stat4u

RSS Kategoria: Sośno

Straszny dwór
Wojewódzki konserwator zabytków przez lata w ogóle nie interesował się stanem dworu w Olszewce. Teraz, kiedy obiekt niemal doszczętnie został zniszczony przez sierpniową nawałnicę, postanowił wpisać go do rejestru zabytków. Zdaniem wójta Sośna budynek nadaje się wyłącznie do rozbiórki, ale w tej sytuacji nie będzie to możliwe.
Robert Środecki
Śmiertelny wypadek
W sobotę, w Wąwelnie fiat ducato uderzył w drzewo. 53-letni kierowca zginął na miejscu.
Robert Lida
Życie w kontenerze
Do gminy Sośno dotarły pierwsze dwa kontenery mieszkalne zakupione przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Jeden trafił do Szynwałdu, a drugi do Sitna. Trzeci, który stanie również w Szynwałdzie, jest w drodze. – Na podstawie umowy z marszałkiem nieodpłatnie wypożyczamy kontenery na okres dziesięciu miesięcy – mówi wójt Sośna, Leszek Stroiński.
Robert Lida
Pierwsza sesja po nawałnicy
Po dwóch i pół miesiącach wakacyjnej przerwy, miesiąc po pamiętnej nawałnicy do pracy powróciła Rada Gminy Sośno. Nawałnica nawałnicą, ale gmina i jej organy muszą realizować wszystkie zadania nałożone przez ustawę o samorządzie gminnym. Na sesji pojawił się również starosta Jarosław Tadych i szefowie jego służb budowlanych, którzy przekazali radnym i sołtysom wiele cennych informacji związanych z odbudową i remontami uszkodzonych budynków. Ilość zadawanych pytań świadczy o tym, że to było potrzebne spotkanie.
Robert Lida
Przedstawiciel Komisji Europejskiej  wizytował gminę Sośno
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zabiega o możliwość przesunięcia środków w Regionalnym Programie Operacyjnym i przeznaczenie ich dla gmin dotkniętych nawałnicą. Możliwe jest też pozyskanie dodatkowych środków na ten cel z unijnego Funduszu Solidarności uruchamianego w przypadku wystąpienia katastrof naturalnych. W poniedziałek na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego najbardziej zniszczoną gminę, czyli Sośno, odwiedził Christopher Todd, dyrektor wydziału ds. Polski w Komisji Europejskiej.
Robert Lida
Sztab kryzysowy podsumował dzialania
Czas na pierwsze podsumowanie tego, co w ostatnich tygodniach wydarzyło się w gminie Sośno. Wichura, która przeszła nad powiatem w nocy z 11 na 12 sierpnia, wyrządziła ogromne zniszczenia. Na szczęście nie było ofiar w ludziach. Na terenie gminy Sośno porywisty wiatr uszkodził około 400 budynków mieszkalnych i 760 budynków gospodarczych.
Robert Środecki
Poszkodowani otrzymują wsparcie
W ubiegły czwartek do Sośna przyjechało kilka ciężarówek wypełnionych materiałami budowlanymi niezbędnymi do odbudowy domów zniszczonych podczas nawałnicy. Fundatorem transportu było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Rozładunek nadzorował osobiście Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG.
Robert Środecki
Kombajny poszły w odstawkę
W Wielowiczu na kilka godzin w ruch poszły kosy, sierpy, widły i drewniane grabie. Seniorzy mogli sobie przypomnieć, jak wiązać snopki i stawiać sztygi. Młodsi mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądały żniwa. Wszystko to działo się na żniwnym pikniku, który zorganizowano dosłownie w kilka chwil.
Robert Lida
Wichura zabrała im prawie wszystko
Po raz kolejny potwierdziło się, że gmina Sośno najbardziej ucierpiała wskutek nawałnic, które przeszły nad powiatem sępoleńskim. Ta tragedia mocno dotknęła mieszkańców Wąwelna, Mierucina, Jaszkowa i okolicznych sołectw. Niektórzy stracili dosłownie wszystko.
Robert Środecki
Oświadczenia majątkowe
W tym tygodniu przedstawiamy oświadczenia majątkowe radnych z gminy Sośno.