Sesja Rady Miejskiej w Sępólnie
Uchwałą odkluczyli orliki
Pracowitą sesję mieli w ubiegłą środę sępoleńscy radni. Jedna z uchwał dotyczyła zmiany regulaminu korzystania z boisk typu orlik na terenie gminy. Sprawi ona, że będą one ogólnodostępne poza godzinami lekcyjnymi i poza godzinami pracy animatorów. Walka radnego Jacka Kapsy o ten zapis trwała wiele miesięcy. Pomogła dopiero petycja podpisana przez ponad 600 mieszkańców. W Sępólnie prostych spraw inaczej nie da się załatwić.
W pierwszej części sesji Rada Miejska w Sępólnie zapoznała się z informacją dotyczącą funkcjonowania Centrum Usług Społecznych, które powstało w dniu 1 kwietnia ubiegłego roku po przekształceniu Ośrodka Pomocy Społecznej. W tamtym czasie OPS w Sępólnie był jednym z czterech w województwie, które przekształciły się w CUS. Na ten pilotażowy program otrzymał ponad 7 mln złotych. Uruchomienie nowej struktury skutkowało przede wszystkim rozszerzeniem katalogu usług dla mieszkańców. W centrum mieszkańcy mają dostęp do psychiatryi innych specjalistów, a także usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Utworzono grupy samopomocowe, klub samopomocy oraz mieszkanie wspomagane. Działa także wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. W tym roku rozpocznie się również rozbudowa siedziby ośrodka o nowe skrzydło. Inwestycja jest na etapie postępowania przetargowego. Na otwarcie czeka również nowo wybudowane Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Młyńskiej.
– Najprawdopodobniej będzie to maj. Nie wyobrażam sobie otwarcia tej placówki bez mieszkańców. W kwietniu przeprowadzimy ich nabór. Obiekt jest gotowy, ale pracy aby go uruchomić, jest jeszcze bardzo dużo. Chcemy też zagospodarować zielenią teren wokół niego. – mówi Izabela Fröhlke, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Sępólnie.
– Pomoc społeczna zmienia się. Zmieniają się potrzeby społeczeństwa. Jeszcze 10 lat temu były to głównie potrzeby finansowe. Teraz są to usługi społeczne na najwyższym poziomie. Chodzi głównie o usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Wynika to z tego, że nasze społeczeństwo bardzo się starzeje. Ponad 22 procent mieszkańców naszej gminy to osoby w wieku poprodukcyjnym. W 2017 roku usługi w miejscu zamieszkania świadczyliśmy dla 84 osób, a w tej chwili dla 140. Około 100 osób korzysta z asystenta osobistego i opieki wytchnieniowej – mówiła Aleksandra Pacholczyk, zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych w Sępólnie, która przedstawiała informację dotyczącą funkcjonowania tej jednostki.
W centrum, które posiada roczny budżet ponad 27 mln zł pracują łącznie 82 osoby, z czego 29 to opiekunki środowiskowe.
W trakcie roboczej części sesji radni podjęli szereg uchwał. Jedna z nich dotyczyła zmiany regulaminu korzystania z kompleksu boisk orlik. W ten sposób zakończyła się wielomiesięczna batalia o otwarcie orlików po godzinach zajęć lekcyjnych oraz po godzinach pracy animatorów. Niestety, na orlikach wybudowanych przy gminnych szkołach po południu i w dni wolne od nauki szkolnej wisiały kłódki. W całej Polsce orliki były ogólnodostępne, a w Sępólnie nie. Nie jest tajemnicą, że w tej sprawie głównym hamulcowym był dyrektor od oświaty, Zbigniew Tymecki, który przez długi czas szukał prawnych wytrychów, aby nie dopuścić do otwarcia orlików dla wszystkich chętnych i w dogodnych dla nich godzinach. Argumentem nie do odparcia okazała się petycja podpisana przez ponad 600 mieszkańców Sępólna. W uchwale, którą radni przegłosowali jednogłośnie, mówi się, że boiska są dostępne dla uczniów szkół w dniach planowych zajęć w godzinach 7.30-16.00, a dla wszystkich chętnych w czasie dyżurów animatorów. Poza tymi przypadkami boiska będą ogólnodostępne od 1 marca do 30 listopada: od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00-18.00, a w dni wolne od zajęć lekcyjnych od 10.00 do 19.00.
Kolejna ważna uchwała dotyczyła wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Bydgoski, której udziałowcem jest gmina Sępólno. Ta spółka ma wybudować budynek mieszkalny na terenie Piaseczna, w którym dostępne dla mieszkańców będą mieszkania czynszowe z opcją późniejszego wykupu. W pierwszej wersji budynek miał powstać na działce przy ulicy Baczyńskiego w Sępólnie. Uznano jednak, że trudne warunki gruntowe na tej działce znacznie podniosą koszty inwestycji. W związku z tym znaleziono lokalizację w Piasecznie, tuż obok istniejącego osiedla deweloperskiego. Działka, która zostanie przekazana do spółki ma powierzchnię 5021 metrów kwadratowych. Jej wartość zostanie przeliczona na udziały w spółce.
W akcie notarialnym znajdzie się zapis, który mówi, że nieruchomość jest przeznaczona wyłącznie pod budowę budynku wielorodzinnego. Jednocześnie wygasa tożsama uchwała dotycząca działki przy ulicy Baczyńskiego.
Z uchwałą, o której mowa, wyżej bezpośrednio łączy się kolejna. To uchwała w sprawie określenia zasad przeprowadzenia naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku wybudowanym przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową KZN Bydgoski. Zgodnie z uchwałą zastosowany zostanie tutaj system punktowy. Osoby zainteresowane mieszkaniami czynszowymi w Piasecznie muszą śledzić ogłoszenia urzędu miejskiego w tej sprawie. Nabór wniosków zostanie przeprowadzony będzie prawdopodobnie w dniach od 1 października do 30 listopada br.
Radni zdecydowali również o przekazaniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargi prokuratora rejonowego w Tucholi. Na ten temat pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Prokurator zakwestionował legalność pobierania niektórych opłat przez zarządcę cmentarza komunalnego w Sępólnie. Chodzi o opłatę za każdorazowy wjazd samochodem na teren cmentarza oraz za nadzór nad ekshumacją. Opłaty te zostały ustanowione na mocy uchwały Rady Miejskiej w Sępólnie. Samorząd może poprawić wadliwą zdaniem prokuratora uchwałę lub jego skargę przekazać do wojewódzkiego wądu administracyjnego, aby ten rozstrzygnął po czyjej stronie jest racja. Sępoleńska rada wybrała tę drugą opcję.
Bardzo ważną uchwałą jest uchwała określająca zasady udzielania dotacji z programu „Ciepłe mieszkanie”. To dotacje na termomodernizację budynków, wymianę stolarki oraz nieefektywnych źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych oraz wspólnotach mieszkaniowych od 3 do 7 lokali. Gmina Sępólno pulę pieniędzy na realizację programu otrzymała już wiele miesięcy temu, ale nie mogła ich uruchomić ze względu na niejasne przepisy wykonawcze. Doszło nawet do tego, że różne regionalne izby obrachunkowe w kraju wydawały sprzeczne opinie w tej sprawie. W tej chwili przepisy zostały już jednoznacznie zinterpretowane i program można uruchomić.
Radni podjęli również uchwałę wyrażającą zgodę na sprzedaż lokalu mieszkalnego w budynku przy ulicy Kościuszki 15B. Jest to niezamieszkały lokal o powierzchni 35,49 metrów kwadratowych. Lokal wymaga znacznych nakładów finansowych i dlatego podjęto decyzję o jego sprzedaży.