Gmina Sępólno

Wybory jeszcze się nie skończyły. Utknęły w sądzie

Robert Lida, 02 maj 2024, 12:08
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Ostatnie godziny kampanii wyborczej przed drugą turą wyborów w gminie Sępólno były bardzo gorące. Na kilka godzin przed ciszą wyborczą do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy trafił wniosek kandydata na burmistrza Sępólna Krzysztofa Szulca o wydanie orzeczenia w trybie wyborczym nakazującego kandydatowi Waldemarowi Stupałkowskiemu sprostowanie nieprawdziwych informacji. Chodzi o to, co urzędujący burmistrz zarzucił swojemu kontrkandydatowi podczas czwartkowej debaty w studio Radia Weekend. Zgodnie z Kodeksem wyborczym sąd wniosek Krzysztofa Szulca powinien rozpatrzyć w ciągu 24 godzin, ale tego nie uczynił. To, co dzieje się w tej sprawie, jest wręcz niewiarygodne. Wnioskodawca złożył do prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy skargę na jego opieszałość.
Wybory jeszcze się nie skończyły. Utknęły w sądzie

Przekrój wiekowy głosujących był bardzo duży

Wybory jeszcze się nie skończyły. Utknęły w sądzie

Kolejny głos trafia do urny

W czwartek chojnickie Radio Weekend zaprosiło na przedwyborczą debatę kandydatów na burmistrza Sępólna, którzy spotkali się w drugiej turze wyborów. Panowie mieli również możliwość zadawania sobie pytań. Podczas debaty Waldemar Stupałkowski zarzucił swojemu kontrkandydatowi, że w jego programie wyborczym oraz w jego licznych wypowiedziach znalazło się stwierdzenie, że zamierza sprywatyzować żłobek, przedszkola oraz klub sportowy Krajna. Krzysztof Szulc zdecydowanie temu zaprzeczył  i zarzucił swojemu adwersarzowi mówienie nieprawdy. Natomiast Waldemar Stupałkowski szedł w zaparte i podtrzymywał swoje zdanie. Ta część radiowej debaty odbiła się głośnym echem po całej gminie Sępólno. Krzysztof Szulc nie pozostał bezczynny. Najpierw na antenie Kanału 10 wygłosił oświadczenie, w którym wezwał Waldemara Stupałkowskiego do publicznego wycofania nieprawdziwych zarzutów. Reakcji ze strony urzędującego burmistrza jednak nie było. W tej sytuacji w piątek po godzinie 18.00 Krzysztof Szulc w biurze podawczym Sądu Okręgowego w Bydgoszczy złożył wniosek o wydanie orzeczenia w trybie wyborczym. 
W złożonym piśmie Szulc wnosił po pierwsze: o zaprzestanie przez Waldemara Stupałkowskiego rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Po drugie: o sprostowanie nieprawdziwych informacji. Po trzecie o to, aby Waldemar Stupałkowski przeprosił za głoszenie nieprawdziwych informacji i wreszcie po czwarte: o zapłatę nawiązki w kwocie 10.000 zł na rzecz Fundacji Psie Nadzieje z siedzibą w Sępólnie.
Zgodnie z artykułem 111 Kodeksu wyborczego sąd okręgowy rozpoznaje taki wniosek w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym. Postanowienie kończące postępowanie w tej sprawie sąd niezwłocznie doręcza wraz z uzasadnieniem osobie zainteresowanej oraz osobie zobowiązanej do wykonania postanowienia sądu. Na postanowienie sądu przysługuje w ciągu 24 godzin zażalenie do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu kolejnych 24 godzin. Jeśli sąd w swoim orzeczeniu nakazałby sprostowanie nieprawdziwych informacji i przeprosiny, to orzeczenie należy wykonać w ciągu 48 godzin. Gdyby zobowiązany do sprostowania i przeprosin nie wykonał orzeczenia, to wówczas sąd zleca jego publikację w trybie egzekucyjnym na koszt zobowiązanego. Niby wszystko jest jasne, a przepisy względnie precyzyjne. Niestety, w tej sprawie dzieją się jakieś dziwne rzeczy. Sąd nie podjął żadnych czynności, a strony nie mają żadnej wiedzy o tym, co się w tej sprawie dzieje.
– O tym, że pan Szulc złożył taki wniosek, dowiedziałem się w piątek wieczorem, ale od postronnych osób. Nie wpłynęła do mnie żadna oficjalna informacja, sąd się ze mną nie kontaktował i nic więcej na ten temat nie wiem – mówi Waldemar Stupałkowski.
–  Od chwili złożenia w Bydgoszczy wniosku zapadła cisza. Wniosek został złożony prawidłowo i zadekretowany przez pana o nazwisku Chrzanowski. W tej chwili złożyłem do prezesa sądu skargę na jego opieszałość. Uznaję wynik wyborów, ale to dla mnie sprawa honorowa. Nigdy nie mówiłem, że zamierzam prywatyzować żłobek czy przedszkola. Owszem, mówiłem, że w bliżej nieokreślonej przyszłości Krajna mogłaby funkcjonować jako sportowa spółka akcyjna. Pan burmistrz zachował się wobec mnie bardzo brzydko – mówi Krzysztof Szulc.
Sprawa wniosku złożonego przez Szulca w trybie wyborczym śmierdzi na odległość z Bydgoszczy do Sępólna. Po prostu coś tutaj nie gra. Czyżby ktoś maczał w tej sprawie swoje prawnicze paluchy? Rzucenie w radiowy eter hasła, że Szulc jako burmistrz sprywatyzuje żłobek i przedszkola, co będzie skutkowało podwojeniem opłat ponoszonych przez rodziców, mogło mieć wpływ na decyzje wyborców. Hasło zostało rzucone i nikt tego nie odkręcił. Czyżby burmistrz Stupałkowski celowo podstawił nogę swojemu kontrkandydatowi?

 

Wyniki wyborów na burmistrza Sępólna

Waldemar Stupałkowski – 3107 głosów – 56,36%
Krzysztof Szulc – 2406 głosów – 43,64% 

Okręg Wyborczy nr 1
miasto Sępólno Krajeńskie, Osiedle nr 1-część, ulice: Boczna, Farna, Hallera, Jeziorna, Kościelna, Krzyżowa, Młyńska od nr. 1 do nr. 17, Plac Wolności, Podgórna, Ratuszowa, Studzienna, Średnia, Wodna
(siedziba komisji Centrum Aktywności Społecznej, ul. Jeziorna)
Waldemar Stupałkowski 137 (50,37%)
Krzysztof Szulc 135 (49,63%)
Okręg Wyborczy nr 2
miasto Sępólno Krajeńskie, Osiedle nr 1-część, ulice: Koronowska, Krótka, Nowy Rynek, Ogrodowa, Przesmyk, Sienkiewicza, Spadowa, Targowa, Wiatrakowa, Więcborska, Wojska Polskiego od nr. 1 do nr. 23
(siedziba komisji Gminne Przedszkole Nr 1 z oddziałami integracyjnymi, ul. Nowy Rynek 2)
Waldemar Stupałkowski 235 (60,26%)
Krzysztof Szulc 155 (39,74%) 
Okręg Wyborczy nr 3
miasto Sępólno Krajeńskie, Osiedle nr 1 - część, ulice: Elizy Orzeszkowej, Ignacego Krasickiego, Kwiatowa, Letniskowa, Na Skarpie, Plażowa, Polna, Sadowa, Słoneczna, Spacerowa, Stefana Kisielewskiego, Turystyczna, Wczasowa, Wypoczynkowa, Zakątek, Zielona (siedziba komisji Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Wojska Polskiego)
Waldemar Stupałkowski 177 (51,01%)
Krzysztof Szulc 170 (48,99%)
Okręg Wyborczy nr 4
miasto Sępólno Krajeńskie, Osiedle nr 1-część, ulice: Asnyka, Bratkowa, Chabrowa, Chopina, Henryka Wieniawskiego, Jana Kiepury, Jana Kochanowskiego, Korczaka, ks. Stanisława Żurka, Liliowa, Malinowa, Mikołaja Kopernika, Miodowa, Nektarowa, Owocowa, Pawła Kalinowskiego, Prusa, Reja, Różana, Stanisława Moniuszki, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Sobieszczyka, Storczykowa, Topolowa, Tulipanowa, Wiklinowa, Wiśniowa, Witolda Małcużyńskiego, Wojciecha Kossaka, Wojska Polskiego od nr. 24 do końca, Wrzosowa, Zofii Nałkowskiej
(siedziba komisji Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Wojska Polskiego 34)
Waldemar Stupałkowski 295 (49,41%)
Krzysztof Szulc 302 (50,59%) 
Okręg Wyborczy nr 5
miasto Sępólno Krajeńskie, Osiedle nr 2 - część, ulice: Adama Mickiewicza, Aleja Lipowa, Bergera, Brzozowa, Bukowa, Chojnicka, Cicha, Jana Matejki, Leśna, Osiedle Leśne, Parkowa, Radosna, Władysława Broniewskiego, Władysława Reymonta (siedziba komisji Centrum Sportu i Rekreacji, ul. Chojnicka)
Waldemar Stupałkowski 269 (58,10%)
Krzysztof Szulc 194 (41,90%) 
Okręg Wyborczy nr 6
miasto Sępólno Krajeńskie, Osiedle nr 2-część, ulice: Bajkowa, Bema, Bojowników o Wolność i Demokrację, Dr A. Pokrzywnickiego, Janusza Kusocińskiego, Kamila Baczyńskiego, Kolejowa, Marii Konopnickiej, Odrodzenia, Sportowa, Tartaczna (siedziba komisji Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Szkolna 1)
Waldemar Stupałkowski 249 (64,18%)
Krzysztof Szulc 139 (35,82%)
Okręg Wyborczy nr 7
miasto Sępólno Krajeńskie, Osiedle nr 2 - część, ulice: bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Fabryczna, Komierowska, Osiedle Słowackiego bloki od nr. 1 do nr. 4, Przemysłowa, Składowa, Szkolna, Tadeusza Kościuszki, Zakładowa
(siedziba komisji Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Szkolna)
Waldemar Stupałkowski 170 (62,96%)
Krzysztof Szulc 100 (37,04%) 
Okręg Wyborczy nr 8
miasto Sępólno Krajeńskie, Osiedle nr 2 - część, ulica Osiedle Słowackiego bloki od nr. 5 do nr. 13 (siedziba komisji Centrum Kultury i Sztuki, ul. Tadeusza Kościuszki)
Waldemar Stupałkowski 195 (63,73%)
Krzysztof Szulc 111 (36,27%)
Okręg Wyborczy nr 9
miasto Sępólno Krajeńskie, Osiedle nr 2 - część, ulice: Brzezińska, Młyńska od nr. 18 do końca, Niechorska, Osiedle Słowackiego bloki od nr. 14 do nr. 19, Rzeczna, Stodolna, Wysoka (siedziba komisji Liceum Ogólnokształcące, ul. Młyńska)
Waldemar Stupałkowski 206 (66,24%)
Krzysztof Szulc 105 (33,76%)
Okręg Wyborczy nr 10
sołectwa: Świdwie (miejscowości: Chmielniki, Grochowiec, Świdwie); Wysoka Krajeńska; Zboże (siedziba komisji Świetlica wiejska, Świdwie)
Waldemar Stupałkowski 90 (53,57%)
Krzysztof Szulc 78 (46,43%)
Okręg Wyborczy nr 11
sołectwa: Iłowo; Jazdrowo; Kawle; Radońsk; Wiśniewa (siedziba komisji Świetlica wiejska, Radońsk)
Waldemar Stupałkowski 160 (57,35%)
Krzysztof Szulc 119 (42,65%)
Okręg Wyborczy nr 12
sołectwa: Lutowo (miejscowości: Gaj, Lutowo, Zaleśniak); Lutówko (miejscowości: Lutówko, Lutówko-Młyn); Wiśniewka (siedziba komisji Wiejski Ośrodek Kultury, Lutowo)
Waldemar Stupałkowski 199 (58,36%)
Krzysztof Szulc 142 (41,64%)
Okręg Wyborczy nr 13
sołectwa: Dziechowo; Piaseczno; Sikorz (siedziba komisji Świetlica wiejska, Piaseczno)
Waldemar Stupałkowski 270 (60,54%)
Krzysztof Szulc 176 (39,46%)
Okręg Wyborczy nr 14
sołectwa: Skarpa; Trzciany; Zalesie (siedziba komisji Świetlica wiejska, Skarpa)
Waldemar Stupałkowski 109 (44,49%)
Krzysztof Szulc 136 (55,51%) 
Okręg Wyborczy nr 15
sołectwa: Wałdowo (miejscowości: Toboła, Wałdowo); Wałdówko; Wilkowo (siedziba komisji Wiejski Ośrodek Kultury, Wałdowo)
Waldemar Stupałkowski 126 (42,71%)
Krzysztof Szulc 169 (57,29%)
Okręg Wyborczy nr 16
sołectwo Niechorz (miejscowości: Komierówko, Niechorz, Siedlisko) (siedziba komisji Świetlica wiejska, Niechorz)
Waldemar Stupałkowski 81 (53,64%)
Krzysztof Szulc 70 (46,36%)
Okręg Wyborczy nr 17
sołectwa: Teklanowo; Włościbórz (miejscowości: Włościbórek, Włościbórz) (siedziba komisji Świetlica wiejska, Włościbórz)
Waldemar Stupałkowski 78 (48,45%)
Krzysztof Szulc 83 (51,55%)
Okręg Wyborczy nr 18
sołectwo Komierowo (siedziba komisji Świetlica wiejska, Komierowo)
Waldemar Stupałkowski 61 (73,49%)
Krzysztof Szulc 22 (26,51%)

Frekwencja: 46,12%
miasto 48,69%
wieś 42,64%