Kamień

Młodzieżowa Rada Kamienia Krajeńskiego

Robert Lida, 30 styczeń 2025, 11:45
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły wtorek ukonstytuowała się Młodzieżowa Rada Kamienia Krajeńskiego. To pierwsza taka inicjatywa w powiecie sępoleńskim. Podczas pierwszej sesji radni wybrali osoby funkcyjne oraz zdecydowali o powołaniu trzech komisji problemowych.
Młodzieżowa Rada Kamienia Krajeńskiego

Młodzieżowa Rada Kamienia Krajeńskiego

Młodzieżowa Rada Kamienia Krajeńskiego

Maria Cyborowska odbiera zaświadczenie o wyborze na radną

Młodzieżowa Rada Kamienia Krajeńskiego została powołana na mocy uchwały „dorosłej” Rady Miejskiej w Kamieniu z września ubiegłego roku. Zdecydowano, że będzie ona liczyła 9 radnych wybieranych na dwuletnią kadencję. Załącznikiem do uchwały był statut młodzieżowej rady. Następnie burmistrz Natalia Marciniak wydała zarządzenie o przeprowadzeniu wyborów, zawierające również tak zwany kalendarz wyborczy, czyli harmonogram poszczególnych czynności wyborczych. Procedura związana z tymi wyborami była niemal identyczna jak w przypadku tradycyjnych wyborów. O mandat radnego młodzieżowej rady mogły się ubiegać osoby stale zamieszkujące na terenie gminy Kamień, które ukończyły 13 rok życia i nie ukończyły jeszcze 18 lat. Prawo wyboru miały również osoby w tym wieku. Wybory odbyły się na początku grudnia. 
Zgodnie ze statutem pierwsza sesja rady powinna się odbyć w ciągu 14 dni od początku jej kadencji, czyli od  1 stycznia. Zatem inauguracyjną sesję zwołano w ostatnim możliwym terminie. Sesja odbyła się w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie będzie się mieściła stała siedziba Młodzieżowej Rady Kamienia. Rada otrzyma pomieszczenie, które do tej pory było w dyspozycji Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W tej chwili jest ono remontowane. Świadkami tego historycznego wydarzenia byli radni „dorosłej” Rady Miejskiej w Kamieniu. Sesję otworzyła burmistrz Kamienia:
– Jestem z was bardzo dumna. Widzę na waszych twarzach stres i emocje. Wiem, że jest to ogromne przeżycie, ale w was jest nadzieja. To wy jesteście przyszłością naszej gminy. Proszę was bardzo, nie bójcie się mówić, nie bójcie się odzywać. Wy macie swoje pomysły, a my chcemy wiedzieć, jakie to są pomysły. Chcemy wiedzieć, jaka jest wasza wizja, bo chcemy wiedzieć, w jakim kierunku ma się rozwijać nasza gmina. Chcemy, aby wasze głosy były słyszalne, a potrzeby zauważalne. To jest wasze miejsce, to jest wasze forum, gdzie możecie mówić i zgłaszać przeróżne sprawy. Ja chcę o nich wiedzieć. Jako burmistrz obiecuję to wam. Nie bójcie się do mnie przychodzić, nie bójcie się przychodzić do dorosłych radnych. Widzę, że oni dzisiaj bardzo was wspierają. Myślę, że będą chcieli usłyszeć, co macie do powiedzenia. Mocno wam kibicuję – mówiła Natalia Marciniak, po czym wręczyła młodym radnym zaświadczenia o wyborze. Zgodnie z prawem osoba wybrana na radnego swój mandat społecznego zaufania otrzymuje w chwili złożenia ślubowania.
– Wierny konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy, młodzieży i pozostałych mieszkańców – ślubowali młodzi radni.
Kolejne punkty porządku obrad były związane z wyborem statutowych organów rady. Przewodniczącą rady została Maria Cyborowska. To już lokalna niemal tradycja, że w Kamieniu wszystkie najważniejsze funkcje sprawują kobiety. Na szczęście gminną kasę trzyma jeszcze mężczyzna. Nawiasem mówiąc, w młodzieżowej radzie znalazły się tylko dwie panie. Na swojego wiceprzewodniczącego rada wybrała Wojciecha Chylewskiego. Sekretarzem został Kacper Warylak, a skarbnikiem Maciej Senski. Radni zdecydowali o powołaniu trzech komisji: do spraw kultury, sportu i edukacji oraz ich składów osobowych. Opiekunem rady z ramienia Urzędu Miejskiego w Kamieniu będzie Marta Rusin. 
Ktoś może spytać po co taka rada? Niektórzy nawet twierdzą, że to niepotrzebna zabawa. Zgodnie ze statutem młodzieżowa rada pełni rolę doradczą i opiniodawczą. Tak jak powiedziała w swoim wystąpieniu Natalia Marciniak, ma to być głos młodego pokolenia. Naszym zdaniem jest to znakomita lekcja demokracji. Młodzi radni przy okazji poznają zasady funkcjonowania gminy i jej samorządu. Tego w szkole nie uczą.