Sępólno

To jest najwspanialsza inwestycja współfinansowana ze środków rządowych w województwie...

Robert Lida, 14 wrzesień 2023, 11:47
Średnia: 0.0 (0 głosów)
... powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podczas uroczystości oddania do użytku Gminnego Przedszkola nr 3 w Sępólnie. Nowoczesny obiekt, którego budowa zgodnie z umową miała się zakończyć w listopadzie, został oddany do użytku przed terminem i już służy prawie 200 maluchom.
To jest najwspanialsza inwestycja współfinansowana  ze środków rządowych w województwie...

Oto nowa załoga Gminnego Przedszkola nr 3 w Sępólnie

To jest najwspanialsza inwestycja współfinansowana  ze środków rządowych w województwie...

Dyrektorzy gminnych placówek oświatowych przybyli z prezentami

– Uczestniczymy dzisiaj w oddaniu do użytku trzeciego samorządowego przedszkola w gminie Sępólno. Potrzeba realizacji tego obiektu była sygnalizowana przez naszych mieszkańców już od kilku lat. Na ogół wybrzmiewała ona podczas rekrutacji dzieci do przedszkoli, do oddziałów wielogodzinnych z powodu braku miejsc. Powody tych braków były różne. Jednym z nich było wybudowanie Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie, do którego rodzice mogli oddać swoje pociechy, wrócić do pracy bądź znaleźć tę pracę i automatycznie oczekiwać dalszej opieki na poziomie przedszkola. Kolejnym czynnikiem było cofnięcie 6-latków do przedszkoli i reforma oświatowa, która dała prawo młodszym dzieciom do wychowania przedszkolnego. Ważnym czynnikiem była też świadomość rodziców, że oddanie dzieci na wychowanie przedszkolne jest znakomitą inwestycją w przyszłość. Gmina w tamtym czasie musiała sobie jakoś radzić. Adaptowaliśmy pomieszczenia w istniejących przedszkolach, wypożyczaliśmy klasy w szkołach, ale już wtedy było wiadomo, że nie rozwiążemy tego problemu bez budowy trzeciego przedszkola. Pamiętam jak na sesji rady miejskiej poświęconej oświacie problem ten zasygnalizowaliśmy panu ministrowi Łukaszowi Schreiberowi. Niedługo potem pojawiły się fundusze, z których gmina mogła skorzystać na realizację tego przedsięwzięcia. Pierwszym funduszem był Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego uzyskaliśmy wsparcie w wysokości dwóch milionów złotych. Kolejnym funduszem, z którego skorzystaliśmy, był Fundusz Inwestycji Strategicznych . Tutaj gmina otrzymała wsparcie w wysokości dziewięciu milionów złotych. Mając takie pieniądze mogliśmy przystąpić do wyłaniania wykonawców. Wykonawcą został miejscowy Zakład Transportu i Usług. Ze względu na rosnące koszty budowy rada miejska zdecydowała o dołożeniu kolejnego miliona ośmiuset tysięcy złotych. Trzeba tutaj dodać, że obiekt jest w pełni wyposażony. To wyposażenie kosztowało około pół miliona. Umowa została podpisana  i zakładała zakończenie prac w listopadzie tego roku, ale życzeniem rodziców i oczekiwaniem gminy było to, żeby ta inwestycja była oddana do użytku na rozpoczęcie roku szkolnego. Znając proces budowlany, było bardzo mało czasu na zrealizowanie tak dużego zakresu robót. Wiadomym było, że jeżeli uda się do grudnia zrealizować ten obiekt w stanie surowym zamkniętym, to jest szansa na to, że wrzesień będzie realnym terminem. Założyłem się z prezesem firmy wykonawczej, że nie zdąży do grudnia zamknąć tego budynku w stanie surowym. Prezes ten zakład przyjął, a ja go z radością przegrałem – mówił burmistrz Waldemar Stupałkowski, przypominając historię nowego przedszkola.
Na czwartkowej uroczystości pojawił się wymieniony minister Łukasz Schreiber, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik, przedstawiciele wszystkich samorządów powiatu sępoleńskiego, przedstawiciele firm wykonawczych, rodzice, mieszkańcy i wreszcie załoga nowej placówki z dyrektor Marią Tydą, której powierzono misję jej zorganizowania i prowadzenia. Symbolicznego przekazania kluczy nie było, ale pani dyrektor wręczono akt założycielski przedszkola oraz uchwałę rady gminy w sprawie jego utworzenia. 
– To przedszkole jest nowoczesnym i innowacyjnym miejscem dla 180 dzieci. Chciałabym podziękować rodzicom, którzy nam zaufali i powierzyli swoje najcenniejsze skarby, swoje dzieci. To dla nas wielki zaszczyt i odpowiedzialność. Obiecujemy, że zrobimy wszystko, aby to przedszkole było miejscem, w którym dzieci będą się rozwijać, uczyć, tworzyć i czerpać radość z każdego dnia. Będziemy dbać o ich bezpieczeństwo, zapewniać wsparcie i otaczać je miłością i troską – zapewniła dyrektor Maria Tyda.
Marek Gralik w swoim wystąpieniu zauważył, że właśnie otwarto 319. przedszkole w województwie kujawsko-pomorskim. 
Z kolei wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przyznał, że jest to najwspanialsza inwestycja współfinansowana ze środków rządowych w województwie, poza dużymi miastami, a takich inwestycji jest 3,5 tysiąca. Podkreślił również, że zaangażowanie w budowę niemal wyłącznie lokalnych firm wykonawczych to modelowe rozwiązanie, ponieważ środki zostają na miejscu.
Po symbolicznym przecięciu wstęgi uczestnicy uroczystości mogli zwiedzić obiekt. Wstęgę przecinał między innymi mały Wiktorek z mamą Katarzyną. Zupełnie nie wiemy, dlaczego do tej czynności poproszono poseł Iwonę Kozłowską, która przecież jest w opozycji do rządu, który dał na tę inwestycję jedenaście milionów złotych. 
Przedszkole przy ulicy Targowej to na wskroś nowoczesny i funkcjonalny, a jednocześnie zeroemisyjny obiekt. Cały dach pokryty jest panelami fotowoltaicznymi, które zaopatrują w energię wykorzystywaną przez pompę ciepła zasilającą ogrzewanie podłogowe. Mieści się w nim 8 sal, z których 4 mogą być łączone dzięki mobilnym ściankom. Jest też sala gimnastyczna i wiele innych pomieszczeń pomocniczych. Każda z sal ma inną kolorystykę. Przedszkole to nie tylko budynek. Wokół urządzono parkingi, wybudowano drogę, są trawniki i elementy małej architektury z dużym placem zabaw. Teren jest ogrodzony i oświetlony. Placówka jest w pełni wyposażona i gotowa na przyjęcie dzieci. 
– Dziewięćdziesiąt procent prac wykonały lokalne firmy – podkreśla prezes Zakładu Transportu i Usług w Sępólnie Grzegorz Gliński, który przez kilkanaście miesięcy prawie mieszkał na tej budowie. Efekt tych prac jest naprawdę imponujący. Cała inwestycja kosztowała 12,8 mln złotych i była największą w historii sępoleńskiego samorządu.