Kamień

Strzelnica - reaktywacja

Robert Środecki, 20 styczeń 2012, 09:43
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Grupa gimnazjalistów z Kamieniu chce powołać do życia Młodzieżowe Bractwo Kurkowe i reaktywować zaniedbaną strzelnicę miejską. To kolejny odważny projekt realizowany przez podopiecznych Aleksandra Atamańskiego. W przeszłości śladowcy zasłynęli z realizacji kilku spektakularnych przedsięwzięć. Do najbardziej znanych należy uporządkowanie i przywrócenie dawnej świetności nekropoliom ewangelickim zlokalizowanym na terenie gminy.
Strzelnica - reaktywacja

Śladowcy podczas prac porządkowych

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kamieniu zostało założone w połowie XIX wieku. W 1864 roku zbudowano strzelnicę i zalesiono okoliczny teren. Największa świetność bractwa przypadała na XX-lecie międzywojenne. W 1921 roku poszerzono strzelnicę oraz założono dreny odprowadzające wodę. Bractwo miało własny sztandar i trzy karabiny. Nad stanowiskiem strzeleckim stał mały barak, a przy placu przed strzelnicą większy przeznaczony na bufet. Bractwo liczyło w tamtym okresie 30 członków. Częstym zwyczajem było organizowanie zawodów strzeleckich o godność króla kurkowego. Turnieje odbywały się na strzelnicy usytuowanej wzdłuż szosy wiodącej do Witkowa. W latach 30. obiekt został przebudowany. Dopiero w latach 70. strzelnicy przywrócono dawną świetność. Była to zasługa Zbigniewa Ptasińskiego, działacza LOK, który wielokrotnie organizował zawody strzeleckie na tym obiekcie. Choroba Pana Zbigniewa zahamowała rozwój strzelectwa. W mieście brakowało osób chcących kontynuować jego dzieło, a obiekt zaczął zarastać gęstymi krzakami. – Pomysł przeznaczenia tego miejsca jego dawnemu przeznaczeniu ,,Śladowcy” z Publicznego Gimnazjum w Kamieniu planowali od dawna. Jednak rozpoczęte inne projekty odsunęły to zadanie w czasie. Na początku 2011 roku wspierani przez dyrekcję szkoły zdecydowaliśmy się definitywnie przystąpić do jego realizacji. Po dokładnym obejrzeniu miejsca strzelnicy zdecydowaliśmy, że rozdzielimy nasze działania na dwa lata. W pierwszym etapie chcieliśmy umożliwić dojście do strzelnicy, zaprezentować lokalnemu społeczeństwu działania młodzieży, przypomnieć historię tego miejsca, przeprowadzić wywiady ze świadkami i powołać w ramach Uczniowskiego klubu sportowego Młodzieżowe Bractwa Kurkowe, opracować jego regulamin i statut. W drugim etapie planujemy dokończyć prace porządkowe oraz organizować cykliczne zawody strzeleckie. Chcemy zaadoptować strzelnicę jako miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, rowerzystów i turystów – informuje Aleksander Atamański, opiekun kamieńskich gimnazjalistów.
W marcu ubiegłego roku grupka gimnazjalistów wystąpiła do władz samorządowych z wnioskiem o wsparcie przy pracach porządkowych w lasku strzeleckim. Burmistrz poparł inicjatywę młodzieży i wyraził zgodę na wszystkie działania z tym związane. Młodzież z opiekunami miała uporządkować teren strzelnicy wycinając krzaki oraz promować projekt. Urząd Miejski podjął się wycinki drzew.
– Równolegle z działaniami logistycznymi staraliśmy się o pozyskanie grantów, które pomogłyby zaangażować młodzież w pomysł reaktywacji strzelnicy. Napisaliśmy projekt do programu ,,Kulthurra!” realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. To program edukacji kulturalnej, w ramach którego młodzież przygotowuje projekty artystyczne pod hasłem ,,Moje miejsce, moja historia”. Uczniowie za pomocą dostępnych środków opisują własną miejscowość i jej dzieje. W maju projekt gimnazjalistów został wybrany spośród wielu szkół z całej Polski i znalazł się w najlepszej piętnastce. Był to grant edukacyjny wspierający działania kulturalne. We wrześniu napisaliśmy projekt do Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. W listopadzie dotarła do nas informacja, że nasz projekt pt ,,Strzelnica – reaktywacja” otrzymał dofinansowanie w kwocie 6100 zł. Instytucją wspierającą nasze działania jest Kamieńskie Towarzystwo Kulturalne – informuje Aleksander Atamański. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na realizację warsztatów z młodzieżą, na naukę obsługi sprzętu strzelniczego, promocję projektu oraz organizację zawodów strzeleckich. Obecnie gimnazjaliści i absolwenci szkoły zdobywają informację, od starszych osób na temat tego miejsca. Zbierają zdjęcia inne pamiątki z nim związane. W lasku przy strzelnicy cały czas trwają prace porządkowe. Jest on już wstępnie oczyszczony dzięki czemu młodzieży wyłonił się zarys dawnej strzelnicy. Uwieńczeniem dwuletniego projektu mają być zawody strzeleckie przygotowane przy współpracy z Kurkowym Bractwem Strzeleckim w Sępólnie.
Grupa podopiecznych Aleksandra Atamańskiego po raz kolejny udowadnia, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Kilka wizyt w lasku wystarczyło aby chociaż w części przywrócić dawny blask tego miejsca. Śladowcy chętnie podejmują trudne wyzwania. Bezinteresownie w czasie wolnym od zajęć szkolnych porządkują cmentarze i miejsca pamięci. Odkrywają zadeptane ślady przeszłości i zabierając mieszkańców Kamienia w historyczną podróż po okolicy. Za naszym pośrednictwem śladowcy i ich opiekun zwracają się z gorącą prośbą do mieszkańców powiatu o informacje, zdjęcia trofea strzeleckie i wszystkie pamiątki związane ze strzelnicą w celu wypożyczenia i udokumentowania. Osoby dysponujące starociami Aleksandra atamańskiego i jego dzielnych podopiecznych bez trudu znajdą w Gimnazjum Publicznym w Kamieniu.