Trzynasty rok prezesa Posieczka

Robert Lida, 03 luty 2013, 01:59
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ochotniczych strażach pożarnych trwają zebrania sprawozdawcze. W sobotę obradowali druhowie jednej z największych jednostek w powiecie, OSP Sypniewo. Uczestnicy zebrania podsumowali miniony rok, trzynasty, ale nie pechowy, rok prezesury Stanisława Posieczka.
Trzynasty rok prezesa Posieczka

Prezes Posieczek przyjmuje gratulacje od starosty Pawliny. Fot. Robert Lida

Do Sypniewa zjechała cała gromada ważnych gości: poseł Iwona Kozłowska, wicestarosta Henryk Pawlina, prezes zarządu oddziału wojewódzkiego OSP Zdzisław Dąbrowski i powiatowego Maciej Kluczyński, komendant powiatowy PSP kpt. Leszek Grugel. Zabrakło tylko przedstawiciela władz gminy Więcbork.
– Jednostka OSP Sypniewo liczy 118 członków zwyczajnych, w tym 21 kobiet. Jednostka operacyjno-techniczna, która jeździ do zdarzeń składa się z 29 przeszkolonych i odpowiednio wyposażonych osób. W minionym roku wyjeżdżali oni do 31 zdarzeń i 3 razy wzięli udział w ćwiczeniach. Łącznie w czasie akcji przepracowali 306 godzin. Druhowie brali też udział w zawodach sportowo-pożarniczych, uroczystościach o różnym charakterze i zasięgu, a także działaniach prewencyjnych – relacjonował prezes Stanisław Posieczek, od 13 lat kierujący 9-osobowym zarządem.
Warto zaznaczyć, że jednostka z Sypniewa jest bodaj najbardziej sfeminizowaną jednostką w powiecie. Na sali obrad nie brakowało pań w mundurach. Jednostka prowadzi także 10-osobową żeńską młodzieżową drużynę pożarniczą. W minionym roku udało się zakupić sprzęt o wartości prawie 35 tysięcy złotych, w tym nowoczesny sprzęt do ratownictwa drogowego.
– Niestety, po raz kolejny nie udało nam się rozpocząć rozbudowy remizy, mimo że mamy gotowy projekt. Z powodu braku środków ta rozbudowa znowu wypadła z gminnych planów – narzekał druh-prezes.
Strażacy z Sypniewa chcą powiększyć swoją remizoświetlicę o zaplecze garażowe i kotłownię. Budynek jest obecnie ogrzewany grzejnikami elektrycznymi, które nie spełniają swojej roli i są drogie w eksploatacji. Oczkiem w głowie sypniewskich ochotników jest działające w remizie od 5 lat centrum komputerowe, prowadzone przez druha Czesława Kunickiego. Druh Kunicki wziął udział w projekcie realizowanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji „Polska cyfrowa równych szans”, skierowanym do mieszkańców po 50 roku życia. W 2012 roku Czesław Kunicki uzyskał certyfikat tzw. latarnika i otrzymał grant na prowadzenia zajęć komputerowych dla osób starszych na terenie całego powiatu. W całej Polsce jest 2614 takich latarników i tylko 1 w powiecie sępoleńskim. Zajęcia będą prowadzone w 8-10 osobowych grupach. Realizacja projektu potrwa do końca czerwca 2014 roku.
Komendant Leszek Grugel wysoko ocenił pracę jednostki w Sypniewie, która jako jedna z czterech w powiecie należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przyznał, że prezes Posieczek najczęściej gości w jego gabinecie.
Po wysłuchaniu sprawozdań zarządu oraz skarbnika i komisji rewizyjnej uczestnicy zebrania udzielili zarządowi absolutorium. Przyjęto również plan pracy na obecny rok oraz plan finansowy.
Strażakom z największym stażem wręczono odznaki za wysługę lat. Druh Witold Fojucik otrzymał z rąk prezesa Zdzisława Dąbrowskiego złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Z kolei wicestarosta Henryk Pawlina, dziękując prezesowi Posieczkowi za współpracę, wręczył mu tajemniczą torebeczkę, podobno była w niej gaśnica.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...