stat4u
Najnowsze artykuły
Ks. Józef Empel - dobry kapłan i człowiek
W ub. niedzielę podczas sumy parafialnej w więcborskiej świątyni, w kolejną rocznicę śmierci jedna z w intencji przywracała pamięć o śp. ks. kanoniku Józefie Emplu. Zanim stał się niezmiernie cenionym proboszczem Dziemian na Kaszubach, przez blisko dziewięć lat był wikariuszem w Więcborku. Wcześniej posługiwał także w Wałdowie. Głęboka wiara, wysoka kultura, otwarcie na każdego człowieka, wyjątkowy dar służenia Kościołowi - to tylko wybrane cechy charakteryzujące wychowawcę wielu z nas, wytrwałych mieszkańców umiłowanej Krajny.
Piotr Pankanin
Zniknął  z fajerwerkami
Pewnej nocy sylwestrowej Franciszek Ledziński zapadł się pod ziemię. Wysokiego rangą urzędnika Wydziału Powiatowego w Sępólnie szukano przez szereg miesięcy. Z jakim skutkiem? Czy służbom lub bliskim udało się rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia mężczyzny?
Łukasz Jakubowski
Początki powiatu sępoleńskiego
Za kilka tygodni będziemy obchodzić setną rocznicę powstania powiatu sępoleńskiego. Główne uroczystości mają mieć miejsce 24 stycznia 2020 r. W dzisiejszej części prezentujemy tło wydarzeń, rozgrywających się przed 1920 r.
Tomasz Fiałkowski
Z Iłowa do Szkocji
Groby polskich żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej rozsiane są po całym świecie. Dzięki naszemu czytelnikowi mieszkającemu w Szkocji natknęliśmy się na ciekawe znalezisko, mogiłę szeregowego Franciszka Weinka z Iłowa znajdującą się na cmentarzu Wellshill w Perth.
Robert Środecki
Święto Niepodległości wczoraj i dziś
W poniedziałek w całym kraju obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. W wielu miastach odbywały się przemarsze, msze święte odprawiane w intencji Ojczyzny, koncerty oraz inne manifestacje patriotyczne. Jak mieszkańcy powiatu obchodzili ten niezwykły dzień 90 lat temu? Warto na chwilę wrócić do przeszłości.
Robert Środecki
Sto lat więcborskiej "Lutni"
W ubiegłą niedzielę chór „Lutnia”, śpiewający na chwałę Bogu i wiernych parafii pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, obchodził stulecie istnienia. Uroczysta suma parafialna i popołudniowy koncert jubileuszowy zgromadziły tłumy wiernych. Było na co patrzeć, a przede wszystkim czego słuchać. Stuletni dorobek więcborskich chórzystów pod perfekcyjną batutą Karola Szmidta zabrzmiał imponująco.
Piotr Pankanin