Święto Niepodległości w regionie

Robert Lida, Robert Środecki, Jacek Grabowski, 16 listopad 2014, 01:04
Średnia: 0.0 (0 głosów)
We wtorek 11 listopada w całym kraju w świątyniach, miejscach pamięci narodowej i na głównych placach miast odbywały się obchody Święta Niepodległości.
Święto Niepodległości w regionie

Uroczysty przemarsz ulicami miasta. Fot. Robert Środecki

SĘPÓLNO

W stolicy powiatu sępoleńskiego centralnym miejscem uroczystości był plac przy pomniku Chrystusa Króla. – Po 75 latach od zburzenia pomnika symbol niepodległości, wolności i patriotyzmu staraniem mieszkańców ziemi krajeńskiej wrócił na swoje miejsce – powiedział podczas obchodów burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. W tym roku sępoleńskie obchody Święta Niepodległości różniły się od poprzednich za sprawą lokalizacji uroczystości. Najważniejsze wydarzenia odbywały się pod pomnikiem Chrystusa Króla. Przemarsz do kościoła na uroczystą Mszę świętą w intencji ojczyzny poprzedziło przemówienie burmistrza. – Dzisiejszy dzień przywołuje w nas pamięć najświętszej wartości każdego narodu - niepodległości. 96 lat temu wolna Rzeczpospolita Polska pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Nasi przodkowie walkę o wolność i niepodległość ojczyzny okupili przelaną krwią. W 20. rocznicę odzyskania niepodległości wybudowali i odsłonili pomnik wdzięczności, który miał być podziękowaniem za odzyskaną wolność. W październiku 1939 roku pomnik został zburzony. Jednakże dzisiaj możemy stwierdzić z dumą, że wszystkie, nawet najbardziej bolesne doświadczenia, jakie dotknęły nasz kraj, nie są w stanie stłumić ducha wolności i patriotyzmu. Po 75 latach od zburzenia pomnika - symbol niepodległości, wolności i patriotyzmu  staraniem mieszkańców ziemi krajeńskiej powrócił na swoje miejsce. Mamy świadomość, że wolna Polska wymaga i będzie wymagać, niezależnie od różnic, przekonań i poglądów, naszej wspólnej pracy i troski. Korzystajmy mądrze z daru wolności, aby wspólnie służyć rozwojowi naszego kraju i małej ojczyzny – powiedział pod pomnikiem burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. Po uroczystej Mszy świętej pod pomnikiem na placu Wolności odbył się koncert pieśni patriotycznych.

WIĘCBORK

W Więcborku obchody Święta Niepodległości zainaugurowano złożeniem kwiatów pod pomnikiem Orła Białego przez władze miasta oraz delegacje szkół, instytucji i organizacji społecznych. Na maszt wciągnięto flagę narodową i odśpiewano hymn państwowy. W kościele parafialnym została odprawiona Msza święta w intencji ojczyzny. Wieczorem w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku przy pełnej widowni zaprezentowano widowisko artystyczne upamiętniające polską drogę do wolności pt. „Z młodej piersi się wyrwało”. W spektaklu wykorzystano techniki multimedialne. Na scenie zaprezentowała się więcborska orkiestra dęta, gromada zuchowa przedszkola gminnego, para taneczna Sandra Pasieka - Artur Kozar oraz młodzież skupiona w pracowniach MGOK. W roli narratora wystąpił Waldemar Kuszewski, który o trudnej historii Polski opowiadał małemu Albertowi i Mateuszowi.

SOŚNO

Obchody Odzyskania Niepodległości w gminie Sośno rozpoczęto złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Sośnie. W tym roku uroczysta eucharystia odbyła się w kościele pw. Marii Magdaleny w Wąwelnie. Po Mszy świętej gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Wąwelnie pod kierunkiem Wiesławy Iwan i Bożeny Kaczmarowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny. Chór Cantabile zaprezentował kilka pieśni o tematyce patriotycznej. Na zakończenie w Gminnym Domu Kultury w Sośnie odbyło się spotkanie z pieśnią patriotyczną. Podczas wspólnego śpiewania na scenie zaprezentowały się Natalia i Tatiana Gackowskie, Maja Węgierska, Martyna Kluba i Agata Fojucik. Dopełnieniem spotkania była poezja znanych wieszczy zaprezentowana przez Pawła Szydła.