stat4u
Najnowsze artykuły
Szukając czterolistnej koniczyny. Relacja z miejsc, gdzie diabeł mówi dobranoc – część 1
Lato ubiegłego roku. Oblegane jeziora, renesans hamaków, wysyp okularów przeciwsłonecznych i nawał domowych, wiatrakowych jet streamów. I ja – oganiający się od komarów, wycinający korytarze w polach rozpasanej trawy, szukający śladów cywilizacji. Przed Wami pierwsza część opisu podróży po tej części powiatu, której z pewnością nie znacie…
Łukasz Jakubowski
Był kaleką, mieszkał w Wiśniewce. W Berlinie postawili go na nogi. Dosłownie!
Wilhelm Kruger miał problem. Mimo młodego wieku stał się inwalidą. Na szczęście miejscowy lekarz wysłał go na leczenie do Berlina. Tamtejsi fachowcy pomogli mężczyźnie, a jego przypadek został opisany w literaturze fachowej. A teraz trafia tutaj.
Łukasz Jakubowski
Ks. dr Wolszlegier w drodze  z Pomorza na Morawy, czyli przywracanie pamięci o świętych Cyrylu i Metodym
W 885 roku zmarł św. Metody - wraz z nieodłącznym św. Cyrylem postać ikoniczna i fundamentalna dla kulturowego rozwoju Słowiańszczyzny. Tysiąc lat później ks. dr Antoni Wolszlegier, kierownik zakładu dla emerytowanych księży w Zamartem, stanął na czele pomorskiego komitetu organizującego jubileuszową pielgrzymkę do Welehradu, miejsca ściśle związanego z kultem obydwu świętych.
Łukasz Jakubowski
Tak się rodziła kultura
Dokładnie 50 lat temu po długim i żmudnym procesie budowlanym uroczyście oddano do użytku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu. Był to ważny moment we współczesnej historii miasta. Było to spełnienie marzeń ówczesnych władz i oczekiwań mieszkańców. Dzisiaj odsłaniamy kulisy powstania budynku i przypominamy jak rozkwitało życie kulturalne.
Robert Środecki
Mieli być Szczepańscy, wyszedł Janiewicz
Mieli być bracia Szczepańscy, jest Aleksy Janiewicz. Miało być Sępólno, stanęło na Więcborku. Oto krótka historia o tym, że w przepastnym Internecie nie zawsze znajdzie się to, czego się szuka (sic!). Rzadko jednak zostaje się z pustymi rękoma. Czasami w wynikach wyszukiwania znajdziemy nagrodę pocieszenia - niekiedy na tyle ciekawą, że szybko to na niej skupimy całą swoją uwagę.
Łukasz Jakubowski
20 LAT W ZAWIESZENIU
23 czerwca tego roku minęło 20 lat od chwili, gdy ostatni rozkładowy pociąg przemierzył powiat sępoleński. Historia zatoczyła wówczas koło, cofając nasz region do czasów poprzedzających rok 1894, kiedy to oddano do użytku linię kolejową z Nakła do Chojnic. Co ciekawe, temu ważkiemu wydarzeniu poświęcono ledwie dwa zdania w wydanej w 2010 r. książce ,,Dzieje Sępólna Krajeńskiego”, w rozdziale dotyczącym historii miasta w okresie III RP: ,,Rozwój transportu samochodowego spowodował stopniowe zmniejszanie się znaczenia transportu kolejowego. W 2000 roku zlikwidowano ruch pasażerski na trasie Chojnice - Nakło, ale było to typowe dla komunikacji lokalnej na terenie całego kraju”. Było to faktycznie typowe dla kraju, ale wcale nietypowe dla Europy i - biorąc pod uwagę okoliczności temu towarzyszące - wciąż budzi wiele wątpliwości.