Kamień
W Kamieniu odsłonięto kamień
Mieszkańcy Kamienia wreszcie mają miejsce, w którym mogą się odbywać uroczystości z okazji świąt państwowych oraz czcić pamięć tych, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. W poniedziałek na placu Odrodzenia odsłonięto Kamień Pamięci i Wdzięczności.
Do tej pory w Kamieniu uroczystości związane ze świętami państwowymi odbywały się na cmentarzu lub w kolegiacie i jeszcze w kilku innych miejscach. Zwykle uroczystości te były bardzo skromne i brała w nich udział niewielka liczba mieszkańców. Od lat zwracaliśmy uwagę na to, że brakuje tutaj jakiegoś uniwersalnego miejsca, w którym takie uroczystości mogłyby odbywać się cyklicznie. Sępólno ma dwa pomniki, Więcbork pomnik Orła Białego, a Sośno Kamień Wdzięczności. Nie trzeba budować drogich pomników z brązu. Wystarczy zwykły krajeński, polny kamień i pamiątkowa tablica. Tą droga poszła burmistrz Natalia Marciniak, która już w poprzedniej kadencji złożyła do burmistrza wniosek o ustanowienie takiego miejsca pamięci. Burmistrz Głomski odpisał jej wówczas, że nie widzi takiej potrzeby i nie ma na to pieniędzy. Kamień Pamięci i Wdzięczności, który stanął w narożniku placu Odrodzenia od strony wejścia do urzędu miejskiego powstał niemal bezkosztowo. Głaz przyjechał tutaj z Niechorza. Załadunkiem, transportem i rozładunkiem zajął się jeden z przedsiębiorców. Jedyny koszt, jaki gmina poniosła, to zakup kilku metrów kwadratowych betonowej kostki, wykonanie tablicy i podświetlenia. Można powiedzieć, że jest skromnie, ale godnie. Mieszkańcy Kamienia właśnie tak to przedsięwzięcie oceniają.
Oficjalne odsłonięcie Kamienia Pamięci i Wdzięczności miało miejsce podczas poniedziałkowych uroczystości związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Obchody te rozpoczęła uroczysta msza w intencji ojczyzny odprawiana w miejscowej kolegiacie. Po jej zakończeniu poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy przemaszerowali na plac Odrodzenia, gdzie zebrali się wokół kamienia. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Po powitaniu wszystkich obecnych okolicznościowe przemówienie wygłosiła burmistrz Natalia Marciniak.
– To święto jest nie tylko okazją do wspominania przeszłości, ale także momentem refleksji nad teraźniejszością i przyszłością naszej ojczyzny. Niepodległość to dar, który został nam przekazany przez pokolenia Polaków, którzy walczyli, oddawali życie swoje życie w imię wolności. To dzięki ich niezłomnej wierze, odwadze i determinacji możemy dziś żyć w wolnym kraju. Pamiętajmy o tych, którzy poświęcili wszystko, abyśmy mogli cieszyć się suwerennością i niepodległością – mówiła burmistrz Kamienia.
Po tym wystąpieniu nastąpiło symboliczne odsłonięcie Kamienia Pamięci i Wdzięczności. Do przecięcia wstęgi poproszono przedstawicieli dwóch pokoleń mieszkańców Kamienia: Julkę Boryczewską oraz Władysława Dobbera, a także przewodniczącą Rady Miejskiej w Kamieniu Annę Hałasowską i burmistrz Natalię Marciniak. Kamień poświęcił proboszcz kamieńskiej parafii ks. Eugeniusz Pepliński. Później delegacje złożyły pod nim wiązanki kwiatów. W ramach uroczystości wystąpił również prezes Kamieńskiego Towarzystwa Kulturalnego Władysław Dobber, który w dużym skrócie przypomniał historię Kamienia i okolic. Na zakończenie jej uczestnicy obejrzeli i wysłuchali krótką część artystyczną przygotowaną przez najmłodszych mieszkańców Kamienia.
Warto dodać, że jako pierwsi wartę honorową przy Kamieniu Pamięci i Wdzięczności zaciągnęli harcerze 3. Kamieńskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Sokoły”. Również oni zadbali o uroczystą oprawę tego wydarzenia.