stat4u
Sypniewo

60. urodziny szkoły w Sypniewie

Robert Lida, 13 czerwiec 2019, 15:33
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę hucznie obchodzono 60. rocznicę oddani do użytku Szkoły Podstawowej w Sypniewie oraz 20. rocznicę nadania jej imienia Ziemi Krajeńskiej. W uroczystościach wzięli udział uczniowie, absolwenci, byli i obecni nauczyciele oraz przyjaciele szkoły.
60. urodziny szkoły w Sypniewie

Na pamiątkę sobotniej uroczystości wypuszczono gołąbki pokoju

60. urodziny szkoły w Sypniewie

Prezent od Rady Miejskiej w Więcborku

Stara szkoła, która znajdowa-   ła się w miejscu obecnego   wiejskiego domu kultury, została zniszczona w czasie wojny. Lekcje odbywały się w pałacu i w pastorówce po byłym kościele ewangelickim. Sytuacja lokalowa szkoły poprawiła się dopiero w 1959 roku, kiedy do użytku oddano nowy, dwukondygnacyjny budynek o powierzchni blisko 800 metrów kwadratowych. Kierownikiem szkoły była wówczas była Helena Karpa. W 1963 funkcję tę objął Izydor Leśniewski, który kierował placówką aż do 1991 roku. Kolejnymi dyrektorami byli: Adam Ostrowski, Roman Werner oraz Jadwiga Misiak. W 1999 roku szkole nadano imię Ziemi Krajeńskiej. W ostatnich latach budynek szkoły w Sypniewie nabrał nowego blasku. Wybudowano salę gimnastyczną z łącznikiem, świetlicę, a budynek główny poddano termomodernizacji. Zmieniło się również bezpośrednie otoczenie. Wybudowano nowe ciągi komunikacyjne i parkingi.
Rocznicowe obchody rozpoczęła msza święta polowa odprawiana na szkolnym boisku przez proboszcza parafii w Sypniewie.  – Życzę wam, aby wasi nauczyciele byli ludźmi mądrymi i dobrego serca i aby te dobre wartości przekazywali wam – zakończył swoją homilię ks. Andrzej Jasiński.
Później szkolne boisko zamieniło się w taneczny parkiet. Reprezentanci uczniów, nauczycieli, rodziców i gości zatańczyli poloneza. Taneczny układ przygotował nauczyciel wychowania fizycznego Radosław Lach. Wszyscy razem odśpiewali również hymn Krajny. Uczestników rocznicowych obchodów witała dyrektor Beata Kiestrzyn oraz przewodnicząca rady rodziców Wioletta Glazik.
– Szkoła w Sypniewie nigdy nie była tylko instytucją, ale również zwartą społecznością – mówiła Beata Kiestrzyn. To na ręce pani dyrektor władze gminy, koleżanki dyrektorki, rodzice i szefowie wspierających szkołę instytucji złożyli gratulacje, kwiaty i prezenty. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku wręczyła bon na 500 złotych, który ma być przeznaczony na sfinansowanie zakupu szkolnego nagłośnienia. – Chciałabym również poinformować, że rada miejska podjęła decyzję o wybudowaniu w najbliższych latach przy szkole w Sypniewie boiska wielofunkcyjnego – powiedziała Anna Łańska.
Podobnie postąpiła rada rodziców. Nie kupowała żadnych prezentów, tylko „dorzuciła się” do zakupu nagłośnienia. Po oficjalnych przemówieniach impreza przekształciła się w piknik, na który z każdą minutą przybywało coraz więcej osób. Na scenie i przed sceną swoje umiejętności artystyczne prezentowali uczniowie. Swój mini-recital dała Emilia Pawłowska, absolwentka szkoły w Sypniewie. Był również zupełnie poważny wykład związany z nazwą szkoły, dotyczący haftu krajeńskiego. Prelegentką była największa znawczyni tegoż haftu doktor Dorota Angutek, córka wieloletniej nauczycielki tej szkoły, Jadwigi Agnutek.
W związku z obchodami urodzin szkoły ogłoszono wiele konkursów.  W sobotę na scenie podano wyniki  i nagrodzono zwycięzców. Był to między innymi konkurs na wiersz o szkole, legendę o Krajnie, konkurs plastyczny czy konkurs na prezentację multimedialną.
Na szkolnym boisku ulokowały się punkty gastronomiczne, lokalni twórcy, odbywały się również konkursy sprawnościowe i zawody sportowe. Swoje wyposażenie prezentowali więcborscy policjanci i miejscowi strażacy. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...