stat4u
Najnowsze artykuły
Ten grób się nie kwalifikuje
„Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej informuje, że nie odnalazło materiałów archiwalnych, które uzasadniałyby uznanie mogiły Jana Bracka, znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Więcborku za Miejsce Pamięci Narodowej. Jan Bracka ur. 22.09.1869 r. w Płociczu, zm. 09.05.1938 r. w Więcborku, członek Zarządu Miasta Więcbork w okresie dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciel Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Więcborku, kupiec czerpiący korzyści finansowe z tytułu wynajmu lokali biurowych we własnym domu Zarządowi Miejskiemu w Więcborku oraz dostaw towarów dla Zarządu, m.in. węgla. Nie ma żadnej procedury ani trybu administracyjnego, aby jakiś obiekt uznać za Miejsce Pamięci Narodowej lub ten status odebrać. Tym niemniej grób Jana Bracka nawet zwyczajowo się do takiego określenia nie kwalifikuje.”
Robert Lida
Hubertus 2017
W dniu 7 października Stajni Branicz odbył się Hubertus. Jest to jesienne przedsięwzięcie na cześć św. Huberta. Częścią imprezy były zawody w skokach przez przeszkody z uczestnictwem młodych jeźdźców, jak i doświadczonych skoczków.
Jakub Walewski
W Suchorączku już nie ma mostu
Wreszcie ruszyła długo oczekiwana budowa nowego mostu na Orlej w Suchorączku. W środę pracownicy Zarządu Drogowego w Sępólnie rozebrali starą przeprawę. Kierowcy muszą korzystać z objazdu. Dla pieszych przygotowano tymczasową kładkę.
Robert Lida
I Turniej o Superpuchar Krajny
Choroba zwana baśką z Kaszub dotarła na Krajnę. Po frekwencji na kolejnych turniejach widać, że jest to choroba zaraźliwa. Sprowadził ją tutaj z Kaszub więcborczanin, Benedykt Mieszczak. Jego marzeniem było zorganizowanie dużego turnieju w rodzinnym mieście i w ostatnią niedzielę to się udało. W turnieju o Superpuchar Krajny wzięło udział 124 zawodniczek i zawodników, głównie z północnej Polski. W drużynie z Gniezna zaprezentował się Talbi Hacine rodem z Algierii.
Robert Lida
Sto lat pani Jadwigi
W sobotę setne urodziny obchodziła pani Jadwiga Jańczak z Więcborka. Jubilatkę, mieszkającą obecnie u sióstr franciszkanek, odwiedzili m.in. przedstawiciele władz miasta. Pani Jadwiga po wypiciu lampki szampana od razu ruszyła do tańca z... księdzem Adamem Kątnym.
Robert Lida
Seniorzy się bawią
W sobotę w sali Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów odbył się XXII Wieczór Seniora połączony z obchodami 45-lecia Oddziału Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Więcborku. W emeryckiej imprezie wzięło udział ponad 200 osób.
Robert Lida
Pożar na piętrze
W piątek w budynku przy ulicy Stary Rynek paliło się mieszkanie na pierwszym piętrze. Prawdopodobny sprawca pożaru i jednocześnie lokator mieszkania ma poparzenia drugiego stopnia prawej nogi.
Robert Lida
BMW w lesie
Do groźnego wypadku doszło w piątek na drodze wojewódzkiej 241 w Runowie. Prowadząca bmw 28-latka uderzyła w drzewo i następnie wjechała do lasu. Kobieta ma złamane obydwie nogi.
Robert Lida
Po 502 dniach żeglugi, załoga ,,Solanusa” z Witoldem Kantakiem wróciła do domu
_dsc2312