stat4u
Najnowsze artykuły
Na słodko i z kitem. Z historii więcborskiego koła pszczelarzy
Miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, propolis i ogromny wkład w światowe rolnictwo – komu można to wszystko przypisać? Oczywiście pracowitym owadom z gatunku Apis mellifera. O dobrą kondycję pszczół miodnych - bo to o nich mowa - dbają przede wszystkim pszczelarze. Jednym i drugim poświęcony będzie niniejszy artykuł.
Łukasz Jakubowski
Wirusy i bakterie były tu od zawsze. Rzut oka na historię epidemii na Krajnie – część II
„Wnet wyjść, daleko uchodzić, nierychło wracać” – te zasady walki z epidemią opracowano już wieki temu. Nie straciły one nic ze swojej aktualności. Także dzisiaj odpowiednio wczesna ucieczka z zagrożonego obszaru do miejsca wolnego od patogenu stanowi dobry sposób na wymknięcie się zagrożeniu. Jak to się sprawdzało w przeszłości? Czy istniały jakieś inne sposoby okiełznania epidemii? Dowiemy się z drugiej, ostatniej części historii epidemii na Krajnie.
Łukasz Jakubowski
Wirusy i bakterie były tu od zawsze Rzut oka na historię epidemii na Krajnie – część I
Nie minął jeszcze pierwszy kwartał, a bez większego ryzyka możemy ogłosić, że bohaterem roku 2020 będzie koronawirus. Pandemia postępuje, patogen pojawia się w coraz to nowych krajach. Dla wielu Polaków inwazja wirusa to zupełnie nowa sytuacja. Przecież w ostatnich dekadach żyliśmy wolni od takich zagrożeń. Ale w przeszłości – i to nawet nie aż tak bardzo odległej – epidemie zdarzały się regularnie, zbierając krwawe żniwo.
Łukasz Jakubowski
Początki powiatu sępoleńskiego. Część III
W dzisiejszej części prezentujemy przejmowanie powiatu przez oddziały Wojska Polskiego w styczniu 1920 r.
Tomasz Fiałkowski
ŚNIĄ ŻOŁNIERZE O POLSCE SWÓJ SEN…
„Komuniści chcieli ich nie tylko zetrzeć z powierzchni ziemi, ale też wymazać z naszej pamięci. Przetrwali tam, gdzie przed nimi pokolenia polskich bohaterów walki o wolność – w pamięci rodzinnej.” – napisał w recenzji do książki Kajetana Rajskiego „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych” Rafał A. Ziemkiewicz. Czy wszyscy wiemy o kim jest mowa? Czy jeszcze pamiętamy opowieści rodziców? Czy jesteśmy gotowi mówić dzisiaj głośno Cześć i Chwała Żołnierzom Wyklętym - Żołnierzom Niezłomnym - Bohaterom?
Dariusz Jałocha
A POTEM BYŁO JESZCZE GORZEJ – OSIEMDZIESIĄT LAT TEMU
Po 123 latach niewoli Polska zaledwie dwadzieścia lat cieszyła się wolnością. Przez dwóch największych sąsiadów została napadnięta. Rozpoczęła się zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach gehenna polskich obywateli i likwidacja Polski. Zarówno Niemcom, jak i Rosjanom wystarczał do ataku na Polskę i zbrodni na narodzie polskim tylko jeden powód: że Polska była, a jej obywatele byli Polakami.
Dariusz Jałocha