Gmina Sępólno

Gminne święto plonów w Lutówku

Robert Środecki, 12 wrzesień 2024, 13:48
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Lutówko było organizatorem tegorocznych dożynek gminnych w gminie Sępólno. Święto plonów zainaugurowała msza święta dziękczynna odprawiona w miejscowej kaplicy. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przemieścił się na boisko, gdzie odbyła się część oficjalna.
Gminne święto plonów w Lutówku

Wieńce dożynkowe i ich twórczynie

Gminne święto plonów w Lutówku

Podział chleba

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu starostowie tegorocznych dożynek Anna Dolna i Gracjan Murek przekazali burmistrzowi Sępólna tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna i poprosili o jego sprawiedliwy podział. Święto plonów było okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań rolnikom z gminy Sępólno. Nagrody otrzymali: Justyna i Michał Niklowie z Niechorza, Brygida i Tomasz Hoppe z Wałdówka, Wojciech Szreder z Lutowa oraz Szymon Urbański z Chmielnik. Małgorzata Barłóg z Włościborza została odznaczona Orderem Serca – Matkom Wsi. Ordery otrzymują panie, które podtrzymują tradycję i angażują się w działalność na rzecz wiejskiej społeczności. Organizatorzy tegorocznych dożynek pomyśleli również o nagrodzeniu twórców najładniejszych witaczy. W tym roku I miejsce zajął Piotr Urban wraz z partnerką, którzy w nagrodę otrzymali żywą gęś. Na imprezie swój kunszt kulinarny prezentowały panie z okolicznych kół gospodyń wiejskich. Część artystyczną wypełniły występy zespołów Modraki, Lutowianie i Czadersi. Dożynki uwieńczyła zabawa taneczna.

Starostowie dożynek

ANNA DOLNA – wraz z mężem Grzegorzem prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Włościbórek o powierzchni 220 hektarów. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję materiału siewnego zbóż i ziemniaków, jest w pełni zmechanizowane i wyposażone w specjalistyczne obiekty służące przechowalnictwu. Pani Anna aktywnie działa w kole gospodyń wiejskich oraz angażuje się w prace na rzecz lokalnej społeczności i sołectwa. Jej pasją jest projektowanie ogrodów i ich realizacja. Jest matką dwojga dzieci Ksawerego i Nadii.
 
GRACJAN  MUREK – młody ambitny rolnik, prowadzi własne gospodarstwo o powierzchni 20 ha, nastawione na produkcję roślinną oraz zwierzęcą – chów bydła opasowego w ilości ok. 58 szt. Pomaga również w gospodarstwie rodziców. Jego gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Pan Gracjan dąży do ciągłego powiększania areału gospodarstwa, a także liczebności stada podstawowego. Pasją Pana Gracjana jest piłka nożna, którą realizuje poprzez czynne uczestnictwo jako zawodnik drużyny LZS Lutówko. Pan Gracjan jest kawalerem.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...