Więcbork
Sypniewo Agro stolicą powiatu
Wspaniała pogoda i tłumy odwiedzających towarzyszyły siódmej edycji Powiatowych Targów Ogrodniczo-Rolniczych w Sypniewie. Organizatorem imprezy jest niezmiennie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Sypniewie oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. Patronat honorowy nad targami objął minister rolnictwa i rozwoju wsi.
T argowa oferta jest kierowana przede wszystkim do działkowiczów, posiadaczy ogródków czy choćby balkonów. Wzdłuż parkowej alei prowadzącej ze szkoły do pałacu zlokalizowano stoiska z sadzonkami, nasionami, nawozami i narzędziami ogrodniczymi. Większość stoisk przygotowali lokalni, dobrze wszystkim znani ogrodnicy i szkółkarze, którzy oferowali nie tylko swój towar, ale przede wszystkim dzielili się z kupującymi fachową wiedzą. Stoiska z kwiatami i krzewami najchętniej odwiedzały panie. Panowie występowali raczej w roli tragarzy i tych, którzy trzymali swoje panie za portfele. Dla dużych chłopców przygotowano ekspozycję nowoczesnych ciągników oraz maszyn rolniczych. Kupujących i zwiedzających stoiska można liczyć w tysiącach. Wiele osób przyjechało tutaj tylko po to, aby spotkać długo niewidzianych znajomych. Kto już zrobił zakupy, poczuł się zmęczony i głodny mógł skorzystać z gastronomicznej oferty pań z kół gospodyń wiejskich. Gospodynie przygotowały coś na ciepło, coś na słodko, a dla chętnych na wynos czyli w wekach. Na cenie umiejscowionej przed budynkiem internatu w programie artystycznym zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sypniewie oraz jej oddziałów przedszkolnych.
Targom od początku towarzyszą różne stałe wydarzenia. W tym roku zorganizowano I Przegląd Piosenki Dziecięcej o Tematyce Ogrodniczo- -Rolniczej. Prawdopodobnie jest to jedyny tego typu przegląd w Polsce. W ramach przeglądu na scenie zobaczyliśmy 6 grup przedszkolnych. Jury pierwszą nagrodę przyznało grupie z Gminnego Przedszkola Niezapominajka z Więcborka, która zaśpiewała piosenkę „Wiosenny ogród”. Drugie miejsce zajęła grupa ze Szkoły Podstawowej w Zbożu, a trzecie z przedszkola „Bajka” w Sępólnie.
Kolejnym cyklicznym wydarzeniem, które od początku towarzyszy targom, jest Ogólnopolski Bieg Dookoła Wilczych Jarów. W tym roku na starcie stanęło 20 biegaczy. Sześć kilometrów trudnej trasy najszybciej pokonał Łukasz Szparło z Torunia (20:35:26). Drugi był Mariusz Glugla ze Świecia, a trzeci Dawid Białek z Nakła. Klasyfikację pań wygrała Monika Wyrobek z Więcborka (23:37:63) przed Martą Fiałkowską z Sępólna i Justyną Szczepaniak z Chrząstowa.
Na terenie zespołu pałacowo – parkowego zorganizowano zawody jeździeckie oraz „dmuchańcowe” miasteczko dla dzieci. W tym czasie na pałacowym balkonie przygrywał zespół Leśna Cytra z Sypniewa. Odwiedzający targi mogli również zwiedzić nowoczesną bazę dydaktyczną ZSCKR oraz zapoznać się z ofertą tej ministerialnej placówki. Najchętniej czynili to absolwenci tej słynnej „kuźni kadr”. Targi w Sypniewie to największa pod względem liczby odwiedzających cykliczna impreza w powiecie sępoleńskim. To również największa impreza o charakterze towarzyskim. Dlatego już teraz w kalendarzu na przyszły rok, warto zaznaczyć ostatnią niedzielę kwietnia.