stat4u

RSS Kategoria: Więcbork

Podłączyli zamek do kanalizacji?
Do jednej z posesji przy ulicy Zamkowej wybudowano około 50-metrowe przyłącze kanalizacyjne. Okazało się, że wykop przebiegał przez sam środek komnat renesansowego zamku biskupa Andrzeja Zebrzydowskiego, którego fragmenty odkryto w ostatnich latach. Czy zrobiono to zgodnie z prawem dotyczącym ochrony zabytków, bada bydgoska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu.
Robert Lida
Co z tą wodą, prezesie?
Mieszkańcy Więcborka systematycznie informują naszą redakcję o złej jakości wody w swoich kranach. Zakład gospodarki komunalnej broni się, pokazując wyniki badań, a sytuacje, kiedy dochodzi do pogorszenia jakości wody, nazywa incydentalnymi. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jeden fakt, który wpływa na jakość wody w Więcborku. Otóż tutejsza stacja uzdatniania wody nie jest w stanie przefiltrować jej tyle, aby sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu. Konieczne są nowe inwestycje. O więcborskiej wodzie z prezesem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Więcborku Adamem Kubiakiem oraz jego zwierzchnikiem czyli burmistrzem Waldemarem Kuszewskim, rozmawia Robert Lida:
Robert Lida
Nowy, lepszy patron dla szkoły
Od piątku szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie mają nowego patrona ks. dr. Szczepana Gracza – urodzonego w Sypniewie. Słynna „kuźnia kadr” ma też nowy sztandar, który poświęcił jej absolwent ks. biskup pomocniczy gdański dr. Wiesław Szlachetka, a ucałował dyrektor szkoły Marian Basa
Robert Lida
Nadleśnictwo stawia na turystykę i ścieżki rowerowe
Nadleśnictwo Runowo przymierza się do realizacji gigantycznej inwestycji na terenie gminy Więcbork polegającej na budowie ścieżki rowerowej od ronda przy cmentarzu do Runowa oraz do siedziby firmy Gabi Bis. Dodatkowo w pobliżu jeziora powstanie kilka atrakcji turystycznych takich jak wieża widokowa oraz wiaty i miejsca na ognisko.
Robert Środecki
Korepetycje z drogownictwa
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Więcborku radni otrzymali darmowe korepetycje z drogownictwa. Wystąpienie Edwina Eckerta, dyrektora Zarządu Drogowego w Sępólnie, dotyczące stanu dróg powiatowych na terenie gminy Więcbork trwało 1,5 godziny. Radni obejrzeli kilkadziesiąt slajdów i przyswoili ogromną ilość informacji na temat budowy dróg.
Robert Środecki
50 lat KGW Zabartowo
W sobotę półwiecze swego istnienia obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Zabartowie. Na obchody jubileuszu panie zaprosiły licznych gości i swoich mężów. W tym roku koło w Zabartowie odnotowało znaczący sukces. W jego szeregi wstąpiło 10 nowych, młodych członkiń.
Robert Lida
Sto lat więcborskiej "Lutni"
W ubiegłą niedzielę chór „Lutnia”, śpiewający na chwałę Bogu i wiernych parafii pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, obchodził stulecie istnienia. Uroczysta suma parafialna i popołudniowy koncert jubileuszowy zgromadziły tłumy wiernych. Było na co patrzeć, a przede wszystkim czego słuchać. Stuletni dorobek więcborskich chórzystów pod perfekcyjną batutą Karola Szmidta zabrzmiał imponująco.
Piotr Pankanin
Zbigniew Jastrowski - artysta z Więcborka
W ub. czwartek w Sali Krajeńskiej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku otwarto wystawę Zbigniewa Jastrowskiego. Artysta plastyk związany z bydgoskim Pałacem Młodzieży jest świetnie rozpoznawany również w Więcborku, gdzie w latach 70. uczył dzisiejszych 50-latków wyławiania piękna i umiejętności odnajdywania barw w widokach codziennej szarości.
Piotr Pankanin
XXIV Wieczór Seniora
W sobotę w Więcborku odbył się XXIV Wieczór Seniora. Głównym organizatorem imprezy jest Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Gwoździem bogatego programu jest wręczenie statuetki Seniora Roku oraz dekoracja medalami złotych jubilatów.
Robert Środecki
Hubertus w Braniczu
„Koniarze” z całej okolicy zjechali w sobotę do stajni Branicz w Zabartowie, gdzie odbyły się zawody skokowe w czterech klasach oraz gonitwa za lisem. W zawodach wzięło udział 40 młodych jeźdźców, a właściwie amazonek, ponieważ wśród nich był tylko jeden przedstawiciel płci męskiej.
Robert Lida