Gmina Sępólno

Gminne święto plonów w Lutówku

Robert Środecki, 20 wrzesień 2024, 13:51
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Lutówko było organizatorem tegorocznych dożynek gminnych w gminie Sępólno. Święto plonów zainaugurowała msza święta dziękczynna odprawiona w miejscowej kaplicy. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przemieścił się na boisko, gdzie odbyła się część oficjalna.
Gminne święto plonów w Lutówku

Wieńce dożynkowe i ich twórczynie

Gminne święto plonów w Lutówku

Podział chleba

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu starostowie tegorocznych dożynek Anna Dolna i Gracjan Murek przekazali burmistrzowi Sępólna tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna i poprosili o jego sprawiedliwy podział. Święto plonów było okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań rolnikom z gminy Sępólno. Nagrody otrzymali: Justyna i Michał Niklowie z Niechorza, Brygida i Tomasz Hoppe z Wałdówka, Wojciech Szreder z Lutowa oraz Szymon Urbański z Chmielnik. Małgorzata Barłóg z Włościborza została odznaczona Orderem Serca – Matkom Wsi. Ordery otrzymują panie, które podtrzymują tradycję i angażują się w działalność na rzecz wiejskiej społeczności. Organizatorzy tegorocznych dożynek pomyśleli również o nagrodzeniu twórców najładniejszych witaczy. W tym roku I miejsce zajął Piotr Urban wraz z partnerką, którzy w nagrodę otrzymali żywą gęś. Na imprezie swój kunszt kulinarny prezentowały panie z okolicznych kół gospodyń wiejskich. Część artystyczną wypełniły występy zespołów Modraki, Lutowianie i Czadersi. Dożynki uwieńczyła zabawa taneczna.

Starostowie dożynek

ANNA DOLNA – wraz z mężem Grzegorzem prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Włościbórek o powierzchni 220 hektarów. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję materiału siewnego zbóż i ziemniaków, jest w pełni zmechanizowane i wyposażone w specjalistyczne obiekty służące przechowalnictwu. Pani Anna aktywnie działa w kole gospodyń wiejskich oraz angażuje się w prace na rzecz lokalnej społeczności i sołectwa. Jej pasją jest projektowanie ogrodów i ich realizacja. Jest matką dwojga dzieci Ksawerego i Nadii.
 
GRACJAN  MUREK – młody ambitny rolnik, prowadzi własne gospodarstwo o powierzchni 20 ha, nastawione na produkcję roślinną oraz zwierzęcą – chów bydła opasowego w ilości ok. 58 szt. Pomaga również w gospodarstwie rodziców. Jego gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Pan Gracjan dąży do ciągłego powiększania areału gospodarstwa, a także liczebności stada podstawowego. Pasją Pana Gracjana jest piłka nożna, którą realizuje poprzez czynne uczestnictwo jako zawodnik drużyny LZS Lutówko. Pan Gracjan jest kawalerem.