Sępólno

Wycieczka z lekcją historii

Jerzy Andruszkiewicz, 20 maj 2012, 22:16
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę 28 kwietnia odbyła się wycieczka „Szlakiem Cystersów ” zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Sępólnie.
Wycieczka z lekcją historii

Uczestnicy wycieczki w Sośnie

Trasa wiodła przez Sośno, gdzie podziwiano odnowione obiekty urzędu gminy i obejścia szkolne. Przewodnikiem na trasie był dr historii -  Józef  Buława, który bardzo ciekawie opowiadał o Zakonie Cystersów wywodzącym się z Francji, a który na tereny Polski i Krajny  trafił w XIII wieku. Zwiedziliśmy  pierwsze opactwo Cystersów na Krajnie w Byszewie k. Koronowa. Tam pani kustosz opowiadała nam bardzo ciekawe historie dotyczące życia mnichów  w klasztorze oraz sposobu zarządzania  przyznanymi im dobrami ziemskimi. Kościół w Byszewie to Sanktuarium Maryjne słynące do dzisiejszych czasów z uzdrowień. Nauczyciele z zapartym tchem słuchali informacji o obecnych cudownych uzdrowieniach osób, które tam przybywają z pielgrzymką. Byszewo to krajeńska perła podobne, jak Górka Klasztorna k. Łobżenicy.
Następnie pan Buława w trakcie jazdy opowiadał o ogromnych dobrach Zakonu Cystersów w owych czasach, gdy Koronowo nie posiadało jeszcze praw miejskich. Dochody z kilkudziesięciu wiosek przeznaczali na budowę kościołów. I tak powstał kościół w Koronowie, katedra w Pelplinie i Oliwie.

W Koronowie uczestnicy wycieczki zwiedzali kościół farny - obecnie Bazylika Mniejsza. Obiekt kościelny oraz przyległe do niego budynki stanowiły duży kompleks opactwa cystersów, którzy przenieśli się tu z Byszewa. Obecnie budynki te są we władaniu zakładu karnego. W kościele zachował się ołtarz główny, stalle dla 26 osób /kanoników, organy, 13 ołtarzy w bocznych nawach oraz polichromia. Po Koronowie oprowadzał  przewodnik z Bydgoszczy, opowiadając różne ciekawostki.
Wyjeżdżając z Koronowa, nauczyciele zatrzymali się przy pomniku upamiętniającym klęskę Krzyżaków pod Koronowem 10 października 1410 roku.
W tym miejscu  znakomity historyk sępoleński Stanisław Zawada, były inspektor szkolny - znawca dziejów Zakonu Krzyżackiego - dał piękny wykład o Krzyżakach. Opowiedział o ich zasadach religijnych, postępie kulturowym, budownictwie warownym, zaborczych tendencjach i o ich upadku militarnym. Zapoznał słuchaczy z panującymi w owym czasie manewrami obronnymi i sztuką walki armii Zachodniej Europy. Szczególną uwagę poświęcił problemowi zmagań polskich władców z Krzyżakami, aż do zawarcia Pokoju Toruńskiego.
Wycieczka przebiegała w miłej atmosferze, przy wspaniałej pogodzie ku zadowoleniu uczestników.