Stowarzyszenie LGR Pojezierze Krajeńskie
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka (LGR) Pojezierze Krajeńskie zostało wybrane do realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich (LSROR) w ramach Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013 „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich”. Na 34 Stowarzyszenia uczestniczące w II naborze ostatecznie 27 zostało pozytywnie zweryfikowanych, a spośród nich 22 uzyskało dofinansowanie. Pojezierze Krajeńskie pod względem uzyskanej liczby punktów uplasowało się na 15 miejscu.
Stowarzyszenie LGR Pojezierze Krajeńskie powstało w październiku 2009r z inicjatywy zarządu Fundacji Lokalnej Grupy Działania (LGD) Naszyjnik Północy oraz przedstawicieli podmiotów rybackich i organizacji wędkarskich. Stowarzyszenie liczy obecnie 73 członków i obejmuje swym zasięgiem obszar: w woj. Pomorskim pow. Człuchowskim – MiG Debrzno Gminy - wiejska Człuchów, Koczała, Przechlewo, Rzeczenica, woj. Kujawsko-Pomorskim pow. Sępoleńskim MiG Kamień Krajeński oraz woj. Wielkopolskim pow. Złotowskim MiG Jastrowie, Okonek Gminy - wiejska Złotów, Lipka, Zakrzewo.
Działania, które mają służyć rozwojowi obszaru, i wysokości limitów na nie przeznaczonych przedstawiają się następująco: Na wzmacnianie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszaru zostało zaplanowane 7.775.036,57 PLN (45% budżetu). W działaniu tym kierowanym głównie do sektora publicznego i społecznego będzie możliwe m.in.: rewitalizacja miejscowości poprzez zintegrowane projekty polegające na remoncie chodników, parkingów, placów, ścieżek rowerowych, terenów zieleni, parków , budynków i obiektów publicznych pełniących funkcje społeczno-kulturalne, sportowe, rekreacyjne lub ich wyposażenie; remont, odbudowe, przebudowę obiektów wpisanych do rejestru lub ewidencji zabytków; organizowanie kół zainteresowań i organizację zajęć dla dzieci i młodzieży; budowę, remont, przebudowę małej infrastruktury turystycznej, przystani, kąpielisk, tras turystycznych, punktów widokowych, stanowisk wędkarskich, punktów informacji turystycznej, ścieżek i dróg dojazdowych do nich; dostosowanie obiektów turystycznych do potrzeb osób niepełnoprawnych; tworzenie muzeów, izb regionalnych, skansenów szczególnie związanych z tradycjami rybackimi. Wysokość dofinansowania w formie zwrotu do 85% kosztów kwalifikowanych, przy maksymalnej wysokości jednego projektu do 1.000.000.PLN.
Drugie działanie kierowane jest do sektora gospodarczego i społecznego czyli do podmiotów i osób działających i mających zatrudnienie w sektorze rybackim, z limitem środków do wysokości 1.727.785,91 PLN (10% budżetu). W ramach tego działania będzie możliwa realizacja m.in.: budowa, rozbudowa, rozbiórka obiektów służących działalności wraz z unieszkodliwieniem odpadów; zagospodarowanie terenów na których ma być prowadzona działalność gospodarcza, wyposażenie obiektów niezbędne do działalności, w których będzie lub jest prowadzona działalność gospodarcza, remont lub adaptację statku rybackiego, udział w kursach szkoleniach, studiach, stażach, i innych formach kształcenia. Wysokość dofinansowania w formie zwrotu do 60% kosztów kwalifikowanych, przy maksymalnej wartości jednego projektu do 300.000 PLN.
Trzecie zadanie dotyczy również ściśle sektora rybackiego i gospodarczego i polega na podnoszeniu wartości produktów rybactwa oraz rozwoju usług dla społeczeństwa obszaru objętego LSROR. Na tę dziedzinę projekt przewiduje limit środków do wysokości 3.455.571,82 PLN (20% budżetu). W ramach tego będzie możliwe m.in.: tworzenie i rozwój systemów sprzedaży bezpośredniej, podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej w zakresie m.in.: informatyki, mechaniki, handlu, doradztwa, rachunkowości, gastronomii, budownictwa, sportu, rekreacji, rozrywki. Dofinansowanie na zasadzie zwrotu kosztów kwalifikowanych do 60%, oraz maksymalna kwota jednego projektu do 200.000 PLN.
Czwarte działanie dotyczy głównie sektorów gospodarczego i publicznego, kierowane jest na ochronę środowiska, i dziedzictwa przyrodniczego w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracania potencjału produkcyjnego. Wysokość limitu na to działanie wynosi do 1.727.785,90 PLN (10% budżetu). Wydatki mogą zostać poniesione na: inwestycje melioracyjne związane z rekultywacją, renaturyzacją i utrzymaniem zbiorników wodnych, ochrona przeciwpowodziową, małą retencję, racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi, budowę i odbudowę szlaków wodnych, zachowanie bioróżnorodności i ochroną gatunków organizmów wodnych, zachowanie obszarów objętych szczególnymi formami ochrony przyrody w tym i Natura 2000, renowację zabezpieczenie i oznakowanie kąpielisk, pomników przyrody, usuwanie szkód po klęskach żywiołowych i przywracanie potencjału produkcyjnego urządzeniom związanym z prowadzeniem gospodarki rybackiej. Dofinansowanie na zasadzie zwrotu kosztów kwalifikowanych do 85% i wysokości jednego projektu do 1.000.000 PLN.
Pozostałe kwoty zgodnie z formułą programu przeznaczone są m.in. na organizowanie szkoleń, konferencji, promocję obszaru, współpracę międzyregionalną i międzynarodową do wysokości 863.892,95 PLN (5% budżetu), oraz na funkcjonowanie, nabywanie umiejętności i aktywizację lokalnej społeczności do wysokości 1.727.785,90 PLN (10% budżetu).
Umowa poza tym określa podział środków ze względu na sektory. Operacje realizowane przez podmioty publiczne, we wszystkich w/w działaniach, limit określono do wysokości 6.047.250,66 PLN; dla sektora gospodarczego i społecznego do 8.638.929,54 PLN.
W związku z trwającą nowelizacją rozporządzenia oraz mogącymi wyniknąć w trakcie realizacji potrzebami wymienione wyżej limity kwot, wysokości dofinansowania oraz inne warunki mogą ulec zmianom.
Obecnie zarząd Stowarzyszenia jest na etapie przygotowywania wniosków o finansowanie funkcjonowania Stowarzyszenia, organizacji biura, przygotowania zmian w dokumentach stowarzyszenia do warunków pełnej działalności i realizacji programu (statut i LSROR), oraz przygotowania Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.
Harmonogram konkursów na wybór operacji przewiduje pierwsze ogłoszenie i nabór wniosków w działaniach „Wzmacnianie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa” w I - II kwartale 2012r. Zarząd Stowarzyszenia rozważa możliwość przyśpieszenie ogłoszenia konkursu w tym działaniu jeszcze w 2011r. Zarząd LGR Pojezierze Krajeńskie będzie informował o wszystkich konkursach i podejmowanych działaniach z odpowiednim wyprzedzeniem. W ramach obsługi programu będziemy prowadzili doradztwo bezpośrednio w terenie, w zależności od potrzeb potencjalnych beneficjentów. Dla nich również będą organizowane szkolenia z planowania operacji, wypełniania wniosków i rozliczania projektów. Będą również organizowane liczne imprezy, których zadaniem będzie integracja i aktywizacja mieszkańców oraz promocja obszaru. Planujemy liczne wydawnictwa promujące walory turystyczne obszaru i nasze produkty rybackie, organizowane będą konferencje naukowe oraz finansowanie badań dotyczących środowiska wodnego, gospodarowania zasobami wodnymi oraz gospodarki rybackiej. Stowarzyszenie prowadzi stronę internetową (jeszcze w budowie) www.lgrpk.pl .Więcej informacji można zasięgnąć: tel. 695 680 689 oraz drogą elektroniczną: biuro@lgrpk.pl; rapta@lgrpk.pl.
Prezes Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie Mieczysław Rapta