Powiat

Trzy czwarte absolwentów wybrało szkoły powiatowe

Robert Środecki, 23 sierpień 2023, 12:21
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Ponad 75 procent uczniów, którzy w czerwcu opuścili mury szkół podstawowych, zamierza kontynuować naukę w placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat sępoleński. Szczegółowymi danymi na temat procesu rekrutacji dysponuje Wydział Promocji i Edukacji w Starostwie Powiatowym. Drugi rok z rzędu znakomity wynik osiągnęło Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie, gdzie naukę chce kontynuować 98 absolwentów szkół podstawowych.
Trzy czwarte absolwentów wybrało szkoły powiatowe

Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie

W czerwcu mury szkół podstawowych w powiecie sępoleńskim opuściło 605 absolwentów. 
– 457 zamierza kontynuować edukację w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat. To stanowi 75,53 %. W ubiegłym roku naukę w szkołach prowadzonych przez powiat kontynuowało 73% wszystkich absolwentów podstawówek – informuje Lidia Sokulska-Tłok, dyrektor Wydziału Promocji i edukacji w Starostwie Powiatowym w Sępólnie. To oznacza, że 148 tegorocznych absolwentów zamierza kontynuować naukę poza powiatem lub w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, placówce, która od kilku lat funkcjonuje pod szyldem ministerstwa. 
Jak wygląda nabór w poszczególnych szkołach? W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie naukę chce kontynuować 145 uczniów: 57 w technikum i 88 w szkole branżowej. W ubiegłym roku naukę w szkole rozpoczęło 99 absolwentów szkół podstawowych. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku naukę zamierza kontynuować 151 uczniów, którzy w czerwcu skończyli podstawówkę: 101 w technikum i 50 w szkole branżowej. Ogromne powody do radości ma dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie. Chęć kontynuowania nauki w sępoleńskim ogólniaku zadeklarowało 98 osób. Takiego naboru w szkole nie było od wielu lat. Warto przypomnieć, że 3 lata temu szkoła miała ogromne problemy z utworzeniem jednej klasy pierwszej. Dalszy byt placówki stanął wówczas pod znakiem zapytania. Na szczęście sytuacja zaczęła się poprawiać. Dyrektor Tomasz Cyganek może bez trudu utworzyć 3 duże oddziały. 31 osób spośród 98 wybrało klasę policyjną. Nie powiodło się utworzenie klasy sportowej. 
– Wymagana liczba do utworzenia takiej klasy wynosi 20 uczniów, natomiast zainteresowanie było znacznie mniejsze – dodaje szefowa wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Sępólnie. 
W Liceum Ogólnokształcącym w Więcborku naukę zamierza kontynuować 63 absolwentów szkół podstawowych. W ubiegłym roku było ich 78. Spadek jest bardzo widoczny. Spośród chętnych 11 osób wybrało profil humanistyczny, 16 profil matematyczno-fizyczny, 21 profil medyczny, a 15 profil przyrodniczy. We wrześniu w szkole powstaną dwa oddziały klasy pierwszej. Czasami radość przeradza się w niepewność. Z jednej strony dyrektorzy szkół mogą się cieszyć dobrym naborem, a z drugiej strony muszą się martwić o odpowiednią liczbę nauczycieli.  Obecnie jest ich zbyt mało. Braki kadrowe są odczuwalne w każdej gminie i powiecie. 
Za miesiąc do Starostwa Powiatowego w Sępólnie spłyną szczegółowe dane ze wszystkich gmin dotyczące losów absolwentów szkół podstawowych. Na podstawie tych informacji będzie można stwierdzić, ilu uczniów będzie kontynuować naukę poza powiatem oraz jakie miasta i szkoły wybiorą. Sprawozdanie będzie przedstawione radnym podczas sesji.