gorzej. Młodzież wybiera lepsze szkoły w większych ośrodkach, w których oferta edukacyjna jest znacznie szersza. Z edukacyjnych emigrantów można by bez trudu utworzyć dwie prężne szkoły. Jest jeszcze jeden aspekt mający wpływ na liczbę uczniów rozpoczynających naukę w szkołach prowadzonych przez powiat. To coraz mniejsza liczba gimnazjalistów opuszczających mury szkoły. Powyższe dane skłaniają do refleksji i zmuszają do pochylenia się nad tym problemem. – Zwracam uwagę, że dane liczbowe mogą jeszcze ulec nieznacznym zmianom, zazwyczaj na korzyść liczebności w szkołach. Kolejne dane przedstawię na sesji rady powiatu w dniu 30 września – komentuje Gabriela Malczewska, dyrektor wydziału edukacji w starostwie powiatowym w Sępólnie.