Więcbork lepszy od Sępólna
Perspektywy, które z wersji papierowej przeszły do internetu, rankingi szkół przygotowują od kilku lat. Wcześniej robiły to wspólnie z dziennikiem ,,Rzeczpospolita”. W rankingu za 2014 rok uwzględniono trzy kategoria: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych (30 proc. oceny), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) i wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) Źródłem informacji były protokoły z olimpiad i dane z arkuszy maturalnych okręgowych komisji egzaminacyjnych. Są to prawdziwe dane, które gwarantują rzetelność i obiektywizm tego rankingu. W województwie kujawsko-pomorskim na jego czele stoi Liceum Akademickie UMK w Toruniu z oceną 91,86. Na drugim miejscu VI LO w Bydgoszczy z oceną 61,86, a na trzecim Katolickie LO Księży Pallotynów Collegium Culmense z Chełmna z wynikiem 59,14.
W drugiej połowie pięćdziesiątki, na miejscu 37. z oceną 36,78 znalazło się LO z Więcborka. W ubiegłym roku było 10 pozycji wyżej, na dobrym, 27 miejscu. Sukces tym większy, że w tej grupie dominują licea głównie z dużych miast, ośrodków akademickich, także szkoły społeczne. Szkoła w Więcborku nie może się równać z wieloma konkurentami. Tutaj pracuje się z młodzieżą, która jest do dyspozycji, a wiadomo że większość najzdolniejszych uczniów wybiera naukę poza naszymi szkołami powiatowymi. Szkoły z czołówki rankingu wybierają sobie najlepszych uczniów z województwa. Potencjał uczniowski jest tutaj nieporównywalny. O wynikach decydują też nauczyciele, a tych w Więcborku, jak się okazuje, mamy znakomitych. Więcborskie liceum jeszcze jakiś czas temu chyliło się ku upadkowi. W ostatnich latach wykonało ogromny skok jakościowy. Oby tak dalej.
– Dla więcborskiego liceum znalezienie się w gronie 50 najlepszych szkół w województwie jest ogromnym sukcesem. Jesteśmy jedyną szkołą działającą w tak małym ośrodku miejskim. Nobilituje to nas i mobilizuje do dalszej pracy na rzecz środowiska lokalnego. Dowodzi to, że szkoła dobrze przygotowuje do egzaminu maturalnego i podjęcia studiów i nie ma potrzeby opuszczania domu i szukania innych placówek – komentuje sukces dyrektor szkoły Anna Skiba.
Wiadomo, że LO w Więcborku nieformalnie rywalizuje ze swoim sępoleńskim odpowiednikiem. Śmiało można powiedzieć, że od kilku lat wygrywa Więcbork. Nauczyciele mówią, że nie ma żadnej rywalizacji, ale przecież nie ma w tym nic złego. Obu szkołom może to tylko wyjść na dobre.
Jest jednak dla Sępólna nadzieja w 2015 roku. Wydawnictwo edukacyjne Operon przygotowało ranking szkół na podstawie wyników matur próbnych, które odbyły się w listopadzie 2014 roku. W województwie kujawsko-pomorskim najlepiej z tym egzaminem (język polski, matematyka, język obcy i przedmiot dodatkowy) poradzili sobie licealiści z Sępólna. Na drugim miejscu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 z Bydgoszczy, a na trzecim II LO z Grudziądza. Matura próbna potwierdziła, że w szkołach najgorzej jest z matematyką. W kujawsko-pomorskim ten przedmiot zaliczył tylko co drugi uczeń. Wynik w kraju to zaledwie 39 proc. zaliczeń. Jak będzie na prawdziwej maturze? Zobaczymy.