Sępólno
Szpadel wyborczy
W poniedziałek ruszyła budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ulicy Młyńskiej. Zanim rozpoczęto kopanie fundamentów odbyła się uroczystość jakiej w Sępólnie dawno nie było i to z udziałem wojewody Michała Sztybela. Było to symboliczne wbicie pierwszej łopaty. Oj, z daleka pachnie to kampanią wyborczą.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Sępólnie ma być ośrodkiem wsparcia, usług opiekuńczych i specjalistycznych dla naszych seniorów oraz dorosłych osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności realizowanych w ramach pobytu dziennego i całodobowego. Centrum zabezpieczać będzie 10 osób w systemie całodobowym, natomiast 12 osób będzie mogło liczyć na opiekę w ciągu dnia. Zabezpieczony będzie również jeden pokój na pomoc w formie wytchnieniowej. Na terenie gminy Sępólno nie ma aktualnie domu pomocy społecznej, środowiskowego domu samopomocy czy też klubu seniora. W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa tworzenie takich placówek staje się koniecznością. Od tego nie będzie odwrotu. Kiedyś opieką nad seniorami czy osobami niepełnosprawnymi zajmowały się mieszkające razem wielopokoleniowe rodziny. Ten model rodziny odchodzi do przeszłości i mamy dziś bardzo wielu samotnie mieszkających seniorów i osoby niepełnosprawne. Dlatego musi się nimi zająć państwo.
Wniosek o dofinansowanie budowy centrum napisali pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie, czyli obecnego Centrum Usług Społecznych. Akceptację uzyskał za trzecim podejściem. Dofinansowanie w kwocie 3.213.217,21 zł pochodzi z Funduszu Solidarnościowego. Natomiast koszt inwestycji po przetargu to 4 mln zł. Wykonawcą będzie Zakład Transportu i Usług w Sępólnie. Komunalna spółka będzie teraz równolegle prowadzić dwie inwestycje kubaturowe, czyli świetlicę wiejską w Zbożu oraz Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Budynek, który będzie sąsiadował z Centrum Małego Dziecka i Rodziny, zostanie wybudowany w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. To budynek jednokondygnacyjny z płaskim dachem o powierzchni 610 metrów kwadratowych. Znajdą się w nim 3 pokoje 2-osobowe oraz 4 pokoje 1-osobowe, biuro administracji, kuchnia, hol z szatnią i sanitariatami, pomieszczenie gospodarcze oraz socjalne dla personelu. Prace mogłyby pewnie ruszyć nieco wcześniej, ale nie było jeszcze pozwolenia na budowę.
W poniedziałek na placu budowy pojawił się wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, poseł Iwona Kozłowska, starosta Jarosław Tadych z przewodniczącym Markiem Chartem, burmistrz Waldemar Stupałkowski z przewodniczącym Rady Miejskiej w Sępólnie Franciszkiem Lesinskim oraz grupa osób związanych z procesem budowlanym, a także grupa sępoleńskich seniorek.
– Jako burmistrz Sępólna bardzo się cieszę, że jesteśmy w miejscu, w którym za chwileczkę rozpocznie się budowa obiektu, na który czekali nasi mieszkańcy. To jest kolejny przykład realizacji projektu, który wynika z potrzeb naszych mieszkańców. Te potrzeby były diagnozowane przez ośrodek pomocy społecznej i wiemy, że mieszkańcy oczekują tego centrum jak najszybciej. Cieszę się również z tego, że mieliśmy duże wsparcie tego projektu. Bez wsparcia i lobbowania wszystkich mieszkańców i wszystkich tych, którzy mogli tutaj cokolwiek zdziałać, nie byłoby to możliwe. Mamy dzisiaj ten projekt do realizacji i on będzie zrealizowany bardzo szybko. Myślę, że już niedługo spotkamy się z panem wojewodą na otwarciu tego centrum. Wybrany wykonawca moim zdaniem gwarantuje szybką i sprawną realizację tego przedsięwzięcia. Dla potwierdzenia moich słów przypomnę, że te sam wykonawca realizował nasze trzecie przedszkole samorządowe w niespotykanym tempie. W tej chwili wykonawca ma termin do końca roku. Wszyscy powinniśmy trzymać kciuki, aby tak się stało. Tym razem z prezesem nie będę się zakładał – mówił burmistrz Waldemar Stupałkowski.
– Inwestycje, które są realizowane w naszej gminie, dotyczące budowy dróg czy chodników, są bardzo ważne, ale chciałabym też zaznaczyć inwestycje w człowieka. Mało się mówi o tym, co robi polityka społeczna. Tak naprawdę tego typu centa pozwalają nam przede wszystkim zaopiekować się osobami, które tego potrzebują. Nie można mówić tylko o inwestycjach twardych. Trzeba też mówić o inwestycjach, które nie są widoczne, a są inwestycjami w człowieka. Bardzo dziękuję za wsparcie. Zrobimy to, co dla nas jest najpilniejsze, najważniejsze. Inwestujemy w kapitał ludzki – dodała Izabela Fröhlke, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Sępólnie.
Wojewoda Michał Sztybel w swoim wystąpieniu zaznaczył, że w całym województwie kujawsko-pomorskim powstanie tylko 6 takich placówek. Po czym chwycił za szpadel.