Więcbork
Więcborskie śmieci trafią do spalarni?
Najprawdopodobniej od 1 stycznia odpady zmieszane zbierane od mieszkańców gminy Więcbork będą trafiały do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Bydgoszczy.
W ubiegły czwartek otwarto oferty, które wpłynęły do przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych odebranych z nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Więcbork oraz zebranych w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dalkowie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku. Tak jak w ubiegłym roku odbiorem śmieci z posesji oraz ich transportem do miejsca składowania w trybie bezprzetargowym (in house) zajmie się Zakład Gospodarki Komunalnej w Więcborku. Przetarg na zagospodarowanie odpadów podzielono aż na 10 części. Każda frakcja odpadów to osobna część. Wszyscy spodziewali się, że w części dotyczącej odpadów zmieszanych, czyli tych, których jest najwięcej, o zamówienie będą się ubiegać dwa podmioty: Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi, które posiada instalację przetwarzania odpadów w Bladowie, oraz spółka Novago ze Złotowa, która również posiada własną instalację. Tymczasem swoją ofertę złożył Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura z Bydgoszczy. Jest to spółka utworzona przez miasto Bydgoszcz oraz ościenne gminy. ProNatura zarządza Zakładem Termicznego Przekształcania Odpadów, czyli mówiąc wprost, spalarnią śmieci. Okazało się, że zaproponowała cenę za przyjęcie tony odpadów zmieszanych niemal o połowę niższą od konkurencji. Przetarg co prawda nie jest jeszcze rozstrzygnięty, trwa analiza ofert, ale wszystko wskazuje na to, że więcborskie śmieci będą trafiały do bydgoskiej spalarni. Samorządowcy z terenu powiatu sępoleńskiego są zdziwieni ofertą złożoną przez ProNaturę.
– Kilka lat temu pojechaliśmy z burmistrzami do Bydgoszczy z propozycją przyjmowania do spalarni śmieci z terenu naszych gmin. Odpowiedziano nam wówczas, że spalarnia ma dosyć „paliwa” zebranego z terenu aglomeracji bydgoskiej – mówi wójt Sośna Leszek Stroiński. Widocznie coś się w tej materii zmieniło.
W przypadku pozostałych frakcji odpadów najkorzystniejsze oferty rozkładają się na kilka firm. Bydgoski Remondis chciałby przyjmować odpady BIO, odpady plastikowe, gabarytowe, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, zużyte opony oraz odpady budowlane i rozbiórkowe. Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi złożyło najkorzystniejsze oferty dotyczące papieru i tektury oraz popiołu. Szkłem chciałaby się zająć Organizacja Odzysku Opakowań Eurobac SA.
Po rozstrzygnięciu przetargu przyjdzie czas na ustalenie wysokości opłaty śmieciowej dla mieszkańców gminy Więcbork, która będzie obowiązywała w przyszłym roku. Wszystko wskazuje na to, że szykuje się podwyżka na poziomie 2-3 zł od osoby na miesiąc. Obecnie opłata w gminie Więcbork wynosi 28 zł i jest najniższa w powiecie.