Lubcza (gmina Więcbork)
Najlepsza była buła drwala
W Lubczy po raz siódmy odbył się Turniej Drwali o Złotą Siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Runowo. Do rywalizacji wielokrotnie przerywanej opadami deszczu przystąpiło 8 drużyn, w tym ekipa z okolic Gorzowa Wielkopolskiego. Przygotowano dla nich osiem widowiskowych konkurencji. Podczas niedzielnej imprezy największym powodzeniem cieszył się nowy wynalazek pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubczy – „buła drwala”, czyli hot-dog z kaszanką.
T urniej Drwali w Lubczy, które go pomysłodawcą jest prezes miejscowego Klubu Sportowego Time Sebastian Fifielski, to już impreza o zasięgu ogólnopolskim. W tym roku do drwali z Kujawsko-Pomorskiego i Wielkopolskiego dołączyła drużyna z województwa lubuskiego. Każdy zespół składał się z dwóch osób: pilarza i jego pomocnika. W drużynie Team Bajka z Sępólna po raz drugi zobaczyliśmy małżeński duet Roksana – Piotr. Ach, jak ona rąbie. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami posługiwania się piłami łańcuchowymi i siekierami, ale przede wszystkim siłą, wytrwałością, a także pomysłowością. Zacięta rywalizacja w dziewięciu punktowanych konkurencjach toczyła się raz w słońcu, a raz w deszczu. Dla ludzi lasu to nie żaden problem. Oni wolą deszcz od takiego upału, jaki mieliśmy w ubiegłym roku. Turniejowe konkurencje polegały na wymianie łańcucha w pilarce, przecinaniu kłody na czas i na precyzję, rąbaniu drewna, okrzesywaniu kłody, ścinaniu kłody do celu i rzucie siekierą do celu. Po raz pierwszy rozegrano konkurencję pod nazwą „ucieczka z drewnem z lasu”. W tej konkurencji pilarz przenosi dwie kłody drewna w ustalone miejsce. Następnie drwal rąbie trzy kloce, każdy na cztery kawałki, i przenosi porąbane drewno w następne miejsce. Z tego drewna drużyna buduje jak najwyższą piramidę. W tej konkurencji liczy się czas i wysokość piramidy. Już tradycyjnie odbył się konkurs rzeźby w drewnie. Wszyscy podkreślali, że tegoroczne prace reprezentowały najwyższy poziom w historii turnieju. Najwyżej oceniono bobra wykonanego przez drużynę reprezentującą Nadleśnictwo Runowo. Jak zwykle, rzeźby zostały zlicytowane na szczytny cel. Wszystkie sprzedano za łączną kwotę 5 tys. zł, a zwycięski bóbr uzyskał cenę 1.100 zł. Pieniądze z licytacji, a także innych zbiórek prowadzonych podczas turnieju, zostaną przekazane na rzecz Bianki Berezowskiej, naszej niewidomej i niezwykle uzdolnionej wokalistki z Wituni. W ramach przerywnika odbył się również konkurs rzutu toporkiem do celu dla publiczności. Zwycięzca otrzymał 300 zł w gotówce od Tomasza Ossowskiego z Wituni, właściciela firmy zajmującej się między innymi wycinką trudnych drzew. Oto ostateczna kolejność niedzielnego turnieju:
1. Buczkowioki Wielki Buczek 3210 pkt. Marcin Brewka/Wojciech Schmidt
2. Leśna Furia Radońsk/Przeręba 3160 pkt. Robert Glazer/Piotr Szostak
3. Drwale Sępólno 3120 pkt. Arkadiusz Belter/Arkadiusz Rakowski
4. Żuczki Buszów k. Gorzowa Wlkp. 3030 pkt. Arkadiusz Żukowski/Tomasz Żukowski
5. 50+ Batorówko 2960 pkt. Leszek Nykel/Roman Romanek
6. Sąsiedzi Borzyszkowo 2930 pkt. Arkadiusz Niewierowski/Arkadiusz Guzik
7. Nadleśnictwo Runowo 2810 pkt. Marcin Paszylk/Daniel Lewmańczyk
8. Team Bajka Sępólno 2790 pkt. Roksana Redman-Jendrzyńska/Piotr Jendrzyński
Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Nadleśnictwo Runowo, gminę Więcbork oraz Bank Spółdzielczy w Więcborku wręczane przez nadleśniczego Witolda Białkowskiego, burmistrza Waldemara Kuszewskiego oraz prezesa Adama Trzosa. Wszystkie duety otrzymały upominki ufundowane przez sponsorów zajmujących się obsługą sprzętu leśnego.
Turniej w Lubczy to pod względem organizacyjnym ogromne przedsięwzięcie. Na jego sukces pracują osoby związane z KS Time, Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołem Gospodyń Wiejskich i radą sołecką. To liczna i bardzo zaangażowana grupa. Za rok też można na nich liczyć.