Powiat – województwo

Trzynaście milionów dla mieszkańców powiatu

Robert Środecki, 02 luty 2023, 10:17
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ciągu czterech lat funkcjonowania programu „Czyste powietrze” Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu wypłacił mieszkańcom powiatu sępoleńskiego ponad 13 milionów złotych dofinansowania na termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła. Ze wsparcia skorzystało 688 właścicieli nieruchomości. W styczniu w programie cieszącym się ogromnym zainteresowaniem zaszły istotne zmiany. Skorygowano progi dochodowe i zwiększono kwoty dofinansowania. To krzepiące informacje dla osób zainteresowanych skorzystaniem z programu.
Trzynaście milionów  dla mieszkańców powiatu
Trzynaście milionów  dla mieszkańców powiatu

Marek Brzeziński - 10-tysięczny beneficjent programu Czyste Powietrze w województwie kujawsko-pomorskim - w zmodernizowanej kotłowni (styczeń 2021 rok)

W listopadzie w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pawła Mirowskiego, pełnomocnika premiera ds. programu „Czyste powietrze”. Zapowiedział on wprowadzenie wielu istotnych zmian do programu.
– Program „Czyste powietrze” został uruchomiony we wrześniu 2018 roku. Niedawno obchodziliśmy 4 rocznicę i ponad pół miliona Polaków do dnia dzisiejszego złożyło wnioski w programie chcąc uzyskać dofinansowanie na wymianę przysłowiowego kopciucha i docieplenie domu. Program z budżetem 103 mld zł jest programem, którego nigdy w historii Polski nie było. Warto podkreślić, że na 144 gminy w województwie kujawsko-pomorskim 124 podpisały z wojewódzkim funduszem porozumienia na realizację programu. To porozumienie uprawnia do tego, aby uzyskać wsparcie w kwocie 35 tys. zł na prowadzenie punktu konsultacyjnego. Program „Czyste powietrze” będzie się zmieniał. Będą drastycznie wzrastały dotacje w programie „Czyste powietrze”. Podwyższamy koszty kwalifikowane, podwyższamy intensywność dofinansowania, podwyższamy maksymalne kwoty dotacji, które będzie można uzyskać. Od początku przyszłego roku chcemy uruchomić nabór wniosków na nowych zasadach. To jest kolejna dobra wiadomość dla osób, które jeszcze nie skorzystały z programu. Osoby, które już kiedyś składały wniosek i wymieniły tylko źródło ciepła, będą mogły ponownie złożyć wniosek na termomodernizację – zapowiedział pełnomocnik premiera. 
Od 2023 roku wdrażana jest czwarta część programu, która stwarza o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o wysokość dotacji i podwyższenie progów dochodowych. 
– To są kluczowe zmiany, które mają zachęcić do podejmowania kompleksowych działań. Wszystko po to, aby nasze domy stały się bardziej energooszczędne. Dzięki takim działaniom możemy zaoszczędzić nawet od 50 procent  do 70 procent energii. Beneficjenci, którzy wymienią źródło ciepła, dokonają kompleksowej termomodernizacji domu, a przy tym, jeśli będą chcieli założyć również instalację fotowoltaiczną, to będą mogli liczyć na jeszcze wyższe wsparcie finansowe – mówi prezes WFOŚiGW w Toruniu Ireneusz Stachowiak. 
Szczegółowe informacje na temat zmian w programie dostępne są na stronach: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.  
Program „Czyste powietrze” cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu sępoleńskiego. W ciągu czterech lat właściciele nieruchomości złożyli 756 wniosków na kwotę ponad 14,5 mln złotych dotacji i blisko 700 tys. pożyczek. Podpisanych zostało 688 umów na kwotę ponad 13 mln 380 tys. złotych. Najwięcej wniosków złożyli i umów podpisali mieszkańcy gminy Sępólno. Był wśród nich Marek Brzeziński z Sępólna, który został 10 tysięcznym beneficjentem programu „Czyste powietrze” w województwie kujawsko-pomorskim. Powyższa tabelka prezentuje ilość wniosków złożonych w poszczególnych gminach oraz kwoty przyznanego dofinansowania.