Szkoły imienia dobrego człowieka
W środę Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum w Wąwelnie otrzymały imię Mieczysława Droboszewskiego. Tamtejszy zespół szkół ma również swój sztandar. W tej wyjątkowej uroczystości wzięła udział rodzina nieodżałowanego wójta Sośna oraz cała szkolna społeczność.
– Macie to wyjątkowe szczęście, że waszym patronem jest osoba, która wywodzi się z tej ziemi, chodziła po niej i wszyscy ją tu znają. Nie jest to jakiś wybitny poeta czy inna znana jedynie z encyklopedii postać. Nie jest to także jakaś wybitna postać czy wyjątkowy bohater. Wasz patron to był po prostu dobry człowiek, którego warto naśladować, który godnie przeżył swoje życie – powiedziała Daniela Krzyżelewska, wizytator Kuratorium Oświaty w czasie środowej uroczystości w Wąwelnie. O wójcie Droboszewskim w tym dniu mówiono wiele. Mówili uczniowie, jego koledzy ze szkolnej ławki, byli podwładni czy członkowie rodziny. Kiedy zastanawiali się, jak w kilku słowach scharakteryzować tę postać, zawsze padało stwierdzenie „dobry człowiek”. Kto znał wójta Droboszewskiego, a my dziennikarze ,,Wiadomości Krajeńskich”, mieliśmy przyjemność współpracować z nim przez wiele lat, może to potwierdzić. Dzisiaj w dobie braku autorytetów dla młodych ludzi dobry człowiek to na pewno wzór do naśladowania.
Uczniowie Zespołu Szkół w Wąwelnie mieli do wyboru wielu patronów, ale w tajnym głosowaniu, które odbyło się 30 marca br. zdecydowali, że będzie nim Mieczysław Droboszewski, wieloletni naczelnik oraz wójt Sośna. Człowiek, którego w pierwszych, demokratycznych wyborach samorządowych poparły wszystkie komitety wyborcze oraz 90,5 procent głosujących. 15 września Rada Gminy w Sośnie na sesji odbywającej się właśnie w Wąwelnie podjęła uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia Mieczysława Droboszewskiego. Akt nadania imienia wójt Leszek Stroiński przekazał dyrektorowi szkoły Krystynie Lewandowskiej. Mieczysław Droboszewski z tą szkołą był związany w sposób szczególny. – To tutaj w 1951 roku rozpoczęliśmy naukę w klasie 5. On wcześniej chodził do szkoły 4-klasowej w Toninku, a ja w Mierucinie. Klasy 5,6 i 7 były w Wąwelnie – wspominał szkolny kolega wójta, Tadeusz Kapusta. Już jako naczelnik gminy w1996 roku doprowadził do rozbudowy tej szkoły o nowe skrzydło. W 2004 jako wójt przecinał wstęgę, otwierając nowoczesną halę sportową. Miał kolejne plany wobec szkoły w Wąwelnie, ale pokonała go choroba. Wójt Droboszewski zmarł 13 października 2006 roku i spoczął na cmentarzu komunalnym w Sępólnie. – Nasi uczniowie co roku, w rocznicę śmierci będą odwiedzać grób swojego patrona. Natomiast jego dzień urodzin, 5 kwietnia, będzie dniem patrona szkoły. Tak się składa, że także 5 kwietnia 1945 roku szkoła w Wąwelnie wznowiła po wojnie swoją działalność – zapewniła dyrektor Krystyna Lewandowska.
W uroczystości nadania szkole imienia wzięła udział rodzina wójta Mieczysława: żona Mirosława, córka Małgorzata, synowie Dariusz i Robert, siostra Władysława i brat Stanisław. Pani Mirosława odsłoniła nowe, urzędowe tablice, które zawisną na frontowej ścianie szkoły.
Placówka wzbogaciła się także o swój sztandar. Przedstawiciele rady rodziców w imieniu fundatorów przekazali go dyrektor Krystynie Lewandowskiej. A ta przekazała go szkolnej społeczności. Sztandar poświęcił proboszcz miejscowej parafii. Przedstawiciele wszystkich klas złożyli uroczyste ślubowanie, przyrzekając godne reprezentowanie swojego patrona.
– To było najważniejsze wydarzenie w dotychczasowej historii naszej szkoły – podsumował jeden z nauczycieli.