Powiat
XXIV Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Więcborku zainaugurowała XXIV Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Jest to cykl imprez, które na trwałe zapisały się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń odbywających się na Krajnie. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej wypełniły wystawy, wykłady, widowiska sceniczne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.
„Świat muśnięty pędzlem Ilony Liszki” – to tytuł wystawy przygotowanej przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie. W niedzielę nastąpiło uroczyste otwarcie prezentacji z udziałem organizatorów tegorocznego Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Zgromadzonych przywitał Leszek Szumigaj. – To bardzo cenne i oryginalne obrazy, które pasują do każdego wnętrza – reklamował wystawę.
Większość zaprezentowanych obrazów przedstawiało leśne pejzaże. – Bardzo kocham las. To jest mój cały świat i dlatego pozwoliłam sobie uwiecznić najpiękniejsze okoliczne kąty z okolicy Sypniewa i Wiśniewki. Są dla mnie ogromnie cenne. Jeśli się państwu podobają, jest mi ogromnie miło – powiedziała podczas ekspozycji autorka prac.
W trakcie otwarcia wystawy Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przeprowadziło aukcję obrazów. W ciągu kilkunastu minut udało się zebrać 1700 zł. Cały dochód zostanie przekazany na leczenie Zosi Szcześniewskiej.
W niedzielę Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie zorganizował dla mieszkańców spotkanie słowno-muzyczne o tematyce patriotycznej „Tobie Polsko – wartość – miłość szacunek, wiara i dobro bliźniego”. To wydarzenie znakomicie wpisuje się w Narodowe Święto Niepodległości przypadające w piątek. W Wałdowie w głównych rolach wystąpiła utalentowana młodzież.
W poniedziałek w Więcborku odbyły się dwa spotkania z dr Izabelą Mazanowską, autorką poczytnych monografii o obozach w Karolewie i Radzimiu. Pani doktor odsłoniła kulisy zbrodni mających miejsce na Pomorzu.
– Od 2014 roku zajmuję się badaniami nad zbrodniami popełnionymi jesienią 1939 roku na terenie Pomorza i Kujaw. Jeżeli chodzi o okupacyjne dzieje naszego regionu to rzeczywiście ten krótki okres jesieni 1939 roku odegrał bardzo istotną rolę. Był to dla tego regionu okres najtragiczniejszy w skutkach ze względu na skalę popełnionych zbrodni – powiedziała podczas wykładu dr Izabela Mazanowska.
Spotkanie z autorką nie było jedynym wydarzeniem organizowanym przez bibliotekę. Jedną z atrakcji było otwarcie wystawy „Siedmiu patronów bibliotek i czytelników” oraz „Oblicza Biblii”.