Wspomnienie o Janie Pawle II
Ks. Waldemar Sommertag pochodzący z Sypniewa (dzisiaj biskup) z ojcem Augustynem na audiencji u Jana Pawła II
W grudniu 1999 roku Rada Miejska w Więcborku podjęła uchwałę w sprawie nadania papieżowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Więcbork.
„W uznaniu nieocenionych zasług Ojca Świętego Jana Pawła II dla Państwa i Narodu Polskiego Rada Miejska w Więcborku postanowiła nadać Jego Świątobliwości tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Więcbork. Intencją naszą jest, aby podjęta uchwała stała się zewnętrzną oznaką szacunku i miłości całej społeczności gminy do Papieża – Polaka, który w sposób szczególny »odmienia oblicze ziemi«. Mamy nadzieję, że siły i zdrowie pomogą Ojcu Świętemu w sprawowaniu wieloletniej posługi pasterskiej w Kościele katolickim” - czytamy w uchwale rady miejskiej podpisanej przez burmistrza Więcborka Andrzeja Maracha i przewodniczącą rady miejskiej Annę Szucę.
Dokument został przekazany papieżowi 3 lata później podczas audiencji w Castel Gandolfo. W tym historycznym wydarzeniu wzięli udział: ks. Andrzej Szopiński, ks. Damian Drozdowski i młodziutki Waldemar Kuszewski, który dzisiaj zasiada na fotelu burmistrza.
– Dziś obchodzimy 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i choć fizycznie nie ma Go już wśród nas, wiemy, że jest z nami i wstawia się za nami w domu Ojca.
Zawsze czułem się duchowo i emocjonalnie związany z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Urodziłem się dokładnie miesiąc przed wyborem Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Jestem z pokolenia JP II.
Kiedy w 1999 roku Rada Miejska w Więcborku podjęła uchwałę nadającą Ojcu Świętemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Więcbork, nawet przez myśl mi nie przeszło, że ta decyzja przyczyni się do tak wyniosłego wydarzenia w moim życiu, jakim było spotkanie z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo. Było to dokładnie 25 sierpnia 2002 roku (niedziela), kiedy wraz z ówczesnym wikarym ks. Andrzejem Szopińskim oraz (wówczas) klerykiem Damianem Drozdowskim wręczyliśmy Ojcu Świętemu uchwałę wraz z płaskorzeźbą przedstawiającą Matkę Boską Krajeńską. Był to jeden z najwspanialszych dni w moim życiu. Obcowanie z Papieżem, dziś już wiemy - Świętym Janem Pawłem II, odcisnęło na moim sercu znamię, o którym chcę pamiętać przez całe swoje życie.
Na pierwszej audiencji w Castel Gandolfo byliśmy w środę 21 sierpnia. Wtedy nie mieliśmy jeszcze informacji i potwierdzenia, że będziemy mogli osobiście wręczyć Ojcu Świętemu honorowe obywatelstwo. Ta informacja dotarła do nas 23 sierpnia kiedy wychodziliśmy z bazyliki św. św. Kosmy i Damiana w Rzymie. Opanowała nas wielka radość i entuzjazm.
Niedziela 25 sierpnia 2002 roku w Castel Gandolfo - to był wyjątkowy czas. Spotkanie z Ojcem Świętym, możliwość dotknięcia największego z Polaków i ten niesamowity przenikający wzrok. Kiedy spojrzałem w Jego oczy i poczułem Jego spojrzenie, opanowało mnie wyjątkowe uczucie. Miałem nieodparte wrażenie, że Papież mnie zna, wie o mnie wszystko. Jakby chciał powiedzieć: „Nic nie mów, wiem o tobie wszystko”. Niesamowite ciepło, ojcowska miłość i wielki spokój.
Dziś w rocznicę 100. urodzin św. Jana Pawła II jeszcze raz dziękuję Opatrzności za Wielkiego Papieża, za jego pontyfikat, za wyjątkowe doświadczenie, którego dostąpiłem 25 sierpnia 2002 roku w Castel Gandolfo – wspomina spotkanie z Ojcem Świętym Waldemar Kuszewski, burmistrz Więcborka.
W 1999 roku Jan Paweł II został patronem więcborskiego rynku. Od tego czasu centralny i najbardziej reprezentacyjny plac w mieście nosi jego imię.
Setne urodziny papieża są znakomitą okazją do przypomnienia tych historycznych wydarzeń zainicjowanych przez mieszkańców Więcborka. W ten sposób największemu Polakowi oddali należy hołd i szacunek. Niestety, w tym roku z powodu panującej epidemii huczne świętowanie papieskich urodzin nie wchodzi w rachubę.