Sępólno

Komitet pomnikowy

Robert Lida, 27 kwiecień 2012, 18:30
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Janusz Tomas został przewodniczącym komitetu organizacyjnego odbudowy pomnika Wdzięczności Chrystusa Króla w Sępólnie. Władze komitetu ukonstytuowały się w ubiegły poniedziałek podczas spotkania grupy inicjatywnej. Zadaniem komitetu będzie przygotowanie gruntu pod odbudowę zabytku, który przez rok był symbolem miasta.
Komitet pomnikowy

Przewodniczący Janusz Tomas. Fot. Piotr Pankanin

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sępólnie radni wyrazili zgodę na odbudowę pomnika Wdzięczności Chrystusa Króla, który przed wojną stał
u zbiegu ulic Chojnickiej i Kościuszki. Głosowanie nad uchwałą w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja.
– Skoro jest to inicjatywa społeczna, to niech pomnik buduje społeczeństwo. Rady do tego nie mieszajmy – grzmiał radny Grzegorz Dudek. – Chciałbym wiedzieć, czy ta uchwała rodzi jakieś konsekwencje finansowe dla gminy – pytał radny Robert Grochowski.
– Jeżeli jesteście przeciwko tej inwestycji, to głosujcie przeciwko. Nie szukajcie trudnych pytań – odpowiedział burmistrz Waldemar Stupałkowski. Ostatecznie uchwała została podjęta większością głosów. Za odbudową pomnika opowiedziało się 9 radnych, 5 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu. W uchwale zabrakło zapisu dotyczącego sposobu finansowania inwestycji. Tak naprawdę nie wiadomo, czy pomnik ma być odbudowany ze zbiórek społecznych, czy z pieniędzy samorządowych.
W ubiegły poniedziałek w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Sępólnie odbyło się kolejne spotkanie grupy inicjatywnej złożonej ze zwolenników odbudowy zabytku. Ukonstytuował się 11-osobowy komitet organizacyjny odbudowy pomnika Wdzięczności Chrystusa Króla. Jego przewodniczącym został były radny Janusz Tomas, zastępcą Tomasa będzie burmistrz Waldemar Stupałkowski. Skarbnikiem została Wiesława Grochowska.
W ścisłych władzach zasiądzie również Mariola Cyganek. Ponadto w skład komitetu weszli: Zofia Świerczewska, Edmund Rózga, Stanisław Łukaszewicz, Dariusz Krakowiak, Leszek Skaza, Grażyna Kędzierska oraz Iwona Liszka. – Jednym  z pierwszych zadań komitetu będzie wydanie folderu promocyjnego zawierającego szereg cennych informacji na temat pomnika, jego symboliki i historii. Ponadto planujemy wyjazd do wojewódzkiego konserwatora zabytków, żeby omówić kilka kwestii związanych z odbudową – mówi członek komitetu. Jednym z najważniejszych zadań jest nawiązanie ścisłej współpracy
i zawarcie porozumienia ze stowarzyszeniem funkcjonującym na terenie gminy. Chodzi o udostępnienie subkonta, na które będą zbierane pieniądze. – Podczas spotkania padła propozycja współpracy ze strony Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Sępólno ,,Wawrzyniec”. Formalnie musi być zawarte porozumienie w tej sprawie – informuje Dariusz Wojtania, sekretarz gminy Sępólno. W obecnej chwili nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, jak duże środki pochłonie odbudowa pomnika. Nieoficjalnie mówi się o 250-300 tysiącach złotych. Z cegiełek, licytacji i zbiórek publicznych takich pieniędzy nie uda się zdobyć. – Uważam, że bez ingerencji finansowej gminy odbudowa nie dojdzie do skutku – mówi jeden ze zwolenników inwestycji.