stat4u
Najnowsze artykuły
Jubileusz kamieńskiej szkoły podstawowej (1967-2017), cz. II
Jubileuszowe obchody 50. rocznicy oddania budynku szkoły podstawowej dla społeczeństwa kamieńskiego to ważne wydarzenie dla wszystkich uczniów, absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły. Dzisiaj przybliżamy najważniejsze wydarzenia z historii szkoły.
Tomasz Fiałkowski
Jubileusz kamieńskiej  szkoły podstawowej (1967-2017), cz. I
Jubileuszowe obchody 50. rocznicy oddania budynku szkoły podstawowej dla społeczeństwa kamieńskiego to ważne wydarzenie dla wszystkich uczniów, absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły. W dzisiejszej części przybliżamy zarys historii kamieńskiej oświaty.
Tomasz Fiałkowski
Katastrofy w przestworzach
Siadasz w fotelu. Bierzesz do ręki pilot do telewizora, skaczesz po kanałach. Wreszcie wybierasz National Geographic Channel. Blok reklamowy już się kończy, za chwilę zacznie się kolejny odcinek z serii Katastrofa w przestworzach. Bierzesz łyk kawy, który momentalnie staje ci w gardle. Że niby co stanowi temat dzisiejszego odcinka? Wypadki lotnicze na Krajnie?!
Łukasz Jakubowski
Profesor Kowalski patronem ulicy w Sępólnie?
W związku z zarzutami IPN-u w Sępólnie szykuje się zmiana nazw kilku ulic. Urzędnicy magistratu zastanawiają się, kim (czym) zastąpić zakwestionowane postacie i wydarzenia. Służę im propozycją – warto rozważyć kandydaturę profesora Edwarda Kowalskiego.
Łukasz Jakubowski
Zespół XVIII-wiecznych wotów w kościele parafialnym w Więcborku
W kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny i świętych Apostołów Szymona i Judy w Więcborku w jednym z ołtarzy bocznych umieszczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z nałożonymi srebrnymi sukienkami i licznymi wotami. W ogólnym układzie malowidło nawiązuje do częstochowskiego wizerunku „Czarnej Madonny”, jednakże w sposób mocno wyidealizowany, odbiegający od pierwowzoru, potraktowane zostały twarze postaci. Obraz namalował w 1858 roku E. Josef Boltz, którego nazwisko wraz z datą wyryte zostało w warstwie malarskiej - w dolnej części przedstawienia. Nie są znane powody, dla których obcięto dolną część malowidła i prawdopodobnie znacznie wcześniej - srebrnych sukienek [1].
Danuta Pałys
Bursztynowe bory
Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy w Kalifornii trwała gorączka złota, na Pomorzu z równie wielką pasją oddawano się… poszukiwaniom bursztynu! Za „złotem Bałtyku” węszono nie tylko na wybrzeżu, ale i w pomorskim interiorze. Gdzie? Możecie być zaskoczeni.
Łukasz Jakubowski