Kamień

Stowarzyszenie LGR Pojezierze Krajeńskie

Mieczysław Rapta, 07 sierpień 2011, 12:58
Średnia: 0.0 (0 głosów)
4 sierpnia prezes Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie Mieczysław Rapta i wiceprezes Ryszard Drzewiecki podpisali z Ministrem Rolnictwa reprezentowanym przez Sekretarza Stanu Kazimierza Plocke umowę określającą warunki i sposoby realizacji LSROR oraz limity środków na poszczególne działania. Stowarzyszenie otrzymało wsparcie w wysokości 17.277.859,05 PLN. Kwota ta przeznaczona jest w swej głównej części na wsparcie finansowe realizowanych przez osoby i podmioty działające w sektorze rybackim, podmioty gospodarcze, organizacje pozarządowe oraz gminy projektów, zmierzających do poprawy warunków życia na obszarach zależnych od rybactwa.
Stowarzyszenie LGR Pojezierze Krajeńskie

Moment podpisania umowy

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka (LGR) Pojezierze Krajeńskie zostało wybrane do realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich (LSROR) w ramach Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013 „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich”. Na 34 Stowarzyszenia uczestniczące w II naborze ostatecznie 27 zostało pozytywnie zweryfikowanych, a spośród nich 22 uzyskało dofinansowanie. Pojezierze Krajeńskie pod względem uzyskanej liczby punktów uplasowało się na 15 miejscu.
Stowarzyszenie LGR Pojezierze Krajeńskie powstało w październiku 2009r z inicjatywy zarządu Fundacji Lokalnej Grupy Działania (LGD) Naszyjnik Północy oraz przedstawicieli podmiotów rybackich i organizacji wędkarskich. Stowarzyszenie liczy obecnie 73 członków i obejmuje swym zasięgiem obszar: w woj. Pomorskim pow. Człuchowskim – MiG Debrzno Gminy - wiejska Człuchów, Koczała, Przechlewo, Rzeczenica, woj. Kujawsko-Pomorskim pow. Sępoleńskim MiG Kamień Krajeński oraz woj. Wielkopolskim pow. Złotowskim MiG Jastrowie, Okonek Gminy - wiejska Złotów, Lipka, Zakrzewo.
Działania, które mają służyć rozwojowi obszaru, i wysokości limitów na nie przeznaczonych przedstawiają się następująco: Na wzmacnianie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszaru zostało zaplanowane 7.775.036,57 PLN (45% budżetu). W działaniu tym kierowanym głównie do sektora publicznego i społecznego będzie możliwe m.in.: rewitalizacja miejscowości poprzez zintegrowane projekty polegające na remoncie chodników, parkingów, placów, ścieżek rowerowych, terenów zieleni, parków , budynków i obiektów publicznych pełniących funkcje społeczno-kulturalne, sportowe, rekreacyjne lub ich wyposażenie; remont, odbudowe, przebudowę obiektów wpisanych do rejestru lub ewidencji zabytków; organizowanie kół zainteresowań i organizację zajęć dla dzieci i młodzieży; budowę, remont, przebudowę małej infrastruktury turystycznej, przystani, kąpielisk, tras turystycznych, punktów widokowych, stanowisk wędkarskich, punktów informacji turystycznej, ścieżek i dróg dojazdowych do nich; dostosowanie obiektów turystycznych do potrzeb osób niepełnoprawnych; tworzenie muzeów, izb regionalnych, skansenów szczególnie związanych z tradycjami rybackimi. Wysokość dofinansowania w formie zwrotu do 85% kosztów kwalifikowanych, przy maksymalnej wysokości jednego projektu do 1.000.000.PLN.
Drugie działanie kierowane jest do sektora gospodarczego i społecznego czyli do podmiotów i osób działających i mających zatrudnienie w sektorze rybackim, z limitem środków do wysokości 1.727.785,91 PLN (10% budżetu). W ramach tego działania będzie możliwa realizacja m.in.: budowa, rozbudowa, rozbiórka obiektów służących działalności wraz z unieszkodliwieniem odpadów; zagospodarowanie terenów na których ma być prowadzona działalność gospodarcza, wyposażenie obiektów niezbędne do działalności, w których będzie lub jest prowadzona działalność gospodarcza, remont lub adaptację statku rybackiego, udział w kursach szkoleniach, studiach, stażach, i innych formach kształcenia. Wysokość dofinansowania w formie zwrotu do 60% kosztów kwalifikowanych, przy maksymalnej wartości jednego projektu do 300.000 PLN.
Trzecie zadanie dotyczy również ściśle sektora rybackiego i gospodarczego i polega na podnoszeniu wartości produktów rybactwa oraz rozwoju usług dla społeczeństwa obszaru objętego LSROR. Na tę dziedzinę projekt przewiduje limit środków do wysokości 3.455.571,82 PLN (20% budżetu). W ramach tego będzie możliwe m.in.: tworzenie i rozwój systemów sprzedaży bezpośredniej, podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej w zakresie m.in.: informatyki, mechaniki, handlu, doradztwa, rachunkowości, gastronomii, budownictwa, sportu, rekreacji, rozrywki. Dofinansowanie na zasadzie zwrotu kosztów kwalifikowanych do 60%, oraz maksymalna kwota jednego projektu do 200.000 PLN.
Czwarte działanie dotyczy głównie sektorów gospodarczego i publicznego, kierowane jest na ochronę środowiska, i dziedzictwa przyrodniczego w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracania potencjału produkcyjnego. Wysokość limitu na to działanie wynosi do 1.727.785,90 PLN (10% budżetu). Wydatki mogą zostać poniesione na: inwestycje melioracyjne związane z rekultywacją, renaturyzacją i utrzymaniem zbiorników wodnych, ochrona przeciwpowodziową, małą retencję, racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi, budowę i odbudowę szlaków wodnych, zachowanie bioróżnorodności i ochroną gatunków organizmów wodnych, zachowanie obszarów objętych szczególnymi formami ochrony przyrody w tym i Natura 2000, renowację zabezpieczenie i oznakowanie kąpielisk, pomników przyrody, usuwanie szkód po klęskach żywiołowych i przywracanie potencjału produkcyjnego urządzeniom związanym z prowadzeniem gospodarki rybackiej. Dofinansowanie na zasadzie zwrotu kosztów kwalifikowanych do 85% i wysokości jednego projektu do 1.000.000 PLN.
Pozostałe kwoty zgodnie z formułą programu przeznaczone są m.in. na organizowanie szkoleń, konferencji, promocję obszaru, współpracę międzyregionalną i międzynarodową do wysokości 863.892,95 PLN (5% budżetu), oraz na funkcjonowanie, nabywanie umiejętności i aktywizację lokalnej społeczności do wysokości 1.727.785,90 PLN (10% budżetu).
Umowa poza tym określa podział środków ze względu na sektory. Operacje realizowane przez podmioty publiczne, we wszystkich w/w działaniach, limit określono do wysokości 6.047.250,66 PLN; dla sektora gospodarczego i społecznego do 8.638.929,54 PLN.
W związku z trwającą nowelizacją rozporządzenia oraz mogącymi wyniknąć w trakcie realizacji potrzebami wymienione wyżej limity kwot, wysokości dofinansowania oraz inne warunki mogą ulec zmianom.
Obecnie zarząd Stowarzyszenia jest na etapie przygotowywania wniosków o finansowanie funkcjonowania Stowarzyszenia, organizacji biura, przygotowania zmian w dokumentach stowarzyszenia do warunków pełnej działalności i realizacji programu (statut i LSROR), oraz przygotowania Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.
Harmonogram konkursów na wybór operacji przewiduje pierwsze ogłoszenie i nabór wniosków w działaniach „Wzmacnianie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa” w I - II kwartale 2012r. Zarząd Stowarzyszenia rozważa możliwość przyśpieszenie ogłoszenia konkursu w tym działaniu jeszcze w 2011r. Zarząd LGR Pojezierze Krajeńskie będzie informował o wszystkich konkursach i podejmowanych działaniach z odpowiednim wyprzedzeniem. W ramach obsługi programu będziemy prowadzili doradztwo bezpośrednio w terenie, w zależności od potrzeb potencjalnych beneficjentów. Dla nich również będą organizowane szkolenia z planowania operacji, wypełniania wniosków i rozliczania projektów. Będą również organizowane liczne imprezy, których zadaniem będzie integracja i aktywizacja mieszkańców oraz promocja obszaru. Planujemy liczne wydawnictwa promujące walory turystyczne obszaru i nasze produkty rybackie, organizowane będą konferencje naukowe oraz finansowanie badań dotyczących środowiska wodnego, gospodarowania zasobami wodnymi oraz gospodarki rybackiej. Stowarzyszenie prowadzi stronę internetową (jeszcze w budowie) www.lgrpk.pl .Więcej informacji można zasięgnąć: tel. 695 680 689 oraz drogą elektroniczną: biuro@lgrpk.pl; rapta@lgrpk.pl.

Prezes Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie Mieczysław Rapta

 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...