Święto plonów - Pęperzyn gm. Więcbork
Sobotnie świętowanie rozpoczęła msza święta dziękczynna odprawiana w kościele parafialnym przez ks. Franciszka Kurowskiego. Proboszcz w swej homilii przestrzegał przed traktowaniem mszy jako elementu folkloru i jednego, mało istotnego punktu w programie uroczystości. Mówił również o zagrożeniach, jakie czyhają na polskich rolników i naszą ojczyznę. Chodzi między innymi o nierówne traktowanie przy podziale unijnych dopłat czy sprzedaż ziemi rolnej obcokrajowcom.
– Tyle wolności, ile własności. Tyle ojczyzny, ile ziemi – mówił ks. Kurowski. Z kościoła dożynkowy orszak prowadzony przez więcborską orkiestrę dętą przemaszerował przed świetlicę wiejską. Niestety, ze smutkiem trzeba stwierdzić, że tradycja wyplatania dożynkowych wieńców powoli umiera. Doliczyliśmy się tylko 8 wieńców. Na 20 sołectw to bardzo mało. Był też tylko jeden sztandar, Gminnych Kółek Rolniczych. A gdzie sztandar niby chłopskiej partii, PSL?
Starostowie tegorocznych dożynek: Bernadeta Bańka i Michał Kubisz wręczyli bochen chleba burmistrzowi Więcborka Pawłowi Toczce. Gospodarz gminy obiecywał dzielić go przez cały rok sprawiedliwie. To doprawdy piękny zwyczaj, kiedy wszyscy całują chleb, a najważniejsze osoby w gminie częstują nim wszystkich obecnych na uroczystości. Wszyscy się zastanawiali, jak to jest, że starosta dożynek, właściciel ponad stu hektarów ziemi, jest jeszcze stanu wolnego? To też chyba znak dzisiejszych czasów.
Podobnie jak w roku ubiegłym przy okazji święta plonów rozstrzygnięto konkurs organizowany przez Urząd Miejski w Więcborku oraz Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą na najlepszego rolnika gminy.
W kategorii produkcji roślinnej rolnikiem gminy Więcbork 2012 roku został Witold Oczkowski z Wymysłowa, a w kategorii produkcji zwierzęcej Marek Figlewicz ze Śmiłowa. Puchary i nagrody rzeczowe laureatom konkursu wręczał burmistrz Paweł Toczko i delegat KPIR Piotr Plutka.
Wzorem lat ubiegłych nie przeprowadzano konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wszystkie koła gospodyń, które przygotowały wieńce, za swój wysiłek otrzymały nagrody finansowe. Zdecydowano, że gminę Więcbork na dożynkach powiatowych będzie reprezentował wieniec przygotowany przez panie z Zabartowa.
Tegoroczne dożynki zorganizowano z o wiele większym rozmachem niż dotychczas. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu projektu pt. „Wesoła wieś krajeńska” napisanego przez panią dyrektor MGOK w Więcborku. Przyczepę, na której odbywały się występy artystyczne, zastąpiła profesjonalna scena, a różnych smakołyków wystarczyło dla każdego chętnego. Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka, który mieszkańcom gminy tak udanie zaprezentował się już podczas obchodów Nocy Świętojańskiej w Zakrzewku, oraz kapela podwórkowa No To Cyk ze Złotowa. Do białego rana bawiono się na zabawie ludowej w świetlicy wiejskiej.