Żywa lekcja historii
We wtorek w Runowie gościli pracownicy Polskiej Akademii Nauk: Małgorzata Potocka, Aneta Falk i Mikołaj Potocki, którzy są związani z Biblioteką Kórnicką.
– Badamy losy ,,Białej Damy”, czyli Teofili z Działyńskich, która urodziła się w Runowie, a była również właścicielką zamku w Kórniku i okolicznych wsi, natomiast jej rodzina była właścicielami dóbr runowskich. Ona tutaj przez jakiś czas jako właścicielka mieszkała, rządziła, wydawała rozporządzenia i przywileje. Zdobyliśmy informacje, że jej rodzice zostali pochowani tutaj w kościele w Runowie. Dlatego skontaktowaliśmy się z księdzem proboszczem. Chcieliśmy również zobaczyć kościół, w którym pierwotnie wisiał obraz ,,Białej Damy”, który obecnie znajduje się w Kórniku – powiedziała podczas pobytu w Runowie Małgorzata Potocka.
Ksiądz proboszcz Sylwester Olszanowski wykorzystał wizytę naukowców i postanowił zorganizować żywą lekcję historii z uczniami miejscowej szkoły. Warto przypomnieć, że patronami placówki są Elżbieta i Jan Orzelscy, byli właściciele Runowa. To ich życia dotyczyła prezentacja historyczna przygotowana przez uczniów szkoły. W tym szczególnym dniu ksiądz proboszcz odsłonił kryptę, gdzie spoczywają Orzelscy. Każdy mógł tam wejść i zobaczyć, w jakim stanie zachowały się trumny. Dla historyków była to prawdziwa gratka. Zaproszeni goście opowiedzieli kilka legend związanych z ,,Białą Damą” i zapytali uczniów miejscowej szkoły, czy wiedzą, kim była. Odpowiedź była negatywna. Tę lukę wiedzy bez trudu można wypełnić. Historycy z Polskiej Akademii Nauk zaprosili uczniów SP w Runowie i wszystkich mieszkańców na wycieczkę do Kórnika, aby przybliżyć im postać ,,Białej Damy”.
– Taki wyjazd dla parafian planujemy w maju przyszłego roku – powiedział ks. proboszcz Sylwester Olszanowski.
Spotkanie, które odbyło się w kościele parafialnym w Runowie było żywą lekcją historii. Wizyty w takich miejscach jak świątynne krypty i możliwość dotknięcia przedmiotów mających kilkaset lat jest dla młodych ludzi bezcennym doświadczeniem.