stat4u
Najnowsze artykuły
Z Iłowa do Szkocji
Groby polskich żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej rozsiane są po całym świecie. Dzięki naszemu czytelnikowi mieszkającemu w Szkocji natknęliśmy się na ciekawe znalezisko, mogiłę szeregowego Franciszka Weinka z Iłowa znajdującą się na cmentarzu Wellshill w Perth.
Robert Środecki
Święto Niepodległości wczoraj i dziś
W poniedziałek w całym kraju obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. W wielu miastach odbywały się przemarsze, msze święte odprawiane w intencji Ojczyzny, koncerty oraz inne manifestacje patriotyczne. Jak mieszkańcy powiatu obchodzili ten niezwykły dzień 90 lat temu? Warto na chwilę wrócić do przeszłości.
Robert Środecki
Sto lat więcborskiej "Lutni"
W ubiegłą niedzielę chór „Lutnia”, śpiewający na chwałę Bogu i wiernych parafii pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, obchodził stulecie istnienia. Uroczysta suma parafialna i popołudniowy koncert jubileuszowy zgromadziły tłumy wiernych. Było na co patrzeć, a przede wszystkim czego słuchać. Stuletni dorobek więcborskich chórzystów pod perfekcyjną batutą Karola Szmidta zabrzmiał imponująco.
Piotr Pankanin
Pomnik kończy 50 lat
Pomnik Walki i Męczeństwa góruje nad sępoleńskim placem Wolności już 50 lat. We wrześniu 1969 roku nastąpiło jego oficjalne odsłonięcie. Była to gigantyczna uroczystość z udziałem partyjnych oficjeli.
Robert Środecki
Zaczęło się 80 lat temu
80 lat temu 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Oddziały Wehrmachtu przekroczyły granicę Rzeczpospolitej, w tym odcinek graniczny powiatu sępoleńskiego. Rozpoczęła się okupacja niemiecka w powiecie, w którym według spisu ludności z 1931 r. przynależność niemiecką deklarowało około 40% mieszkańców powiatu. Około 2 tygodni po zajęciu obszaru powiatu przez Niemców uruchomiono obozy pracy dla Polaków w Radzimiu i Karolewie, które de facto stały się na skalę lokalną obozami zagłady. Władzę przejęli dowódcy wojskowi, a 25 października 1939 r. cały powiat, będący częścią rejencji bydgoskiej Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie został wcielony do III Rzeszy.
Tomasz Fiałkowski
Cmentarz, czyli źródło
Jesteś w jakiejś miejscowości i chcesz się szybko rozeznać w historii tego miejsca. Co robisz? Idziesz na spacer. Analizujesz rodzaj zabudowy, układ ulic, styl architektoniczny kamienic. I cieszysz się, kiedy trafisz na cmentarz – Liber Mortuorum w terenie. A teraz spójrz, do czego taka przechadzka może cię doprowadzić w Sępólnie!
Łukasz Jakubowski