stat4u

RSS Kategoria: Więcbork

Gnojowica przyczyną zatrucia wody
Przyczyną skażenia wody z ujęcia w Sypniewie najprawdopodobniej była gnojowica wylewana na pole przez jednego z rolników. Okazało się, że bakterie występują w studni, a nie w sieci wodociągowej.
Robert Lida
Staję przed wami jako biskup z ludu wzięty i dla ludu ustanowiony
W niedzielę w podwięcborskim Sypniewie wybrzmiewało tylko jedno słowo – Sommertag. To z racji mszy św. dziękczynnej sprawowanej w rodzinnej miejscowości, będącej parafią dzieciństwa Waldemara Sommertaga – arcybiskupa i nuncjusza apostolskiego z błogosławieństwem papieża Franciszka. Msza św., jakiej w Sypniewie dotąd nie było, zgromadziła wokół przystrojonej girlandami świątyni setki wiernych. Modlili się: wdzięczna rodzina z tatą arcybiskupa Augustynem, władze samorządowe powiatu sępoleńskiego oraz gminy Więcbork, nauczyciele, koleżanki i koledzy ze szkolnych ław, przyjaciele.
Piotr Pankanin
Budowa mola poważnie zagrożona
Budowa mola przy promenadzie w Więcborku jest poważnie zagrożona. Firmy zainteresowane wykonaniem tej inwestycji żądają o wiele więcej, niż gmina zabezpieczyła na realizację tego zadania w tegorocznym budżecie.
Robert Środecki
Bułek z GS-u już nie będzie
W Wielką Sobotę, po kilkudziesięciu latach, zaprzestała produkcji piekarnia Gminnej Spółdzielni w Więcborku. Dla wielu konsumentów chleba, a przede wszystkim bułek, wytwarzanych tradycyjnymi metodami i bez żadnych ulepszaczy to prawdziwa tragedia. Chętni do kupowania GS-owskiego pieczywa są, ale chętnych do jego pieczenia nie ma.
Robert Lida
Lany poniedziałek bez wody
Tegoroczne święta wielkanocne mieszkańcy kilku sołectw w gminie Więcbork zapamiętają na długie lata. W piątek państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Sępólnie wydał zakaz spożywania wody pochodzącej z wodociągu w Sypniewie. W czasie świąt woda była dowożona do mieszkańców beczkowozami.
Robert Środecki
Konflikt w OSP skutkuje odejściami
Jedenastu druhów jednego dnia złożyło rezygnację z członkostwa w więcborskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. – To byli najlepiej wyszkoleni i doświadczeni strażacy – mówi komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. Przyczyną odejścia, według „uciekinierów”, był ciągnący się od wielu lat konflikt z naczelnikiem jednostki. Podobno doszło nawet do rękoczynów. Zarząd OSP nie widzi w tej sytuacji żadnego problemu.
Robert Lida
Nie ma jak u ministra
W ubiegłym tygodniu minister rolnictwa i rozwoju wsi przekazał dodatkowo ze swojej rezerwy 753.000 złotych dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. Szkoła, która od 1 stycznia jest placówką resortową, może je przeznaczyć na wydatki bieżące, czyli mniejsze remonty i zakupy.
Robert Lida
Embargo na świetlicę
Budynek, w którym mieści się świetlica wiejska w Wituni, w połowie należy do gminy, a w połowie jest prywatnym mieszkaniem. Świetlica jest wynajmowana na różne uroczystości i imprezy. Na tym tle dochodzi do konfliktów. Ten temat zdominował piątkowe zebranie mieszkańców wsi. Uznano, że najlepszym wyjściem byłoby wybudowanie nowej świetlicy, w bezkonfliktowym miejscu, ale za chwilę rozpoczęło się wołanie o drogi. Co jest ważniejsze?
Robert Lida
Jest przetarg na budowę sieci gazowej w Więcborku
Na platformie zakupowej Polskiej Spółki Gazownictwa ukazało się ogłoszenie o przetargu na wykonanie dokumentacji sieci gazowej w Więcborku. Otwarcie kopert z ofertami ma nastąpić 18 kwietnia.
Robert Lida
Samorząd ubezwłasnowolniony
Konflikt na linii Samorząd Mieszkańców Więcborka – burmistrzowie. Poszło o zakup toreb ekologicznych wielokrotnego użytku. Sprawa „oparła się” już o regionalną izbę obrachunkową. Może to nie jest jakaś wielka afera, ale ta sytuacja skłania do refleksji nad miejscem samorządu mieszkańców w życiu miasta. Wydaje się, że obecnie jest on traktowany jak przysłowiowe piąte koło u wozu.
Piotr Pankanin, Robert Lida