stat4u
Najnowsze artykuły
Ks. dr Wolszlegier w drodze  z Pomorza na Morawy, czyli przywracanie pamięci o świętych Cyrylu i Metodym
W 885 roku zmarł św. Metody - wraz z nieodłącznym św. Cyrylem postać ikoniczna i fundamentalna dla kulturowego rozwoju Słowiańszczyzny. Tysiąc lat później ks. dr Antoni Wolszlegier, kierownik zakładu dla emerytowanych księży w Zamartem, stanął na czele pomorskiego komitetu organizującego jubileuszową pielgrzymkę do Welehradu, miejsca ściśle związanego z kultem obydwu świętych.
Łukasz Jakubowski
Tak się rodziła kultura
Dokładnie 50 lat temu po długim i żmudnym procesie budowlanym uroczyście oddano do użytku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu. Był to ważny moment we współczesnej historii miasta. Było to spełnienie marzeń ówczesnych władz i oczekiwań mieszkańców. Dzisiaj odsłaniamy kulisy powstania budynku i przypominamy jak rozkwitało życie kulturalne.
Robert Środecki
Mieli być Szczepańscy, wyszedł Janiewicz
Mieli być bracia Szczepańscy, jest Aleksy Janiewicz. Miało być Sępólno, stanęło na Więcborku. Oto krótka historia o tym, że w przepastnym Internecie nie zawsze znajdzie się to, czego się szuka (sic!). Rzadko jednak zostaje się z pustymi rękoma. Czasami w wynikach wyszukiwania znajdziemy nagrodę pocieszenia - niekiedy na tyle ciekawą, że szybko to na niej skupimy całą swoją uwagę.
Łukasz Jakubowski
20 LAT W ZAWIESZENIU
23 czerwca tego roku minęło 20 lat od chwili, gdy ostatni rozkładowy pociąg przemierzył powiat sępoleński. Historia zatoczyła wówczas koło, cofając nasz region do czasów poprzedzających rok 1894, kiedy to oddano do użytku linię kolejową z Nakła do Chojnic. Co ciekawe, temu ważkiemu wydarzeniu poświęcono ledwie dwa zdania w wydanej w 2010 r. książce ,,Dzieje Sępólna Krajeńskiego”, w rozdziale dotyczącym historii miasta w okresie III RP: ,,Rozwój transportu samochodowego spowodował stopniowe zmniejszanie się znaczenia transportu kolejowego. W 2000 roku zlikwidowano ruch pasażerski na trasie Chojnice - Nakło, ale było to typowe dla komunikacji lokalnej na terenie całego kraju”. Było to faktycznie typowe dla kraju, ale wcale nietypowe dla Europy i - biorąc pod uwagę okoliczności temu towarzyszące - wciąż budzi wiele wątpliwości.
Młodzi, zdolni, ze wsi
Młode osoby ze wsi mają te same możliwości zrobienia kariery, co ich rówieśnicy z miast. Wyjeżdżają na studia i zostają lekarzami, prawnikami, biznesmenami. Jeśli wykazują się odpowiednimi talentami, mogą otrzymać stypendium lub inną formę wsparcia. Niestety, dawniej sytuacja nie przedstawiała się aż tak dobrze.
Łukasz Jakubowski
Na słodko i z kitem. Z historii więcborskiego koła pszczelarzy
Miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, propolis i ogromny wkład w światowe rolnictwo – komu można to wszystko przypisać? Oczywiście pracowitym owadom z gatunku Apis mellifera. O dobrą kondycję pszczół miodnych - bo to o nich mowa - dbają przede wszystkim pszczelarze. Jednym i drugim poświęcony będzie niniejszy artykuł.
Łukasz Jakubowski