Komitet pomnikowy
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sępólnie radni wyrazili zgodę na odbudowę pomnika Wdzięczności Chrystusa Króla, który przed wojną stał
u zbiegu ulic Chojnickiej i Kościuszki. Głosowanie nad uchwałą w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja.
– Skoro jest to inicjatywa społeczna, to niech pomnik buduje społeczeństwo. Rady do tego nie mieszajmy – grzmiał radny Grzegorz Dudek. – Chciałbym wiedzieć, czy ta uchwała rodzi jakieś konsekwencje finansowe dla gminy – pytał radny Robert Grochowski.
– Jeżeli jesteście przeciwko tej inwestycji, to głosujcie przeciwko. Nie szukajcie trudnych pytań – odpowiedział burmistrz Waldemar Stupałkowski. Ostatecznie uchwała została podjęta większością głosów. Za odbudową pomnika opowiedziało się 9 radnych, 5 było przeciwnych, a 1 wstrzymał się od głosu. W uchwale zabrakło zapisu dotyczącego sposobu finansowania inwestycji. Tak naprawdę nie wiadomo, czy pomnik ma być odbudowany ze zbiórek społecznych, czy z pieniędzy samorządowych.
W ubiegły poniedziałek w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Sępólnie odbyło się kolejne spotkanie grupy inicjatywnej złożonej ze zwolenników odbudowy zabytku. Ukonstytuował się 11-osobowy komitet organizacyjny odbudowy pomnika Wdzięczności Chrystusa Króla. Jego przewodniczącym został były radny Janusz Tomas, zastępcą Tomasa będzie burmistrz Waldemar Stupałkowski. Skarbnikiem została Wiesława Grochowska.
W ścisłych władzach zasiądzie również Mariola Cyganek. Ponadto w skład komitetu weszli: Zofia Świerczewska, Edmund Rózga, Stanisław Łukaszewicz, Dariusz Krakowiak, Leszek Skaza, Grażyna Kędzierska oraz Iwona Liszka. – Jednym z pierwszych zadań komitetu będzie wydanie folderu promocyjnego zawierającego szereg cennych informacji na temat pomnika, jego symboliki i historii. Ponadto planujemy wyjazd do wojewódzkiego konserwatora zabytków, żeby omówić kilka kwestii związanych z odbudową – mówi członek komitetu. Jednym z najważniejszych zadań jest nawiązanie ścisłej współpracy
i zawarcie porozumienia ze stowarzyszeniem funkcjonującym na terenie gminy. Chodzi o udostępnienie subkonta, na które będą zbierane pieniądze. – Podczas spotkania padła propozycja współpracy ze strony Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Sępólno ,,Wawrzyniec”. Formalnie musi być zawarte porozumienie w tej sprawie – informuje Dariusz Wojtania, sekretarz gminy Sępólno. W obecnej chwili nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, jak duże środki pochłonie odbudowa pomnika. Nieoficjalnie mówi się o 250-300 tysiącach złotych. Z cegiełek, licytacji i zbiórek publicznych takich pieniędzy nie uda się zdobyć. – Uważam, że bez ingerencji finansowej gminy odbudowa nie dojdzie do skutku – mówi jeden ze zwolenników inwestycji.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.