stat4u
Najnowsze artykuły
Początki powiatu sępoleńskiego. Część III
W dzisiejszej części prezentujemy przejmowanie powiatu przez oddziały Wojska Polskiego w styczniu 1920 r.
Tomasz Fiałkowski
ŚNIĄ ŻOŁNIERZE O POLSCE SWÓJ SEN…
„Komuniści chcieli ich nie tylko zetrzeć z powierzchni ziemi, ale też wymazać z naszej pamięci. Przetrwali tam, gdzie przed nimi pokolenia polskich bohaterów walki o wolność – w pamięci rodzinnej.” – napisał w recenzji do książki Kajetana Rajskiego „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych” Rafał A. Ziemkiewicz. Czy wszyscy wiemy o kim jest mowa? Czy jeszcze pamiętamy opowieści rodziców? Czy jesteśmy gotowi mówić dzisiaj głośno Cześć i Chwała Żołnierzom Wyklętym - Żołnierzom Niezłomnym - Bohaterom?
Dariusz Jałocha
A POTEM BYŁO JESZCZE GORZEJ – OSIEMDZIESIĄT LAT TEMU
Po 123 latach niewoli Polska zaledwie dwadzieścia lat cieszyła się wolnością. Przez dwóch największych sąsiadów została napadnięta. Rozpoczęła się zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach gehenna polskich obywateli i likwidacja Polski. Zarówno Niemcom, jak i Rosjanom wystarczał do ataku na Polskę i zbrodni na narodzie polskim tylko jeden powód: że Polska była, a jej obywatele byli Polakami.
Dariusz Jałocha
Styczeń 1920. „Szał ogarniał lud”, czyli jak na Krajnie witano polskich żołnierzy
Jest w pełni zrozumiałe, że przejęciu krajeńskich miast przez polskie wojsko towarzyszyły duże i często skrajne emocje. Same uroczystości miały podniosły charakter. Dla przykładu: w Więcborku zerwano wtedy kajdany z rąk alegorycznej Polski, natomiast w Sępólnie wojacy wkroczyli do miasta w asyście krzyża i chorągwi. Z kolei w lutym ks. Bruski z Lutowa urządził w Lutówku przedstawienie dla żołnierzy – strażników granicy.
Łukasz Jakubowski
Początki powiatu sępoleńskiego. Część II
Niebawem będziemy obchodzić setną rocznicę powstania powiatu sępoleńskiego. Główne uroczystości mają mieć miejsce 24 stycznia 2020 r. W dzisiejszej części prezentujemy tło wydarzeń rozgrywających się w 1919 r.
Tomasz Fiałkowski
SOJUSZ SPRAWCÓW
„Rosja to imperium kłamstwa” [Borys Wiśniewski, deputowany z Sankt Petersburga dla „Echa Moskwy”, styczeń 2020 r.]
Dariusz Jałocha