Więcbork
Święto Narodowe 3 Maja
W Więcborku tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się od tradycyjnego przemarszu przez miasto.
Część oficjalna z licznym udziałem mieszkańców, przedstawicieli lokalnych władz i delegacji odbyła się
na placu Jana Pawła II pod pomnikiem Orła Białego.
Na czele przemarszu spod Szkoły Podstawowej nr 2 na plac Jana Pawła II szła Więcborska Orkiestra Dęta oraz tancerki Studia Tańca Natural. Tuż za nimi uczniowie klasy mundurowej nieśli ogromnych rozmiarów biało-czerwoną flagę. Po oficjalnym powitaniu okolicznościowe przemówienie pod pomnikiem Orła Białego wygłosił burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski.
– Z dumą i wdzięcznością stajemy dzisiaj na placu Jana Pawła II, aby wspólnie świętować 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, jednego z najważniejszych symboli tożsamości naszego narodu. Ten doniosły akt prawny uchwalony przez Sejm Czteroletni był odważnym krokiem ku nowoczesności, był próbą ratowania Rzeczypospolitej przed grożącym jej upadkiem, był również świadectwem oświeceniowych idei, wiary w rozum oraz potrzebę reform. Pamiętajmy, że Konstytucja 3 maja nie była tylko zbiorem paragrafów. Konstytucja ta to wyraz troski o dobro wspólne, o przyszłość narodu o przyszłość naszej ojczyzny. To manifest patriotyzmu i wiary w mądrość i siłę narodu zdolnego do samostanowienia. Cieszy mnie tak liczna obecność mieszkańców naszej gminy, ale w sposób szczególny raduje się moje serce, widząc tak wielu młodych ludzi, którzy są pokoleniem przyszłości, w których pokładamy ogromną nadzieję. Dzisiaj, kiedy wspólnie świętujemy radosną rocznicę, oddajemy hołd jej twórcom. Niech nasza obecność będzie również zobowiązaniem, że będziemy godnymi spadkobiercami ich dziedzictwa, że budować będziemy silną, niepodległą i suwerenną Polskę, która dumnie kroczy drogą wyznaczoną przez ducha Konstytucji 3 maja. Wiwat maj, wiwat 3 maj! – powiedział.
Kolejnym punktem w bogatym programie obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja było złożenia kwiatów pod pomnikiem przez liczne delegacje. Po odśpiewaniu „Roty” przez więcborski chór „Lutnia” w niebo wypuszczono gołębie symbolizujące wolność i pokój. Część oficjalną zakończyła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym w Więcborku.
Po mszy na głównym placu miasta rozpoczęła się majówka. Najbardziej widowiskowym punktem było wspólne odtańczenie poloneza. Stroje z epoki dodawały temu wydarzeniu kolorytu. Koła gospodyń wiejskich z Pępęrzyna, Borzyszkowa i Sypniewa serwowały potrawy regionalne. Ze sceny usytuowanej przy jeziorze dobiegały dźwięki muzyki i śpiewu. Na majówce wystąpili: Więcborska Orkiestra Dęta z Formacją Taneczną, Żeński Zespół Wokalny „Music Only”, Chór „Lutnia” z Więcborka i Chór Więcborczan. Podczas koncertu poświęconego twórczości Anny Jantar na scenie zaprezentowały się zespoły działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku.