stat4u
Najnowsze artykuły
Więcbork, ulica Niemiła
Jeśli wokół was tak zwani fachowcy budują drogę bądź ulicę, spytaj grzecznie kim są. Jeśli usłyszysz, że to budowlańcy, zaprotestuj i poproś swojego burmistrza, by wymienił ich na piekarzy bądź hodowców trzody chlewnej. Będzie lepiej, dokładniej, taniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Jeśli władza ludowa uruchamia inwestycję mającą poprawić standard twojej egzystencji, licz wyłącznie na siebie. Kontroluj, patrz łobuzom na ręce, zapoznaj się z projektem, stosownymi przepisami, rozporządzeniami. Wiedz, że władzę i jej urzędasów proces inwestycyjny kompletnie nie interesuje. Wolą biegać za piłką, oceniać ogródki działkowe, balkony. Ty zatem musisz stać się inspektorem nadzoru budowlanego. Ty musisz wskazywać totalne błędy wykonawcze ignorujące dzieło projektanta. Zaopatrz się więc w długą murarską łatę, kup poziomicę, liczydło i calówkę, naucz się czytać rysunek techniczny. Poproś męczącego się na budowie inspektora do własnego domu. Daj mu jeść i pić (nie za dużo), nastaw telewizor na 378 odcinków serialu, którego połowa aktorów już dawno pomarła. I już. Teraz, doświadczony zdobyciem kolejnego fachu, nadzoruj cierpliwie wznoszenie inwestycji. Będzie dobrze.
Piotr Pankanin
Sąsiedzkie potyczki  o graniczny rów
Rów klarynowski ma swój początek na terenie miejscowości Dziegciarnia w gminie Łobżenica. Potem przebiega przez Klarynowo w gminie Więcbork w kierunku Dźwierszna w gminie Łobżenica. Problem w tym, że na odcinku przebiegającym przez gminę Więcbork i tylko na tym odcinku, pola i łąki przylegające do rowu są systematycznie zalewane. W tej chwili stoi na nich woda. O dziwo, problem leży po stronie łobżenickiej. Temat rowu klarynowskiego jest wałkowany od kilkunastu lat, bez efektu. W poniedziałek, w świetlicy wiejskiej w Borzyszkowie odbyło się spotkanie „na szczycie” w sprawie rowu. Nie brakowało ostrych słów.
Robert Lida
Jubileusz sióstr franciszkanek
W tym roku mija 150 lat od przybycia sióstr franciszkanek na ziemie polskie oraz jubileusz 85-lecia ich obecności w Więcborku. Jednym z ostatnich akcentów Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej było otwarte spotkanie z siostrami w starym klasztorku. O bogatej historii zakonu opowiedziała siostra Fabiola.
Robert Środecki
Nie było dożynek, będzie droga
Środowa sesja Rady Miejskiej Więcborka trwała zaledwie godzinę. Radni podjęli 6 obligatoryjnych uchwał stwierdzających przekształcenie dotychczasowych szkół sześcioklasowych w szkoły ośmioklasowe i przyjęli Lokalny Program Rewitalizacji. Znowelizowali również budżet gminy na bieżący rok. Poprawki uwzględniają wnioski z zebrań sołeckich oraz nowe inwestycje, głównie drogowe. Czyżby samorząd Więcborka przyjął wreszcie kurs na drogi?
Robert Lida
Uroczyste poświęcenie
W sobotę kościół parafialny w Więcborku zaświecił pełnym blaskiem. Podczas uroczystej eucharystii został poświęcony odrestaurowany ołtarz i wyremontowane organy. W nabożeństwie, które zapisze się złotymi zgłoskami w historii zasłużonej parafii ,uczestniczył Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko- -pomorskiego, reprezentujący głównego sponsora prac konserwatorskic
Robert Środecki
Nieletni niszczyli samochody
Dwóch nieletnich mieszkańców Więcborka urządziło sobie nietypową zabawę. Przy pomocy ostrego narzędzia uszkodzili powłoki lakiernicze stojących na parkingu samochodów. Jednego ze sprawców na gorącym uczynku ujął policjant, który był po służbie. Policjant mieszka w Więcborku, a pracuje w Sępólnie.
Robert Lida
Centrum usług społecznych za trzy miliony
W ciągu najbliższego roku przy Urzędzie Miejskim w Więcborku powstanie nowoczesne Centrum Usług Społecznych. Gmina zamierza gruntownie przebudować i odświeżyć budynek gospodarczy, w którym znajdują się pomieszczenia socjalne dla pracowników. Całość ma kosztować około 3 mln zł.
Robert Środecki
Ten grób się nie kwalifikuje
„Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej informuje, że nie odnalazło materiałów archiwalnych, które uzasadniałyby uznanie mogiły Jana Bracka, znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Więcborku za Miejsce Pamięci Narodowej. Jan Bracka ur. 22.09.1869 r. w Płociczu, zm. 09.05.1938 r. w Więcborku, członek Zarządu Miasta Więcbork w okresie dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciel Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Więcborku, kupiec czerpiący korzyści finansowe z tytułu wynajmu lokali biurowych we własnym domu Zarządowi Miejskiemu w Więcborku oraz dostaw towarów dla Zarządu, m.in. węgla. Nie ma żadnej procedury ani trybu administracyjnego, aby jakiś obiekt uznać za Miejsce Pamięci Narodowej lub ten status odebrać. Tym niemniej grób Jana Bracka nawet zwyczajowo się do takiego określenia nie kwalifikuje.”
Robert Lida
Po 502 dniach żeglugi, załoga ,,Solanusa” z Witoldem Kantakiem wróciła do domu
_dsc2312