stat4u
Najnowsze artykuły
Katastrofy w przestworzach
Siadasz w fotelu. Bierzesz do ręki pilot do telewizora, skaczesz po kanałach. Wreszcie wybierasz National Geographic Channel. Blok reklamowy już się kończy, za chwilę zacznie się kolejny odcinek z serii Katastrofa w przestworzach. Bierzesz łyk kawy, który momentalnie staje ci w gardle. Że niby co stanowi temat dzisiejszego odcinka? Wypadki lotnicze na Krajnie?!
Łukasz Jakubowski
Profesor Kowalski patronem ulicy w Sępólnie?
W związku z zarzutami IPN-u w Sępólnie szykuje się zmiana nazw kilku ulic. Urzędnicy magistratu zastanawiają się, kim (czym) zastąpić zakwestionowane postacie i wydarzenia. Służę im propozycją – warto rozważyć kandydaturę profesora Edwarda Kowalskiego.
Łukasz Jakubowski
Zespół XVIII-wiecznych wotów w kościele parafialnym w Więcborku
W kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny i świętych Apostołów Szymona i Judy w Więcborku w jednym z ołtarzy bocznych umieszczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z nałożonymi srebrnymi sukienkami i licznymi wotami. W ogólnym układzie malowidło nawiązuje do częstochowskiego wizerunku „Czarnej Madonny”, jednakże w sposób mocno wyidealizowany, odbiegający od pierwowzoru, potraktowane zostały twarze postaci. Obraz namalował w 1858 roku E. Josef Boltz, którego nazwisko wraz z datą wyryte zostało w warstwie malarskiej - w dolnej części przedstawienia. Nie są znane powody, dla których obcięto dolną część malowidła i prawdopodobnie znacznie wcześniej - srebrnych sukienek [1].
Danuta Pałys
Bursztynowe bory
Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy w Kalifornii trwała gorączka złota, na Pomorzu z równie wielką pasją oddawano się… poszukiwaniom bursztynu! Za „złotem Bałtyku” węszono nie tylko na wybrzeżu, ale i w pomorskim interiorze. Gdzie? Możecie być zaskoczeni.
Łukasz Jakubowski
Ludzie poszli z dymem
W 1623 roku w Chojnicach odbył się głośny proces o czary. W jego wyniku śmierć ponieśli Barbara, Piotr i Jerzy Splittstosserowie oraz Lewin Wawrzyn. Ich historia pokazuje, do jakich okrucieństw zdolny jest człowiek - istota porywcza i czasami na wyrost określana mianem rozumnej. Czy na Krajnie dochodziło do równie makabrycznych zdarzeń?
Łukasz Jakubowski
150 lat elżbietanek w Kamieniu (cz. X)
14 września ubiegłego roku minęła 150. rocznica przybycia sióstr elżbietanek do Kamienia. W dzisiejszej części przybliżymy działalność sióstr elżbietanek z Zakładu św. Elżbiety.
Tomasz Fiałkowski