Śniadanie daje moc
Podczas zajęć edukacyjnych nauczyciele przekazywali najmłodszym cenne informacje o roli prawidłowego żywienia w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania. Codzienne śniadanie pomaga uczniom dobrze rozpocząć dzień i daje równy start podczas zajęć lekcyjnych. Celem akcji było zwiększanie świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. Do akcji ,,Śniadanie daje moc” włączyli się najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół w Sośnie. Dzieci pod kierunkiem Zuzanny Skrzypińskiej, Ewy Dobrzańskiej i Wioletty Kozyry z pomocą rodziców biorących aktywny udział w zajęciach przygotowały prawdziwe kulinarne cuda. Sałatka warzywna wykonana przez trzecioklasistów okazała się znakomitym dopełnieniem zdrowego śniadania. Ku uciesze rodziców nie obyło się bez repety. Młodsi przygotowali przepyszne kanapki. Na wielu z nich pojawiały się piękne obrazy. Aż szkoda było skosztować tak precyzyjnie wykonanych kulinarnych arcydzieł. Tego typu zajęcia okazały się strzałem w dziesiątkę. Pamiętać należy, że Zespół Szkół w Sośnie od wielu lat włącza się w ogólnopolskie akcje dotyczące zdrowego żywienia m.in. „Mleko w szkole”, ,,Owoce i warzywa w szkole”, ,,Mam kota na punkcie mleka”, ,,Żyj smacznie i zdrowo” oraz ,,Śniadanie daje moc”. Piątkowa akcja udowodniła, że wspólne przygotowanie posiłku nie tylko dobrze działa na zdrowy rozwój dziecka, lecz także pomaga w integracji szkoły z rodzicami, a szczególnie z dziećmi.
******************************
W piątek uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamieniu razem przygotowali i zjedli śniadanie. W ten sposób organizatorzy akcji „Śniadanie daje moc” odbywającej się w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia chcieli zwrócić uwagę uczniów na korzyści płynące z regularnego spożywania zdrowych posiłków.
– Od jakiegoś czasu realizujemy projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki pod nazwą „WF z klasą”. W ramach tego projektu uczniowie wypełniali ankiety, z których wynika, że 80 procent uczniów naszej szkoły zjada rano pierwszy posiłek. Wydaje się, że to dobry wskaźnik, ale z drugiej strony, 20 procent uczniów przychodzi na lekcje z pustym żołądkiem. Postanowiliśmy coś z tym zrobić. Tak się złożyło, że akurat obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Żywienia i stąd nasze wielkie szkolne śniadanie – mówi dyrektor Sławomir Borlik.
Przedszkolacy oraz uczniowie klas 1-3 sami przygotowali kanapki w swoich izbach lekcyjnych. Do ich sporządzenia wykorzystano głównie owoce, warzywa i nabiał. Serwowano także mleko w kartonikach. Z kolei uczniowie klas 4-6 wspólne śniadanie zjedli w szkolnej stołówce.