Trzynasty rok prezesa Posieczka
Do Sypniewa zjechała cała gromada ważnych gości: poseł Iwona Kozłowska, wicestarosta Henryk Pawlina, prezes zarządu oddziału wojewódzkiego OSP Zdzisław Dąbrowski i powiatowego Maciej Kluczyński, komendant powiatowy PSP kpt. Leszek Grugel. Zabrakło tylko przedstawiciela władz gminy Więcbork.
– Jednostka OSP Sypniewo liczy 118 członków zwyczajnych, w tym 21 kobiet. Jednostka operacyjno-techniczna, która jeździ do zdarzeń składa się z 29 przeszkolonych i odpowiednio wyposażonych osób. W minionym roku wyjeżdżali oni do 31 zdarzeń i 3 razy wzięli udział w ćwiczeniach. Łącznie w czasie akcji przepracowali 306 godzin. Druhowie brali też udział w zawodach sportowo-pożarniczych, uroczystościach o różnym charakterze i zasięgu, a także działaniach prewencyjnych – relacjonował prezes Stanisław Posieczek, od 13 lat kierujący 9-osobowym zarządem.
Warto zaznaczyć, że jednostka z Sypniewa jest bodaj najbardziej sfeminizowaną jednostką w powiecie. Na sali obrad nie brakowało pań w mundurach. Jednostka prowadzi także 10-osobową żeńską młodzieżową drużynę pożarniczą. W minionym roku udało się zakupić sprzęt o wartości prawie 35 tysięcy złotych, w tym nowoczesny sprzęt do ratownictwa drogowego.
– Niestety, po raz kolejny nie udało nam się rozpocząć rozbudowy remizy, mimo że mamy gotowy projekt. Z powodu braku środków ta rozbudowa znowu wypadła z gminnych planów – narzekał druh-prezes.
Strażacy z Sypniewa chcą powiększyć swoją remizoświetlicę o zaplecze garażowe i kotłownię. Budynek jest obecnie ogrzewany grzejnikami elektrycznymi, które nie spełniają swojej roli i są drogie w eksploatacji. Oczkiem w głowie sypniewskich ochotników jest działające w remizie od 5 lat centrum komputerowe, prowadzone przez druha Czesława Kunickiego. Druh Kunicki wziął udział w projekcie realizowanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji „Polska cyfrowa równych szans”, skierowanym do mieszkańców po 50 roku życia. W 2012 roku Czesław Kunicki uzyskał certyfikat tzw. latarnika i otrzymał grant na prowadzenia zajęć komputerowych dla osób starszych na terenie całego powiatu. W całej Polsce jest 2614 takich latarników i tylko 1 w powiecie sępoleńskim. Zajęcia będą prowadzone w 8-10 osobowych grupach. Realizacja projektu potrwa do końca czerwca 2014 roku.
Komendant Leszek Grugel wysoko ocenił pracę jednostki w Sypniewie, która jako jedna z czterech w powiecie należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przyznał, że prezes Posieczek najczęściej gości w jego gabinecie.
Po wysłuchaniu sprawozdań zarządu oraz skarbnika i komisji rewizyjnej uczestnicy zebrania udzielili zarządowi absolutorium. Przyjęto również plan pracy na obecny rok oraz plan finansowy.
Strażakom z największym stażem wręczono odznaki za wysługę lat. Druh Witold Fojucik otrzymał z rąk prezesa Zdzisława Dąbrowskiego złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Z kolei wicestarosta Henryk Pawlina, dziękując prezesowi Posieczkowi za współpracę, wręczył mu tajemniczą torebeczkę, podobno była w niej gaśnica.